Aktuality RSS

20.10.2019

Model Hobby 2019

text, foto: (jjk) www.modehobby.cz Model Hobby 2019
Modelářskému veletrhu táhne na třicítku, protože už v roce 1992 se konal první ročník Model Hobby (viz. Model Hobby 92). Během těch téměř třiceti let se na, původně modelářskou akci, nabalily další výstavy, veletrhy a kontraktační prezentace a Model Hobby je jen jednou z několika akcí, které sice ještě nejsou tak dlouhověké, ale už se také pomalu stávají tradičními akcemi. I když tento prodejní a kontraktační modelářský veletrh se možná modelářům srdcařům může zdát trochu upozaděný mezi paralelními veletrhy a výstavami, i když tomu tak úplně není. Na druhou stranu, která podobná prezentace se dožila takové dlouhověkosti jako Model Hobby slavící své osmadvacáté narozeniny od 17. do neděle 20. října 2019.
>
 
19.10.2019

Finnair dostal v Praze Wi-Fi

(red), www.csatechnics.com Finnair dostal v Praze Wi-Fi

Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) po dvou letech úspěšně dokončila projekt modifikace kabiny a instalace Wi-Fi sítě pro flotilu úzkotrupých letadel typu Airbus letecké společnosti Finnair, která patří mezi dlouhodobé zákazníky CSAT v oblasti těžké údržby. Během trvání projektu provedli zaměstnanci CSAT v ruzyňském hangáru F modifikaci a instalaci internetového připojení na čtyřiadvacet letadlech finského dopravce. Nyní mají tyto stroje novou konfiguraci i rozložení kabiny a všichni cestující Finnairu mohou nově za letu využít přístupu k internetu a palubnímu zábavnímu portálu Nordic Sky Portal, který je k dispozici zdarma. 

>
 
17.10.2019

SkyUp Airlines z Prahy do Charkova a Lvova letecky

(red), www.prg.aero SkyUp Airlines z Prahy do Charkova a Lvova letecky
Ukrajinský letecká společnost SkyUp Airlines zahájila provoz pravidelných linek mezi Prahou a Lvovem a Prahou a Charkovem. Obě letecká spojení budou z pražského ruzyňského mezinárodního letiště cestujícím k dispozici dvakrát týdně, a to každý čtvrtek a každou neděli. Ukrajinský nízkonákladový dopravce na obě linky nasazuje Boeing 737-800 v konfiguraci pro 189 cestujících. 
>
 
17.10.2019

V Praze o šest procent více cestujících

(red), www.prg.aero V Praze o šest procent více cestujících
Pražské ruzyňské letiště odbavilo v období červenec – září 2019 celkem o šest procent cestujících, proti srovnatelnému loňskému období. V absolutních číslech tak prošlo v létě pražským letištěm celkem 5 812 597 cestujících. Nejvytíženějším měsícem byl srpen, naopak nejvyšší meziroční nárůst v počtu odbavených cestujících zaznamenalo pražské letiště v září. Nejvíce cestujících za sledované období směřovalo již tradičně do Londýna a z dovolenkových destinací vedla Antalya.
>
 
16.10.2019

Světový den záchrany života 2019

(red), www.resuscitace.cz Světový den záchrany života 2019
Evropský den záchrany života je od roku 2013 každoročně organizován 16. října ve všech třiatřiceti zemích sdružených pod European Resuscitation Council (ERC). Hlavním cílem je zvýšit povědomí laické veřejnosti o příznacích srdeční zástavy a významu dvou jednoduchých kroků nezbytných pro záchranu lidského života: přivolání zdravotnické záchranné služby prostřednictvím tísňové linky 155 a zahájení srdeční masáže.
>
 
16.10.2019

Tři obrnění finalisté a nový ředitel

(red), www.army.cz
V úterý 15.října 2019 Ministerstvo obrany České republiky oznámilo nejen jmenování nového ředitele státního podniku VOP CZ se sídlem v Šenově u Nového Jičína, ale i tři finalisty veřejné zakázky na pásové bojové vozidlo pěchoty. Ministerstvo obrany České republiky obdrželo nabídky od Systems Hägglunds AB, GDELS - Santa Barbara Sistemas SA a Rheinmetall Landsysteme GmbH.  
>
 
15.10.2019

Sto let od vzniku generálního štábu

(red), www.army.cz Sto let od vzniku generálního štábu
Dne 15. října 1919 vznikl Hlavní štáb československé branné moci, který dnes známe jako Generální štáb Armády České republiky, a jehož prvním náčelníkem se stal účastník francouzské vojenské mise v Československu generál Maurice César Joseph Pellé. Hlavní štáb této souvislosti se koná v Praze několik výrazných akcí, včetně výstavy „100 let Generálního štábu“ na Vítězném náměstí a prezentace Generálního štábu Armády ČR s celodenním programem pro veřejnost v prostoru travnatých ploch Vysoké školy chemicko-technologické v Dejvicích.

 

>
 
11.10.2019

Nový hangár v Mošnově je po kolaudaci

(red), www.jobair.eu Nový hangár v Mošnově je po kolaudaci

Na mošnovském letišti prošel kolaudačním řízením nový hangár leteckých opraven JOB AIR Technic, které tak mohou začít využívat jeho dílenské a administrativní zázemí. Kolaudační řízení v Ostravě-Mošnově proběhlo ve čtvrtek 10. října 2019 a tak jen zbývá do konce listopadu dokončit manipulační prostor pro letadla před hangárem, a zahájit samotnou údržbu letadel v nových prostorách. Hangár pojme dva letouny typu Airbus A320, případně Boeing 737. 

>
 
10.10.2019

Změna frekvence letiště Písek

(red), www.letistepisek.cz Změna frekvence letiště Písek
Dne 9. října 2019 došlo ke změně frekvence letiště, respektive Plochy pro sportovní létající zařízení na novou frekvenci 119,415 MHz. Na letišti probíhá intenzívní provoz bezpilotních letounů Primoco UAV, a z toho důvodů je potřeba, aby piloti důsledně dodržovali rádiovou komunikaci mezi letounem a letištěm. Firma Primoco UAV, která vyrábí civilní bezpilotní letouny, koupila v únoru letiště Písek – Krašovice, které bylo doposud neveřejnou plochou pro sportovní létající zařízení. Výrobce bezpilotních prostředků je provozovatelem letiště od 1. března 2019.
>
 
09.10.2019

Signal festival a Emirates

(red), www.bestcg.com Signal festival a Emirates
Letošní Signal Festival zpestří svou světelnou instalací i společnost Emirates. Na Lyčkově náměstí v Karlíně ukáže návštěvníkům okouzlující cestu do vybraných destinací její rozsáhlé letecké sítě, a to každý den během tohoto čtyřdenního festivalu digitálního umění. Signal Festival, který se bude konat od 10. do 13. října 2019, je největší kulturní akcí svého druhu v České republice a jedinečnou integrací umění, městského prostoru a moderních technologií.
>
 
08.10.2019

Senegalský generál nad vodochodským letištěm

(red), www.aero.cz Senegalský generál nad vodochodským letištěm
Leteckou továrnu Aero Vodochody v těchto dnech navštívil velitel vzdušných sil Senegalské republiky generál Joseph Mamadou Diop, který se seznámil se novým letounem Aero L-39NG. Senegalské vojenské letectvo je prvním zákazníkem, který také z vodochodskou továrnou podepsal před rokem smlouvu na dodání čtyř těchto nových cvičných letounů v konfiguraci Light Attack. Generál Joseph Mamadou Diop také absolvoval v neděli 6. října 2019 hodinový let s testovacím pilotem Aera Vodochody Vladimírem Továrkem.
>
 
07.10.2019

Sto let Koninklijke Luchtvaart Maatschappij

text, foto: (jjk) Sto let Koninklijke Luchtvaart Maatschappij

Poprvé se v na pražském letišti objevil letoun KLM Royal Dutch Airlines -  Koninklijke Luchtvaart Maatschappij v říjnu roku 1924. Tehdy to byl letoun Fokker F-VII a byl to pouhý rok po založení Československých státních aerolinií, které posléze zahájily pravidelné spojení mezi Československem a Nizozemím. Společnost KLM zavedla pravidelnou linku mezi Amsterodamem a Prahou v roce 1935 a to už byla tato nizozemská firma plně etablována na leteckém trhu a zůstala jí až do dnešních dnů. Je tak v podstatě nejstarší leteckou společností na světě, která ani nezměnila svůj název. Vznikla 7. října roku 1919 a tak roku slaví už úctyhodné sté narozeniny. 

>
 
06.10.2019

Plzeň a aplikace Záchranka

(red), www.zachrankaapp.cz
Město Plzeň učinilo další krok ke zlepšení komunikace s obyvateli v rámci krizových situací. Od poloviny září se propojilo s oblíbenou a hojně využívanou aplikací Záchranka. Lidé, kteří mají aplikaci provázanou s integrovaným záchranným systémem ve svých telefonech nainstalovanou, nebo si ji nově stáhnou, mohou skrze ni dostávat varovná hlášení o vážných událostech na území města Plzně. Jde o události, jež mají přímý dopad na zdraví obyvatel, tedy například znečištění pitné vody, povodně, požár velkého rozsahu nebo chemické havárie. Novinka je součástí městského konceptu Smart City Plzeň, jenž přináší chytré projekty pro lepší a pohodlnější život Plzeňanů. 
>
 
05.10.2019

Začíná tendr na provoz letecké záchranné služby

(red), www.mzcr.cz Začíná tendr na provoz letecké záchranné služby
Ministerstvo zdravotnictví České republiky vyhlásilo v těchto dnech tendr na provozování letecké záchranné služby od roku 2021. Od roku 2021 budou leteckou záchrannou službu v České republice zajišťovat noví provozovatelé vrtulníků a ministerstvo zdravotnictví tak v reakci na končící smlouvy vypsalo v dostatečném časovém předstihu veřejnou zakázku na provozování letecké záchranné služby na osmi stanovištích do konce roku 2028.
>
 
04.10.2019

Nové simulátory v CATC

(red), www.rlp.cz, www.catc.cz Nové simulátory v CATC
Ve čtvrtek 3. října 2019 společnost Czech Aviation Training Centre (CATC), za přítomnosti ministra dopravy České republiky a představitelů Úřadu pro civilní letectví České republiky, Řízení letového provozu (majitel společnosti CATC), Smartwings Group>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

3. - 11. července 2020

13. FL 2020 Adrenalin Grand Prix

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky
13. ročník tradiční plachtařské regionální soutěže, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.fl2020.akfrydlant.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
4. - 7. července 2020

Krkonoše open - Česká liga XC PGL 2020

Krkonoše - Černá hora
Česká liga paraglidingu XC 2020 - Ligový závod, FAI 2, startoviště Černá hora, Kozákov, Zvičina, www.dovzduchu.cz, www.svazpg.cz, www.pgweb.cz
 
detail akce
soutěž - PGL
 
10. - 11. července 2020

Rakovnický Skyleader pohár

Rakovník
Regionální soutěž v letecké akrobacii motorových letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate a Advanced, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.letamevtom.cz, www.skyleader.aero
 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
11. července 2020 10:00-18:00

6. kolo Navigačního Poháru Petra Tučka

Hradec Králové - Věkoše
Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky, Letiště Hradec Králové - Věkoše, www.laacr.cz/SvazUL/, www.laacr.cz, www.lshk.cz
 
detail akce
soutěž - ULL
 
11. července 2020 13:00-18:00

Den otevřených dveří hangáru

Praha - Točná
Den otevřených dveří hangáru s historickými letadly Letiště Praha – Točná, www.tocna.cz, www.facebook.com/tocnaairport/
 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama