Zajímavosti

22.05.2016 21:06

Na létání do Karlína

text, foto: (jjk) Na létání do Karlína
O od pátku do neděle 20. až 22.května 2016 probíhala v pražském Karlíně nová letecká, a dá se řící i osvětová, akce pod názvem Flying For People aneb Létání v kostce. Tato událost byla vlastně kombinací setkání leteckých osobností se zástupci našich nejvýznamnějších leteckých firem a také univerzit, přičemž vítáni byli samozřejmě i studenti všech možných věkových kategorií, kteří mají leteckou problematiku zájem (ale i široká veřejnost).
Od pátku 20. do neděle 22. května 2016 v rekonstruovaném objektu Aerohouse si na Flying For People s mottem „létání v kostce“ si tak na své mohli přijít nejen studenti a absolventi, hledající práci v letectví nebo budoucí piloti, kteří shánějí informace o leteckých školách, ale i letečtí nadšenci a na trenažérech si mohli leccos vyzkoušet i „virtuální“ letci. Kromě stánků jednotlivých provozovatelů, nebo výrobců, či dalších společností a firem, které se v letectví pohybují, byla akce doplněna i výstavou produktů několika leteckých fotografů a i řadou přednášek. Záštitu nad celou touto akcí převzal jak rektor ČVUT v Praze, prof. Ing. Petr Konvalinka, CSc.,
V přednáškovém pelotonu se představili například Josef Vochyán („Českoslovenští letci v Royal Air Force“), plachtařský reprezentant Ondřej Dvořák, letecký cestovatel a publicista Josef Průša, bývalá pilotka American Airlines a instruktorka létání Alena Ziková, letecký akrobat a bývalý vojenský pilot Martin Šonka, letecký lékař MUDr. David Melechovský, bývalý letecký akrobat Jiří Kobrle, letecký meteorolog Jacek Kerum. Dále kurátor Sbírky letectví Národního technického muzea Michal Plavec hovořil na téma „L. Gaubert a jeho vzlet prvního letadla těžšího než vzduch v Praze“, náměstek ředitele ATM systémů ŘLP Libor Škoda měl přednášku na téma „Pohled do zákulisí řízení leteckého provozu“, MUDr. Oldřich Truska, D. Av. Med. na téma „Jak si udržet zdraví pro profesionální létání“, MUDr. Petr Došel pak na téma „Příprava vojenských letců“. A komu to bylo málo mohl počkat i na přednášky Miloše Zídka (instruktora řídících letového provozu): „O ATM systémech – podpoře Řízení letového provozu i paluby“, nebo pilota Radomíra Věnceka „O simulátorovém létání“, či hlavního konstruktér ultralehké „stíhačky“ UL-39 Albi Roberta Theinera o vývoji tohoto unikátního letounu. Nakonec vše uzavřel v neděli pilot a letecký publicista Miroslav Oros.
Flying For People byla historicky první podobnou akcí u nás a zhodnotit jí mohou pouze její přímí účastníci, a i podle ohlasů se uvidí jak s tímto nápadem naložit do budoucna.
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)] )]  
  
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama