Aktuality RSS

05.09.2018

Miniaturní bezpilotní letouny

(red), www.bestcg.com Miniaturní bezpilotní letouny
Odborníci z Výzkumné laboratoře armády Spojených států a společnosti Bell, součásti konsorcia Textron Inc., společně pokračují ve vývoji miniaturních bezpilotních letounů neboli UAS. UAS je miniaturní lehký průzkumný letoun, který mohou vojáci využívat v boji a nasadit jej i v omezeném prostoru.
>
 
04.09.2018

Zrychlení odbavení v Brně

(red), www.brno-airport.cz Zrychlení odbavení v Brně

Snaha přilákat na brněnské letiště větší počet cestujících a tím i zvětšit  objem odbavených pasažérů  vede provozovatele průběžně k modernizaci potřebných systémů. Brněnské letiště tak investuje do bezpečnostní techniky, aby se tím zrychlilo odbavení cestujících a reaguje tak na narůstající poptávku po letecké dopravě. Už červenec byl se 115 tisíci cestujícími v historii brněnského letiště rekordním co do počtu lidí odbavených za jeden měsíc. 

>
 
03.09.2018

Uzavírka letiště Pardubice 1.10. - 30.11.2018

(red), www.airport-pardubice.cz Uzavírka letiště Pardubice 1.10. - 30.11.2018
V říjnu a listopadu letošního roku bude pro veškerý provoz uzavřeno pardubické letiště, které je se smíšeným provozem civilním a vojenským. Letiště Pardubice bude od 1.října do 30.listopadu 2018 bude uzavřeno z důvodu komplexní opravy vzletové a přistávací dráhy ze strany Armády České republiky.
>
 
02.09.2018

Jako na sletu létajících veverek

text, foto: (jjk) Jako na sletu létajících veverek
V Prostějově se ve dnech 26.srpna až 1.září 2018 uskutečnilo druhé mistrovství světa v parašutistické disciplíně zvané wingsuit flying (2nd FAI World Wingsuit Flying Championships 2018). Wingsuit flying je disciplína, která má své šampionáty velmi krátce, protože první mistrovství světa se konalo v roce 2016 na Floridě a historicky první Mistrovství České republiky v červenci letošního roku v Prostějově. A historicky prvním mistrem České republiky se stal Pavel Mrázik, který byl jedním ze dvou tuzemských reprezentantů (spolu s Karlem Klímou), kteří se soutěže účastnili.
>
 
02.09.2018

Kuličky se rozutekly od Baťova kanálu

text, foto: (jjk) Kuličky se rozutekly od Baťova kanálu
Ve dnech 29. srpna až 1. září 2018 se konalo ve Starém Městě a okolí 22. Mistrovství České republiky v balónovém létání 2018 společně s balonovou fiestou. Po dvou letech se šampionát vrátil na Slovácko respektive Uherskohradišťsko, ale tentokrát do Starého Města. Před dvěma lety byl hlavním centrem Velehrad a obec Modrá, a tentokrát pořadatelem soutěže, Balonklubem Slovácko, vybudovaný areál na místě zvaném V Rybníkách, na severovýchod Starého Města na několik desítek metrů od Baťova plavebního kanálu. 
>
 
02.09.2018

United Airlines bude létat do Prahy z Newarku

(red), www.prg.aero United Airlines bude létat do Prahy z Newarku
Letecká společnost United Airlines v těchto dnech oznámila, že bude od 7. června 2019 létat mezi Prahou a Newarkem ve státě New Jersey, který je v bezprostřední vzdálenosti největšímu americkému městu New York. Novou pravidelnou denní linku bude společnost operovat letadlem typu Boeing 767-300ER s ekonomickou i business třídou a podle odhadů letiště by ji mohlo využít v obou směrech přibližně 43 tisíc cestujících za rok. V rámci letního letového řádu 2019 tak budou z pražského letiště v provozu již tři pravidelné linky do USA.
>
 
01.09.2018

Hosín těsně před Jindřichovým Hradcem

(jjk) Hosín těsně před Jindřichovým Hradcem
Na letišti v Hosíně proběhla v posledních prázdninových dnech poslední motorová akrobatická soutěž sezony. Jedná se tedy o poslední regionální akrobatickou soutěž motorových letadel, protože 1. září 2018 začalo v relativně nedalekém Jindřichově Hradci Mistrovství Evropy v letecká akrobacii třídy Unlimited. Akrobaté na kluzácích se potkají ještě ve druhé polovině září v Mladé Boleslavi.
>
 
01.09.2018

Letiště České Budějovice se zavírá na tři měsíce

(red), www.airport-cb.cz Letiště České Budějovice se zavírá na tři měsíce

Od 4. září do 7. prosince 2018 bude Letiště České Budějovice uzavřeno pro letecký provoz. Důvodem je instalace světelných a navigačních technologií do RWY a stavební práce na TWY. Termín a délka uzávěry letiště byly diskutovány s koordinovány s dodavateli stavby a technologií. Znamená to, že poslední den příletu a odletu z/na Letiště České Budějovice je 3.září 2018, po tomto datu v době uzávěry nebude možné z/na letiště létat. Výjimku budou mít vrtulníky IZS, kterým budou umožněny lety na APN-E dle předchozí koordinace s provozovatelem letiště. 

>
 
31.08.2018

Tatra T.101 v Mošnově

(red), www.airport-ostrava.cz, www.technickededictvi.cz Tatra T.101 v Mošnově

V sobotu 1.září 2018 proběhne v prostorách letiště oslava světového rekordu při příležitosti 80 let od uskutečnění rekordního dálkového letu letounu Tatra T.101, vyrobeného ve Studénce. Akce se jmenuje „Technické dědictví – Tatra & Vagonka, a k vidění bude replika tohoto letadla s původním motorem a mnoho dalšího.

>
 
30.08.2018

Námořnictvo testuje Boeing MV-22 Osprey

(red), www.bestcg.com Námořnictvo testuje Boeing MV-22 Osprey
Piloti amerického námořnictva testují jeho nejnovější a nejmodernější letecký dopravní prostředek Bell Boeing MV-22 Osprey na palubě letadlové lodi USS George H. W. Bush (CVN 77). V srpnu 2018 piloti Osprey na její palubě úspěšně ověřili schopnost přistávat a vzlétat s náklady přesahujícími 25 tun. Tato klíčová schopnost dovoluje Bell Boeing Osprey přepravovat těžší náklady než C-2A, který je při přistávání limitován vahou 22 tun. Testování na palubě letadlové lodi zahrnovalo vedle přistání a vzletů také zapojení stroje Bell Boeing MV-22 do operací na přistávací ploše.
>
 
29.08.2018

Létání Boeingem 737 na Újezdě

(red), www.myairlines.cz Létání Boeingem 737 na Újezdě
Na pražském Újezdě, ve Vítězné ulici, si lze zalétat s Boeingem 737 a letět na dvacet čtyři tisíc letišť po celém světě. Kromě kokpitu je i design dalšího interiéru odvozený z trupu letadel. Simulátor se otevřel veřejnosti v roce 2016 po více jak roce příprav. Hardware pochází ze starších letadel, software od vývojářů dodávajících programy simulátorům po celém světě. 
>
 
28.08.2018

Skupinový přelet nad Československem 1918

(red), www.tisicmilnadcsr.cz, www.museum-kunovice.cz Skupinový přelet nad Československem 1918
Spolek „Aviatické sdružení Bohemia“ přeletí ke 100.výročí vzniku československého letectví území prvorepublikového Československa. Akce pod názvem „Lípy z nebe aneb 1000 mil na Československem 1918“ se uskuteční 29.srpna až 1.září 2018 a zúčastní se jí především historická letadla československé výroby. Piloti z Česka i Slovenska obletí se svými stroji místa, kudy „šla“ historie československého letectví. 
>
 
27.08.2018

Na cvikovském nebi bez Trabantů

text: (jjk), text, foto: M.J. Na cvikovském nebi bez Trabantů
Město Zwickau ve Svobodném státě Sasko se proslavilo hlavně výrobou automobilů značky Trabant, ale automobilovou výrobu zde o mnoho dříve zavedl konstruktér August Horch. Před Trabantem to byla továrna značky Audi a dnes se zde vyrábí automobily Volkswagen. Zwickau je, ale spjato už více než století i se vzduchoplavbou. Společnost „Verein für Luftfahrt und Flugwesen“ zde vznikla už v roce 1909 a provozovala teplovzdušný balon Zwickau. Existovalo zde také první polní letiště v prostoru vojenské posádky v Helmsdorfu na sever od města. Společnost Zwickauer Flugplatz GmbH provozující oficiální letiště nedaleko Lichtentanne na západě města, pak vznikla před osmdesáti lety 27. června 1928. A poslední dvě dekády se zde koná i letecký den Großes Flugplatzfest, který se letos konal 26. srpna 2018. 
>
 
27.08.2018

I Bell slavil

(red), www.bestcg.com I Bell slavil
Dne 21. srpna je takzvaný „Světový den vrtulníků“ 2018  a firma Bell, která je jedním z předních světových výrobců, se každoročně k tomuto „dni“ připojuje. Po celém světě se lidé každodenně spoléhají na vrtulníky pro jejich bezpečnost při katastrofách, záchranářských misích, hašení požárů, lékařské přepravě, údržbě elektrické sítě, v cestovním ruchu, v zemědělství a mnoha dalších oblastech. 
>
 
26.08.2018

Vosí rojení na vysušené bezděčínské planině

text, foto: (jjk) Vosí rojení na vysušené bezděčínské planině
Poslední plachtařský závod sezony Gradient & Club Grand Prix 2018 se konal na bezděčínském letišti v Mladé Boleslavi od 18. až 25.srpna 2018. Shodou okolností je to v roce 2018, tedy přesně čtyřicet let od zahájení sériové výroby kluzáku Orličan VSO-10 Gradient, takže vlastně jedenáctý ročník Gradient & Club Grand Prix byl i trochu jubilejní. V Mladé Boleslavi se už jedenáct let létá tato soutěž, která je dnes z jedné třetiny monotypová, protože „Vosy“ soutěží samostatně.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

16. - 17. února 2019

Parasem Beskydy

Javorový vrch, Beskydy
Odhazování záložek v blízkosti Flight Parku Javorový a workshopy, party stany a přednáškové místnosti Flight Parku Javorový, Flight Park Javorový vrch, Beskydy, www.elspeedo.cz, www.katusha.cz
 
detail akce
parašutismus
 
16. února 2019 19:30-23:59

XXVIII. reprezentační letecký ples

Praha 1 (Palác Lucerna)
Český svaz letectví z.s., společnost Aviatik s.r.o., ve spolupráci s Velitelstvím vzdušných sil AČR, LAA ČR, AeČR pořádají tradiční reprezentační letecký ples, hraje Orchestr Karla Vlacha, Praha 1 Nové město, Palác Lucerna, www.aviatik.cz, www.ticketpro.cz
 
detail akce
společenská akce
 
16. února 2019 20:00-23:59

VIII. Letecký ples

Rakovník
Letecký ples Aeroklubu Rakovník na téma „Z pohádky do pohádky“, hraje Ideal Band, vystoupí Lentilky Rakovník, slosování vstupenek o vyhlídkový let, Kulturní centrum Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.kulturnicentrum.cz
 
detail akce
společenská akce
 
21. února 2019 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jaroslav Špaček

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jaroslav Špaček – pplk.v.v., ředitel CLV Pardubice Povídání nejen o vrtulnících, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
22. - 23. února 2019

Modely

Praha - Letňany (PVA)

Prodejní výstava pro modeláře, Pražský veletržní areál PVA Letňany, www.rcmodely.cz

 
detail akce
výstava
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama