Aktuality RSS

22.12.2018

Nová generace Albatrosu ve vzduchu

(red), www.aero.cz, www.airzone.tv Nová generace Albatrosu ve vzduchu
Padesát let od vzletu prvního letounu Aero L-39 Albatros si v letecké továrně ve Vodochodech nadělili vánoční dárek v podobě prvního startu stroje nové generace Aero L-39NG. Před-sériový cvičný letoun a lehký bitevník Aero L-39NG se sériovým číslem 7001 vzlétl dne 22. prosince 2018 na letišti Aera Vodochody v 10 hodin a 38 minut. Tovární testovací piloti David Jahoda a Vladimír Továrek vystoupali s letounem do výšky patnácti set metrů a po dvaceti šesti minutách přistáli zět na vodochodském letišti.
>
 
22.12.2018

Airbus se dohodl s Maďarskem

(red), www.accpr.cz Airbus se dohodl s Maďarskem
Společnost Airbus Helicopters a Maďarsko podepsaly dohodu o průmyslové spolupráci na dlouhodobých projektech v oblasti letectví. Zaměří se na výrobu některých vysoce přesných mechanických dílů pro dynamické systémy vrtulníků a zároveň je projekt součástí rozvojového programu ozbrojených sil Zrinyi 2026, který má podpořit snahu Maďarska o nezávislou obranu.
>
 
21.12.2018

Šestnáct vrtulníků Caracal pro Maďarsko

(red), www.accpr.cz Šestnáct vrtulníků Caracal pro Maďarsko
Maďarské ministerstvo obrany objednalo šestnáct víceúčelových vrtulníků Airbus H225M Caracal (původně Eurocopter EC 225 Super Puma) vybavených systémem HForce. Stroje H225M budou vybaveny nejmodernějšími komunikačními možnostmi a budou použity pro přepravu, operace SAR i speciální mise. Společně s vrtulníky poskytne Airbus také rozsáhlý výcvikový a podpůrný balíček.
>
 
20.12.2018

ERA spolupracuje s Fakultou dopravní ČVUT

(red), www.era.aero ERA spolupracuje s Fakultou dopravní ČVUT
Pardubická firma ERA, výrábějící systémy pro řízení letového provozu, uzavřela spolupráci s Ústavem letecké dopravy Fakulty dopravní Českého vysokého učení technického v Praze. Smlouvy o spolupráci ve vzdělávání a pro oblast výzkumu a vývoje byly podepsány v první polovině prosince. Společným cílem obou institucí jsou konkrétní vývojové projekty, ale i výměna informací v oboru technologií pro sledování letového provozu. Některé projekty se již rozběhly a ERA pro jejich zdárné fungování zapůjčila studentům přijímací anténu a nyní nově zkušební ADS-B přijímač pro analýzy pohybu letadel ve vzdušném prostoru ČR.
>
 
19.12.2018

Svátky s Emirates

(red), www.bestcg.com Svátky s Emirates

Letecká společnost Emirates i letos přenesla vánoční atmosféru na palubu svých letadel, a to nejen prostřednictvím vánočních specialit, ale také nostalgickými filmy. Pasažéři, kteří s Emirates cestují během prosince, si mohou užít sváteční nabídku napříč všemi cestovními třídami, ale také na zemi. Díky své popularitě se sváteční Emirates menu vrací již třetí rok po sobě. 

>
 
18.12.2018

ŘLP a provoz dronů

(red), www.rlp.cz ŘLP a provoz dronů

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky ve spolupráci s firmami AirMap a UpVision spustil novou možnost pro získání souhlasu stanoviště řízení letového provozu k provedení letu s bezpilotním letadlem v řízeném vzdušném prostoru. Mimo nadále podporovaného způsobu pro získání povolení formou NSF (Non-Standard Flight) je nově k dispozici zaslání podkladů s využitím mobilní aplikace AirMap. Aplikace umožňuje let s bezpilotním letadlem pohodlně naplánovat, ověřit a vyhodnotit horizontální či vertikální omezení plánovaného letu vzhledem k aktuální situaci v řízeném vzdušnému prostoru a platné legislativě pro bezpilotní systémy v ČR. 

>
 
17.12.2018

Poslední Boeing 777-300ER pro Emirates

(red), www.bestcg.com Poslední Boeing 777-300ER pro Emirates
V polovině listopadu 2018 převzala letecké společnost Emirates stodevadesátý Boeing 777-300ER A6-EQP, což je poslední letoun tohoto typu dodaný této společnosti. Dalšími letouny, které společnost obdrží, budou typy Boeing 777-8 a 777-9. Od roku 2020 bude letecké společnosti dodáno 35 letounů Boeing 777-8 a 115 strojů Boeing 777-9. 
>
 
16.12.2018

AeroCRS s českou posilou

(red), www.bestcg.com AeroCRS s českou posilou

Do izraelské společnosti AeroCRS, která poskytuje služby SaaS (software as a service) pro menší a střední aerolinky vstoupila menšinovým podílem česká „vyhledávací“ firma Kiwi.com. Začíná tím tak strategické partnerství s expertem v oblasti leteckých technologií spravujícím data více než šedesáti leteckých společností. 

>
 
15.12.2018

Karambol policejního vrtulníku

(red), www.policie.cz Karambol policejního vrtulníku
V sobotu 15.prosince 2018 krátce před pátou hodinou ranní při přistávání policejního vrtulníku ke zraněnému muži v obci Stará Huť u Dobříše na Příbramsku, z dosud nezjištěných příčin pilot zavadil o kovovou konstrukci fotbalového hřiště a havaroval. V okamžiku přistání se ve vrtulníku nacházela pouze posádka letecké služby, lékař a jeden záchranář.  Při havárii vrtulníku nebyla zraněna žádná osoba, pouze vznikla značná hmotná škoda na vrtulníku, která bude v následujících dnech přesně vyčíslena.
>
 
15.12.2018

Bell a Moog spolupracují na VTOL

(red), www.bestcg.com Bell a Moog spolupracují na VTOL
Společnost Bell v těchto dnech uzavřela smlouvu o spolupráci se společností Moog Inc. o vývoji systému řízení pohonu letu (FCAS), který bude podporovat letouny společnosti Bell schopné vertikálního vzletu a přistání (VTOL) a mobilitu na vyžádání (OMD). Bell tak pokračuje ve vyhledávání řešení a partnerů, s nimiž bude moci dosáhnout nových možností. 
>
 
14.12.2018

Aplikace Záchranka už i na slovenských horách

(red), www.zachrankaapp.cz Aplikace Záchranka už i na slovenských horách
Aplikace Záchranka, kterou má v mobilních telefonech téměř osmset tisíc uživatelů, dál rozšiřuje své pole působnosti. Po úspěšném roce, kdy se podařilo integrovat českou Horskou službu, Rakousko a Vodní záchrannou službu Českého červeného kříže, přichází s další novinkou. Tentokrát se jedná o zapojení slovenské Horské záchranné služby do systému. 
>
 
13.12.2018

Klíče od nové „Kalibry“

(red), www.rlp.cz Klíče od nové „Kalibry“
Na letišti v Braunschweigu se v úterý 11.prosince 2018 zástupci Řízení letového provozu České republiky, s.p. zúčastnili slavnostního „roll out“  nového letounu Beechcraft B300 King Air 350i pro letové ověřování leteckých pozemních zařízení v nových firemních barvách. Předání prvního ze dvou letounů, který bude do rejstříku zapsán jako OK-ANS, je plánováno na 18. prosince 2018 na pražském ruzyňském letišti.
>
 
12.12.2018

Na Plané se svítí

(jjk), www.airport-cb.cz Na Plané se svítí
S Adventem se na českobudějovickém letišti v Plané opět rozsvítila po třinácti letech vzletová a přistávací dráha. Původní osvětlení vojenského letiště bylo demontované v roce 2005. V těchto dnech tedy, po vybudování nového světelného systému, prochází osvětlení a ILS testovacím a zkušebním provozem. V úterý a ve středu 11. a 12.prosince 2018 tak přiletěla z Prahy na kontrolu a měření "Kalibra" Let L-410 UVP-E OK-WYI z flotily Řízení letového provozu ČR s.p.. V úterý a ve středu tak kalibrovací Turbolet absolvoval celkem čtyři testovací lety nad českobudějovickým letištěm.
>
 
12.12.2018

Šestnáct milionů v Ruzyni

(red), www.prg.aero Šestnáct milionů v Ruzyni

Pražské mezinárodní ruzyňské letiště překonalo další historický rekord. V úterý 11.prosince 2018 ve večerních hodinách padl na pražském letišti potřetí za sebou historický rekord, když počet odbavených cestujících v rámci jednoho kalendářního roku dosáhl hranice šestnácti milionů. Jedná se o potvrzení dosavadního vývoje, kdy Letiště Praha roste rychleji, než evropský průměr letišť podobné velikosti. 

>
 
11.12.2018

„Year of Zayed“ otevřel cestu do Šardžá

text, foto: (jjk) „Year of Zayed“ otevřel cestu do Šardžá
V úterý 11.prosince 2018 zahájila třetí pravidelné spojení se Spojenými arabskými emiráty (po společnostech Emirates a flyDubai) letecká společnost Air Arabia. Tentokrát se inaugurační let obešel bez vodní slavobrány, protože už tak bylo na letišti vody až dost, a navíc při teplotě těsně nad bodem mrazu by to nebylo úplně nejideálnější. Ale místo toho alespoň piloti zamávali vlaječkami Spojených arabských emirátů a České republiky.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

22. - 25. května 2019

26. Karlovarský pohár 2018

Toužim - Přílezy

Tradiční soutěž motorových akrobatických letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate, Advanced, Unlimited s mezinárodní účastí, Letiště Toužim - Přílezy, www.aeroklubtouzim.cz, www.aerobatic.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
23. - 25. května 2019

Mistrovství České republiky 2019 v přesném létání

Moravská Třebová - Staré Město
Mistrovství České republiky v přesném létání 2019 motorových letounů, Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.lkmk.com, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu
 
detail akce
soutěž - přesné létání
 
23. května 2019 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Filip Vojtášek

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Filip Vojtášek – letecký badatel, tvůrce stránek hloubkaři.cz Hloubkaři nad českými zeměmi, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
25. května 2019 10:00-18:00

2. Slet letadel Zenair

Strakonice
Letecký den s doprovodným programem, Letiště Strakonice, www.akstrakonice.cz
 
detail akce
slet
 
25. - 29. května 2019

Angle Camp with Anna Moxnes

Klatovy - Chaloupky
Angle Camp with Anna Moxnes – parašutistický tréninkový kemp, Letiště Klatovy – Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz
 
detail akce
parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama