Aktuality RSS

30.09.2018

Uzavírka letište v Pardubicích na dva měsíce

(red), www.airport-pardubice.cz Uzavírka letište v Pardubicích na dva měsíce
Od 1.října do 30.listopadu 2018 bude uzavřeno pardubické letiště z důvodu komplexní opravy vzletové a přistávací dráhy ze strany Armády České republiky. Současně s tím jsou i přerušeny lety poslečnosti Ryanair, která z Pardubic provozuje pravidelné linky do Londýna. Ryanair už v těchto dnech zahájil předprodej letenek z Pardubic do Londýna od prosince 2018 a do Alicante od dubna 2019. 
>
 
29.09.2018

XtremeAir GmbH patří společnosti Skyleader a.s.

(jjk), www.xtremeair.com, www.skyleader.aero XtremeAir GmbH patří společnosti Skyleader a.s.
Společnost Skyleader a.s. v těchto dnech oznámila, že v průběhu srpna roku 2018 se stala stoprocentním vlastníkem společnosti Xtremeair GmbH, která vyrábí akrobatické speciály XA41 (jednomístný) a XA42 (dvoumístný). Tyto letouny jsou v České republice známé v barvách jaroměřské akrobatické skupiny Flying Bulls, nebo v oranžové barvě stroje používaného v akrobatické kategorii Unlimited Markem Hykou.
>
 
28.09.2018

Svatý Václav 28. září

(red), www.abcsvatych.com Svatý Václav 28. září
Svatý Václav (*907 – + 28. září 935) byl českým knížetem a je považován za hlavního patrona české země. Kníže Václav I. byl synem knížete Vratislava a jeho manželky Drahomíry a jeho prarodiči byli kníže Bořivoj I. a jeho žena (dnes svatá) Ludmila. Podle četných legend byl Václav na svou dobu neobvykle vzdělaný a uměl prý mimo jiné staroslověnsky, latinsky a patrně i řecky. Což by bylo na tehdejší dobu, kdy převážná většina tehdejších panovníků byla negramotná, pozoruhodné. Tehdejší autoři legendy možná trochu knížete idealizovali vzhledem k tomu, že sami byli mnichy a tak chtěli mít památku panovníka obdobně zbožnou s ctnostnou. Ale kromě legend se knížetem Václavem zabývá i kronikář Widukinda z Corvey.
>
 
27.09.2018

Ryanair oznámil letový řád pro Prahu

(red), www.ryanair.com Ryanair oznámil letový řád pro Prahu
Letecká společnost Ryanair ve středu 26. září 2018 zveřejnila svou nabídku leteckých spojení, kterou bude z Prahy nabízet v rámci letního letového řádu v roce 2019. Na pražském letišti bude mít bázovaná další dvě letadla a do své sítě přidá patnáct nových linek do Ammánu, Bari, Billundu, Bournemouthu, Kodaně, Göteborgu, Marrákeše, Marseille, Paříže, Pescary, Pisy, Rigy, Stockholmu, Benátek a Zadaru. V letovém řádu společnosti bude tak celkem třicet linek z pražského letiště, díky kterým přepraví až 2,1 milionů cestujících ročně a navýší provoz o 23 procent. 
>
 
26.09.2018

Aeolus měří laserem vítr

(red), www.esa.int Aeolus měří laserem vítr
Od srpna na oběžné dráze země funguje družice Aeolus a v září použila poprvé svůj unikátní systém, který vysílá pulsy ultrafialového světla pomocí laseru, s jejichž pomocí měří zemské větrné proudy. Družice ESA Aeolus vypuštěná v rámci programu Earth Explorer má hlavní úkol měřit větrné proudy na celé zeměkouli.
>
 
25.09.2018

Z Prahy do Bankoku?

(red), www.airasia.com Z Prahy do Bankoku?
Letecká společnost AirAsia nějakou dobu připravuje zavedení přímé letecké linky mezi Prahou a Bangkokem, která by se mohla začít provozovat už v příštím roce. Asijský nízkonákladový dopravce v posledních letech kromě místních linek provozuje prostřednictvím divize AirAsia X i transkontinentální lety nejen do Evropy, ale i do dalších destinací letouny Airbus A330-300, kterých má společnost 22 kusů a objednala stovku letounů Airbus A330-900neo.
>
 
24.09.2018

Přesná navigace EGNOS

(red), www.esa.int Přesná navigace EGNOS

Pokud někdo nedávno využil v Evropě služeb leteckého dopravce, možná se stal průkopníkem využívání systému EGNOS. Díky němu vedou letadla na přistání družice na oběžných drahách namísto dosud používaných pozemních signálů. V tuto chvíli už je více než 180 evropských letišť certifikováno k používání evropské služby EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) při přibližování na některé dráhy. Jde přitom o přistávací manévry na největších letištích jako je Charles de Gaulle v Paříži, Frankfurt nebo Schiphol v Amsterdamu. 

>
 
23.09.2018

Poslední letošní kotrmelce

text, foto: (jjk) Poslední letošní kotrmelce
Dva týdny po vrcholu motorové akrobatické sezony, kterým byl evropský šampionát, proběhla poslední letošní soutěž i v akrobacii bezmotorové. Popáté se na mladoboleslavském letišti v Bezděčíně konala soutěž „O pohár primátora města Mladá Boleslav“ v letecké akrobacii kluzáků. V sobotu 22. září 2018 si tak zazávodilo pětadvacet akrobatů ve třídách Beginner, Sportsman, Intermediate, Advanced a Unlimited.
>
 
23.09.2018

Letiště Londýn Stansted a Kiwi.com

(red), www.bestcg.com Letiště Londýn Stansted a Kiwi.com
Česká společnost Kiwi.com, která se zaměřuje na vyhledávání a prodej letenek do celého světa, a polečnost provozující letiště London Stansted Airport, oznámili strategické partnerství. Jeho cílem jsou inovace a zjednodušení letecké přepravy s přestupy, tedy bez opakovaných check-inů, přestupních terminálů či nutnosti opakovaného odbavení zavazadel pro navazující lety. Letiště Stansted aktuálně investuje do své modernizace 600 milionů liber. 
>
 
22.09.2018

Nová divize CSG Aerospace

(red), www.czechoslovakgroup.cz Nová divize CSG Aerospace
Holding Czechoslovak Group (CSG) v poslední době významně posílil v oblasti letectví a radarové techniky. Na Slovensku vzniklo výcvikové středisko pro piloty vrtulníků Slovak Training Academy, novými členy CSG se staly Eldis Pardubice, specialista na letištní i přehledové radary, a společnost CS Soft, dodavatel systémů řízení letového provozu. A vzhledem k současnému růstu ostatních společností spadajících do segmentu letectví byla v rámci struktury holdingu CSG založena nová divize CSG Aerospace.
>
 
21.09.2018

Letiště Praha získalo „Highly Commended Airport“

(red), www.prg.aero Letiště Praha získalo „Highly Commended Airport“
Po dvou vítězstvích v letech 2015 a 2017 získalo Letiště Praha zvláštní ocenění „Highly Commended Airport“ v kategorii 4 až 20 milionů odbavených cestujících na světových cenách World Routes Marketing Awards 2018. Ceny byly uděleny včera během slavnostního vyhlášení v čínském Kantonu. Na prvním místě se v dané kategorii umístilo letiště Albrecht Dürer Airport v Norimberku.  Společně s Prahou a Norimberkem soutěžilo letos v kategorii 4 – 20 milionů odbavených cestujících také letiště v Budapešti, Adelaide, Portlandu a letiště Queen Alia International Airport v Ammánu.
>
 
20.09.2018

Sentinel mapuje záplavy

(red), www.esa.int Sentinel mapuje záplavy
V pátek 14. září 2018 zasáhl pobřeží americké Severní Karolíny hurikán Florence, který rozsévá zkázu a vyvolává všudypřítomné záplavy. Evropské radarové družice systému GMES/Copernicus Sentinel-1 přitom již začaly mapovat zasažené oblasti.
>
 
19.09.2018

Hangár 2018

(red), www.airport-cb.cz Hangár 2018

„Hangár 2018“ byl název taktického cvičení, které se ve středu 12. září 2018 uskutečnilo na Letišti České Budějovice. Námětem cvičení, jehož se zúčastnily vedle Hasičského záchranného sboru letiště (HZSL), všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS), bylo uhašení požáru, který vznikl v jednom z hangárů při opravě letadla L-410. Úkolem letištních hasičů bylo uhasit v uzavřeném prostoru hangáru požár a vyprostit raněné. Tato simulovaná událost měla za úkol ověřit zejména postupy nastavené v Letištním pohotovostním plánu, prověřit činnost HZSL a součinnost složek IZS, tj. ZZS Jihočeského kraje, HZS Jihočeského kraje, PČR Jihočeského kraje. 

>
 
18.09.2018

ERA do Gruzie a po testech na Slovensku

(red), www.era.aero ERA do Gruzie a po testech na Slovensku
Pardubická společnost ERA předala systém ADS-B v Gruzii zákazníkovi. Po úspěšně provedených zkouškách SAT byl v srpnu v gruzínském hlavním městě Tbilisi slavnostně předán zákazníkovi, společnosti „Sakaeronavigatsiya“ do používání systém ADS-B pro sledování vzdušného prostoru.
>
 
17.09.2018

Pravidelná podzimní údržba

(red), www.prg.aero Pravidelná podzimní údržba
V termínu od 17. do 21. září 2018 probíhá pravidelná podzimní uzávěra hlavní dráhy pražského mezinárodního letiště v Ruzyni, označené 06/24.  Po tuto dobu je provoz směřován pouze na vedlejší vzletovou a přistávací dráhu 12/30, jejíž letové koridory vedou nad Prahu a v opačném směru směrem na Kladno.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

13. prosince 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Josef Maršálek

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Josef Maršálek – dopravní fakulta ČVUT, Sny o létání – složitá cesta Wernhera von Brauna, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
15. - 16. prosince 2018

Modelářský víkend

Mladá Boleslav - Bezděčín
Modelářský víkend pro mladé modeláře (cena 500,- Kč na osobu/víkend, v ceně je zahrnut materiál ke stavbě a po oba dva dny oběd a svačina), kteří si pod odborným dohledem postaví funkční a létající model větroně, který si odnesou domů, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
 
detail akce
letecké modelářství
 
22. prosince 2018 10:01-14:00

Otevřený slet combatů 310 sq.

Praha 5 Zličín (Sobínka)
Přátelský souboj 310. stíhací je skupiny RC modelářů z letiště Sobínka, Modelářské letiště Sobínka Praha 5 Zličín, www.310sq.cz, www.sobinka.eu
 
detail akce
letecké modelářství
 
28. prosince 2018 11:00-16:00

Štěpánské polétání

Bolešiny u Klatov

Klubové polétání Model klubu Bolešiny, Modelářské letiště Bolešiny, www.modelklubbolesiny.cz

 
detail akce
letecké modelářství
 
7. ledna 2019 08:00-16:00

Den otevřených dveří SOŠSaE Velešín

Velešín

Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín pořádá škola pro zájemce o studium Den otevřených dveří, SOŠSaE U Hřiště 527, Velešín, www.sosvel.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama