Aktuality RSS

24.10.2018

Norská hybridní raketa

(red), www.esa.int Norská hybridní raketa
Na konci září vypustilo Norsko novou hybridní raketu s motorem, který kombinuje kapalné a pevné pohonné látky. První norská hybridní raketa dosáhla vesmíru, čímž demonstrovala možnosti tohoto nového pohonu po čistší, bezpečnější a flexibilnější starty malých nosičů. Po startu ze základny Andøya Space Center dosáhla devět metrů vysoká sondážní raketa Nucleus pětinásobku rychlosti zvuku. Během necelých tří minut pak vystoupala do výšky 107 kilometrů.
>
 
23.10.2018

Úspěšné předsednictví v Auditní komisi ESA

(red), www.nku.cz Úspěšné předsednictví v Auditní komisi ESA
Po roce skončilo české předsednictví v Auditní komisi Evropské kosmické agentury. Auditní komise je externím auditorem ESA, mezinárodní organizace se sídlem v Paříži s více než dvaceti členskými zeměmi, rozpočtem přesahujícím pět miliard eur, aktivitami za zhruba jedenáct miliard eur a více než dvěma tisíci zaměstnanci.
>
 
22.10.2018

Upozornění na zvýšení provozu na letišti Přerov – Bochoř

(red), www.prerov-airport.cz Upozornění na zvýšení provozu na letišti Přerov – Bochoř
Provozovatel letiště Přerov – Bochoř informuje o zvýšeném provozu na letišti 23. až 25. října 2018 z důvodu výluky na letišti v Pardubicích. Na letišti bude probíhat výcvik dvou vrtulníků Mi-17 a dvou vrtulníků Enstrom 480, výsadky v tomto termínu neprobíhají.
>
 
22.10.2018

Spolupráce s Lucemburskem ve vesmíru

(red), www.eco.etat.lu, www.mdcr.cz Spolupráce s Lucemburskem ve vesmíru

Lucembursko a Česká republika navázaly spolupráci v rámci průzkumu a využívání zdrojů z vesmíru. Vláda Lucemburského velkovévodství zastoupená místopředsedou vlády a ministrem hospodářství Étiennem Schneiderem a Česká republika zastoupená ministrem dopravy Danem Ťokem podepsali Memorandum o porozumění o spolupráci v rámci průzkumu a využívání zdrojů z vesmíru. 

>
 
21.10.2018

Dcera Air France od léta do Prahy

(red), www.joon.fr Dcera Air France od léta do Prahy
Letecká společnost Joon vznikla sice relativně nedávno, ale od příštího roku se letadla tohoto dceřiného podniku Air France začnou objevovat i v hlavním městě České republiky. Od léta 2019 bude totiž letecká společnost Joon létat třikrát denně Paříže do Prahy a zpět. Doposud tyto lety operuje přímo Air France. Joon bude linku provozovat letouny Airbus A320 a A321.
>
 
20.10.2018

Začala výstava Made in Czechoslovakia

(red), www.ntm.cz Začala výstava Made in Czechoslovakia
V Národním technickém muzeu začala výstava Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět. Současně s tím se na jedné ze střech muzea (roh Ovenecká/Letohradská) objevil letoun Aero L-29RS Delfin (cn 792404/1967). Výstava věnovaná 100. výročí založení Československa je přístupná veřejnosti od 19.října 2018 a potrvá až do 29.září 2019.
>
 
19.10.2018

Úspěšné léto ruzyňského letiště

(red), www.prg.aero Úspěšné léto ruzyňského letiště
Další nárůst v počtu odbavených cestujících zaznamenalo pražské ruzyňské letiště v posledním období. Během letních a prázdninových měsíců, tedy od července do září roku 2018 odbavilo celkem 5 484 272 cestujících, což znamená meziroční nárůst o 9,3 procenta. V těchto měsících nabízelo letiště spojení do celkem 163 destinací operovaných celkem 68 dopravci. Nejvíce cestujících odbavilo pražské ruzyňské letiště v červenci, který se stal zároveň nejvytíženějším měsícem v historii letiště.
>
 
18.10.2018

Dva roky s modrými kostičkami

text, foto: (jjk) Dva roky s modrými kostičkami
Chtělo by se říci „dva roky prázdnin“, protože kyperská společnost Cobalt své lety provozovala z častého cílového prázdninového místa ve Středozemním moři. A také často i turisty mířící na prázdninovou dovolenou na Kypr vozila. Bohužel neustála nejen konkurenční boj, ale i jisté potíže svého investora a po dvou letech linkou z Londýna do Larnaky 17.října 2018 ukončila svou činnost. Šestice modrobílých letadel, která obhospodařovávala více než dvacítku destinací tak v tomto týdnu naposledy přistála. Ve svých počátcích se ovšem společnost představila i na linkách operovaných z Prahy pro Travel Service.     
>
 
18.10.2018

Konference Doprava 2018 +

(red), www.doprava2018.cz Konference Doprava 2018 +
V první polovině října proběhla v Praze konference „Doprava 2018+ … dalších 100 let v pohybu“, která se konala u příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky v pražském TOP Hotelu Praha. Odborná konference proběhla ve čtvrtek 11. října 2018 a byla účastníky zhodnocena jako velmi úspěšná. Prostřednictvím panelových diskusí zahrnujících všechna odvětví dopravy tak bylo dosaženo cíle konference, zejména v oblasti formulování vizí a vývoje české dopravy v budoucnosti.
>
 
17.10.2018

V Tuřanech spolupracují s Kiwi.com

(red), www.brno-airport.cz V Tuřanech spolupracují s Kiwi.com

Společnost Letiště Brno začala spolupracovat na prodeji letenek s vyhledávačem a  brněnským start-upem společností Kiwi.com, a proto si tak návštěvníci webu letiště na www.brno-airport.cz a www.letistebrno.cz mohou u v současné době koupit letenky do světových destinací. Kiwi.com propojuje i letecké společnosti, které spolu běžně nespolupracují, takže cestující můžou jeho prostřednictvím snadno najít destinace, kam lze z Brna doletět do několika hodin se snadným přestupem v Mnichově, v Londýně nebo zanedlouho v Miláně. 

>
 
16.10.2018

Bezpilotní prostředky do výzbroje

(red), www.army.cz Bezpilotní prostředky do výzbroje
Česká armáda se chystá do budoucna zařadit do výzbroje víceúčelové bezpilotní prostředky. Vyplynulo to mimo jiné z průmyslového dne, který se v první polovině října konal na Ministerstvu obrany České republiky. Jeho cílem totiž právě byl průzkum trhu na pořízení víceúčelového taktického bezpilotního prostředku a účelem bylo informovat potencionální dodavatele a zjistit možnosti zapojení českého obranného a bezpečnostního průmyslu.
>
 
15.10.2018

Nová restaurace na pražském letišti

(red), www.prg.aero Nová restaurace na pražském letišti
V těchto dnech se nabídka restauračních zařízení na pražském ruzyňském letišti rozšířila i další podnik, protože švýcarský provozovatel mezinárodní sítě restaurací Marché International v rámci své expanze a otevírá dvě nové restaurace v neveřejné části Terminálu 1.
>
 
14.10.2018

Japonský systém na ISS

(red), www.esa.int Japonský systém na ISS

Na konci září 2018 odcestovala do vesmíru z japonského kosmodromu Tanegašima nákladní loď HTV-7. Na Mezinárodní kosmickou stanici létající kolem Země ve výšce čtyřset kilometrů má dopravit vědecké vybavení a zásoby pro šestici kosmonautů. Desetitunová zásobovací loď nese krom jiného nový systém ACLS (Advanced Closed Loop System) vyvinutý v ESA. Jeho úkolem bude recyklovat oxid uhličitý v atmosféře ISS a vyrábět z něj dýchatelný kyslík. 

>
 
14.10.2018

Upozornění na zvýšený provoz na letišti Přerov – Bochoř

(red), www.prerov-airport.cz Upozornění na zvýšený provoz na letišti Přerov – Bochoř
Provozovatel letiště Přerov – Bochoř informuje o zvýšeném provozu na letišti 15. až 19. října 2018 z důvodu výluky na letišti v Pardubicích. Na letišti budou probíhat výcvik a výsadky  dvou vrtulníků Mi-17 a dvou vrtulníků Enstrom 480 a letounů Let L-410 a CASA C-295.
>
 
13.10.2018

Sto startů Ariane 5

(red), www.esa.int Sto startů Ariane 5
Raketa Ariane 5 má za sebou už stovku startů a při svém jubilejním letu dopravila na plánové oběžné dráhy telekomunikační družice Horizons-3e a Azerspace-2/Intelsat-38. Ke startu došlo ve 22:38 hodin GMT v úterý 25. září 2018 (0:38 h středoevropského, už 26. Září 2018) z evropského kosmodromu Kourou (Francouzská Guayana) a mise trvala zhruba 42 minut. Družice Horizons-3e se startovací hmotností 6441 kg byla uvolněna jako první. Stalo se tak 28 minut po startu. Následovala 3500 kg těžká Azerspace-2/Intelsat-38, která byla na vlastní dráhu vypuštěna o 14 minut později.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

13. prosince 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Josef Maršálek

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Josef Maršálek – dopravní fakulta ČVUT, Sny o létání – složitá cesta Wernhera von Brauna, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
15. - 16. prosince 2018

Modelářský víkend

Mladá Boleslav - Bezděčín
Modelářský víkend pro mladé modeláře (cena 500,- Kč na osobu/víkend, v ceně je zahrnut materiál ke stavbě a po oba dva dny oběd a svačina), kteří si pod odborným dohledem postaví funkční a létající model větroně, který si odnesou domů, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
 
detail akce
letecké modelářství
 
22. prosince 2018 10:01-14:00

Otevřený slet combatů 310 sq.

Praha 5 Zličín (Sobínka)
Přátelský souboj 310. stíhací je skupiny RC modelářů z letiště Sobínka, Modelářské letiště Sobínka Praha 5 Zličín, www.310sq.cz, www.sobinka.eu
 
detail akce
letecké modelářství
 
28. prosince 2018 11:00-16:00

Štěpánské polétání

Bolešiny u Klatov

Klubové polétání Model klubu Bolešiny, Modelářské letiště Bolešiny, www.modelklubbolesiny.cz

 
detail akce
letecké modelářství
 
7. ledna 2019 08:00-16:00

Den otevřených dveří SOŠSaE Velešín

Velešín

Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín pořádá škola pro zájemce o studium Den otevřených dveří, SOŠSaE U Hřiště 527, Velešín, www.sosvel.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama