Zajímavosti

28.01.2020 20:37

Barča na Plané

(red), www.airport-cb.cz Barča na Plané
V úterý 28.ledna 2020 navštívil po předání pacienta v českobudějovické nemocnici mezinárodní letiště v Plané vrtulník letecké záchranné služby z Ústí nad Labem. Návštěva byla prozaická, protože se jednalo o dočerpání paliva pro cestu zpět na ústeckou mateřskou základnu. Ale shodou okolností od začátku roku 2021 bude personál letiště vídat a obsluhovat žluté vrtulníky královéhradecké firmy DSA mnohem častěji. K 1.lednu 2021 se totiž zpět na základnu Letecké záchranné služby, vybudované v roce 2015 na tomto letišti, bude vracet civilní provozovatel a bude jím právě firma DSA. Jak o tom rozhodla výběrová komise Ministerstva zdravotnictví České republiky.
Když si připomeneme historii, tak v sobotu 12. září 2015 začala oficiálně sloužit Zdravotnické záchranné službě Jihočeského kraje nová letecká základna, která se na Planou přestěhovala z druhého českobudějovického letiště v Hosíně. A tehdy na základně Kryštof 13 v Českých Budějovicích fungovala společnost Alfa – Helicopter. O stěhování stanice letecké záchranné služby Kryštof 13 z Hosína se rozhodlo v červenci 2013, a hlavním důvodem byl nevyhovující areál v Hosíně, který nešel dostatečně zabezpečit a tak bylo rozhodnuto o přesunu do oploceného a hlídaného areálu mezinárodního letiště v Plané.
Ale nového moderního areálu si ovšem letečtí záchranáři moc dlouho neužili, protože došlo k podivnému rozhodnutí vlády o zřízení státní záchranářské firmy a celé výběrové řízení bylo nejprve zrušeno a posléze přesoutěženo. Současně s tím bylo stanoveno čtyřleté přechodné období a jihočeská základna byla přidělena Armádě České republiky. A česká vláda na svém zasedání 24.října 2016 odsouhlasila změnu působiště letecké záchranné služby z mezinárodního letiště České Budějovice – Planá na zrušené letiště v Bechyni, kde působí neletecké jednotky armády. Tam také bylo vybudováno, v blízkosti vzletové a přistávací dráhy, vybudována základna letecké záchranné služby zrekonstruováním jedné budovy, jednoho Úlu a postavení mobilního hangáru na vrtulník W3S Sokol. A tak nová základna na letišti v Plané působila jen patnáct měsíců. Takže Ministerstvo obrany zajišťovalo leteckou záchrannou službu z Bechyně v letech 2017 až 2020 a měla tak kromě Plzně i druhou základnu.
Nakonec Ministerstvo zdravotnictví České republiky své předchozí rozhodnutí  přehodnotilo a vyhlásilo soutěž na osmileté období s tím, že armáda a policie bude obhospodařovat pouze dvě základny v Praze a Plzni. Podle výsledků nové soutěže se tak vrací letecká záchranná služba zpět na nově vybudovanou základnu na letišti v Plané, kde bude působit královéhradecká společnost DSA. Leteckou záchrannou službu tak v letech 2021 až 2028 obsluhovat čtyři provozovatelé. Pražskou základnu Letecká služba Policie České republiky, plzeňskou Armáda České republiky, ostravskou a olomouckou pak slovenská společnost Air – Transport Europe a všechny zbývající společnost DSA a.s. (Brno, Hradec Králové, Jihlava, České Budějovice, Ústí nad Labem, Liberec), jak už dříve rozhodla rozhodnutí hodnotící komise Ministerstva zdravotnictví České republiky.
A v úterý 28.ledna 2020 tak jako takovou předzvěst budoucího působení DSA na českobudějovickém letišti navštívil po předání pacienta v nemocnici mezinárodní letiště v Plané vrtulník letecké záchranné služby z Ústí nad Labem. Od začátku roku 2021 zde budou mít žluté vrtulníky královéhradecké firmy DSA svou domácí základnu Kryštof 13.
 
 
A o letišti České Budějovice – Planá na jiných místech MLČR: 2007 Na den letectva tradičně v Budějicích; 2008 Singin' in the Rain nad BudějovickemPlaná jako Zolná … pod mrakem; 2009 Z Plané odešli poslední vojáci; 2010 Pozdrav ze zasněžených Českých Budějovic …Hemžení na věži na PlanéVěž se klube a sezona v plném prouduInspirace Stendhalem, Červený a černý v BudějovicíchKomáři se ženili, mravenci se rojili…Letecká katastrofa, nebo Válka světů?: 2011 Po pětiletce v roce šestém….Vítejte u nás v mrakoptakohradu!...; 2012 Do nového roku s novou frekvencí…, 2013 Dvojnásobné narozeniny a Planá jako další lázeňské letiště?Mateschitzova bujná miminka u červené věžeJeště trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu, 2014 Stíhačky od Mateschitze, saniťáci a třeba Sverdlovsk? A 2015 Kryštof třináctý stěhovavý, barevní hasiči a srnky za plotem.
 
 
 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama