Aktuality RSS

13.04.2019

Devítistý motor PBS TJ100

(red), www.pbs.cz Devítistý motor PBS TJ100
Ve velké Bíteši navrhli, modifikovali, vyrobili, smontovali, otestovali a prodali devět set motorů PBS TJ100. Za patnáct let se podařilo motor exportoval do Španělska, Číny, Ruska, USA, Spojených arabských emirátů, Saudské Arábie, Vietnamu, Pákistánu, Izraele, Německa, Itálie, Maďarska, Srí Lancy a Austrálie. A výrobce předpkládá, že motor PBS TJ100 a jeho modifikované verze, jako i další typy proudových motorů PBS, budou i nadále na trhu stejně úspěšné.
>
 
12.04.2019

Do Bulharska se z Pardubic poletí

(red), www.fischergroup.cz, www.airport-pardubice.cz Do Bulharska se z Pardubic poletí
Problematická situace kolem nuceného uzemnění letounů Boeing 737 MAX i nadále pokračuje a v posledních dnech se především výrazně dotkla pardubického letiště. Nejprve irská letecká společnost Ryanair oznámila zrušení svých pravidelných spojů z letiště Pardubice do Londýna, od července tohoto roku, z důvodu nedostatku letadel. Výraznou redukci, respektive jejich zrušení, svých letů z pardubického letiště na charterových letech oznámila i tuzemská společnost Smartwings. Naopak společnost Fischer Group oznámila, že všechny své závazky vůči pardubickému letišti a cestujícím do Bulharska dodrží.
>
 
12.04.2019

S Chorvaty opět do Záhřebu

(red), www.croatiaairlines.com S Chorvaty opět do Záhřebu
V sobotu 13.dubna 2019 obnoví letecká společnost Croatia Airlines své lety mezi Prahou a Záhřebem. Linka bude provozována čtyřikrát týdně, a to každé úterý, čtvrtek, sobotu a neděli. Společnost Croatia Airlines bude provozovat na lince Praha a Záhřeb letouny Dash 8-Q400 s kapacitou 76 cestujících, které mají, podobně jako další stroje společnosti, nové firemní zbarvení.
>
 
11.04.2019

Partnerství Kiwi.com a letiště Lyon - Saint Exupéry

(red), www.bestcg.com Partnerství Kiwi.com a letiště Lyon - Saint Exupéry
Letiště Lyon - Saint Exupéry a český vyhledávač a prodejce letenek Kiwi.com uzavřely strategické partnerství, díky němuž se lyonské letiště stalo prvním plně optimalizovaným ground-to-air letištěm na světě. Kiwi.com tak nyní plně propojí pozemní a leteckou dopravní síť. 
>
 
10.04.2019

Komplikace s uzemněnými MAXy

(red), www.invia.cz, www.airport-ostrava.cz Komplikace s uzemněnými MAXy
V posledních dnech se dočasné nucené uzemnění letounů Boeing 737 MAX začíná dotýkat čím dál víc cestujících a i celé letní sezony v celé Evropě. Nejdříve irská letecká společnost Ryanair oznámila zrušení svých pravidelných spojů z letiště Pardubice do Londýna, od července tohoto roku, z důvodu nedostatku letadel, oznámila omezení svých linek i tuzemská společnost Smartwings. Uzemnění strojů Boeingů 737 MAX 8 společnosti Smartwings se dotkne charterových letů z Pardubic a Ostravy.  
>
 
10.04.2019

Dark Blade 2019

(red), www.army.cz Dark Blade 2019
V první polovině druhého dubnového týdne úterý seznámilo velení letectva veřejnost s bližšími informacemi o mezinárodním vrtulníkovému cvičení Dark Blade 2019, které se bude konat v květnu v České republice za účasti zástupců České republiky, Rakouska, Belgie, Německa, Maďarska, Itálie, Nizozemska, Polska a Slovinska. Třítýdenní cvičení má za úkol prohloubit mezinárodní interoperabilitu při přípravě a plánování letů s taktickým námětem, především se zaměřením na plánování misí COMAO (Composite Air Operations). 
>
 
09.04.2019

Ryanair oznámil přerušení linky z Londýna do Pardubic

(red), www.airport-pardubice.cz Ryanair oznámil přerušení linky z Londýna do Pardubic
Dne 8.dubna 2019 společnost Ryanair oficiálně oznámila provozovateli letiště Pardubice, že v termínu od od 2.července 2019 do 26.října 2019 nebude provozovat pravidelnou linku Pardubice - Londýn Stansted. Důvodem je podle společnosti Ryanair nedostatek letounů Boeing 737 MAX 200.
>
 
09.04.2019

Smartwings sníží kapacitu

(red), www.smartwings.com Smartwings sníží kapacitu
Momentální situace kolem letounů Boeing 737 řady MAX se dotknou, kromě jiných provozovatelů, i činnosti společnosti Smartwings. Společnost v této souvislosti uvedla, že omezí některé své lety během letošní letní sezon s tím, že se bude co nejvíce zmírnit dopady této situace na cestující a obchodní partnery. 
>
 
08.04.2019

Upozornění na provoz Armády ČR na letišti Přerov – Bochoř

(red), www.prerov-airport.cz Upozornění na provoz Armády ČR na letišti Přerov – Bochoř
Provozovatel letiště Přerov – Bochoř informuje o zvýšeném provozu na letišti 16.dubna až 26.dubna 2019, kdy na letišti bude probíhat výcvik, respektive a provoz bude buď úplně zataven, nebo výrazně utlumen. Navíc je nutné upozornit, že 9. dubna 2019 bude letiště zcela uzavřeno a přílety a odlety nebudou možné (bude vydán NOTAM).
>
 
07.04.2019

Šestnáct nových linek Ryanairu z Prahy

(red), www.prg.aero Šestnáct nových linek Ryanairu z Prahy
S novou letní sezonou spustila irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair novým spojením mezi Prahoua a chorvatským Zadarem, hned šestnáct nových linek z českého hlavního města. Do Zadaru bude z Prahy Ryanair létat dvakrát týdně. Celkem bude společnost Ryanair z Prahy v rámci letního letového řádu nabízet jednatřicet linek včetně zmíněných šestnácti novinek v podobě spojení do Ammánu, Bari, Benátek Treviso, Bournemouthu, Billundu, Kodaně, Göteborgu, Palmy de Mallorca, Paříže Beauvais, Pescary, Pisy, Rigy, Stockholmu, Marseille, Marrákeše a Zadaru. 
>
 
06.04.2019

V březnu vzlétl první sériový L-410NG

(red), www.let.cz V březnu vzlétl první sériový L-410NG
Na konci března letošního roku se na letišti v Kunovicích poprvé, ke svému testovacímu letu, vznesl do vzduchu první sériový letoun L-410NG (OK-JRP cn 5001/2019). K premiérovému letu, který trval hodinu a osmnáct minut, letoun ve čtvrtek 28. března 2019 po sedmnácté hodině, vzduchem provedli zkušební piloti Stanislav Žemlička a Vladimír Flégr.
>
 
05.04.2019

Šedesáté narozeniny létajícího mořského savce

text, foto: (jjk) Šedesáté narozeniny létajícího mořského savce
V pátek 5. dubna 2019 oslavil šedesáté narozeniny legendární československý cvičný proudový letoun Aero L-29 Delfin (v kódu NATO měl označení Maya). Původně, na konci padesátých let sovětské letectvo hledalo proudový letoun, který by nahradil cvičné letouny s pístovým motorem. Vzhledem k tomu, že pístové letouny potřebovalo nahradit i československé letectvo, přišli konstruktéři Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu Ing. Zdeněk Rublič a Ing. Karel Tomáš s nápadem vyvinout vlastní proudový letoun. Z jejich rýsovacího prkna tak vzešel stroj s prototypovým označením XL-29, který poprvé vzlétl 5. dubna 1959 s britským motorem Armstrong (Bristol) Siddeley Viper V8 z kbelského letiště. Zajímavostí jistě je, že o tomto letounu vznikl i sedmidílný seriál Letící delfín v režii Vladimíra Kavčiaka, který ovšem na svou premiéru čekal dvacet čtyři let až do roku 2013. 
>
 
05.04.2019

TripAdvisor Traveler´s Choice® 2019

(red), www.bestcg.com TripAdvisor Traveler´s Choice® 2019
Letecká společnost Emirates získala v  TripAdvisor Travelers’ Choice® 2019 celosvětové ocenění v kategorii Nejlepší první třída a zároveň vyhrála v kategoriích Nejlepší regionální business třída a Nejlepší první třída v oblasti Blízkého východu. Získala také vyznamenání Traveler´s Choice za jednu z nejlepších leteckých společností Blízkého východu v kategorii Velké letecké společnosti. Cestovatelský web TripAdvisor určoval nejlepší dopravní společnosti světa podle počtu a vyznění recenzí a podle hodnocení aerolinek prostřednictvím vyplněných online formulářů „TripAdvisor flyers“, které během roku obdržel.
>
 
04.04.2019

Spolupráce Bell a Rolls-Royce

(red), www.bestcg.com Spolupráce Bell a Rolls-Royce
Společnosti Bell Textron a Rolls-Royce podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti výzkumu motorů s cílem zlepšit bezpečnost, výkon a cenovou dostupnost letounů budoucnosti. Společnosti oznámily dohodu o spolupráci za účelem vývoje optimalizovaného systému pohonu a pokračujícího úsilí o snížení rizik u pokročilých platforem kolmého vzletu vrtulníků V-280 Valor a V-247. Spolupráce se zaměří na integraci osvědčených nízkorizikových a pokročilých pohonných systémů Rolls-Royce do budoucích letadel Bell.
>
 
03.04.2019

Letní letový řád začal i na regionálních letištích

(red), www.airport-pardubice.cz, airport@airport-ostrava.cz, www.brno-airport.cz Letní letový řád začal i na regionálních letištích
Letní letový řád začal i na regionálních mezinárodních letištích v Pardubicích, Brně a Ostravě. Ve všech třech případech se o to postarala letecká společnost Ryanair. V Pardubicích se první dubnový den začalo létat opět do španělského Alicante, v Ostravě pokračuje spojení s Londýnem a z brněnského letiště se 2.dubna 2019 začalo létat do Berlína.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

26. září 2019 21:00-23:59

Divadlo Sklep: Mlýny

Hradec Králové - Věkoše
Legendární představení Divadla Sklep „Mlýny“ hangáru č.158 Flying Legends (přístup Bránou 26) a kulisách historických strojů Gaz, UAZ, V3S, MiG-15 (vstupenky 400,- Kč, rezervace vstupenek miracky@flying-legends.cz), Letiště Hradec Králové – Věkoše, www.flying-legends.cz
 
detail akce
společenská akce
 
28. září 2019 10:00-18:00

10. kolo Navigačního Poháru Petra Tučka

Slaný
Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky, Letiště Slaný, www.aktocna.cz, www.lksn.cz, www.laacr.cz/SvazUL/, www.laacr.cz
 
detail akce
soutěž - ULL
 
28. - 29. září 2019

5. Výstava letecké techniky

Doubravice
Spolek 1.stíhací letecký pluk „Zvolenský“ pořádá při příležitosti 75. výročí vzniku 1.čsl.samostatného stíhacího pluku výstavu letecké techniky, Doubravice, www.pomalsi.cz
 
detail akce
výstava
 
28. září 2019 10:00-17:00

8. Dětský den v Lešanech

Lešany (VTM)
Dětský den, Vojenské technické muzeum Lešany, www.vhu.cz
 
detail akce
společenská akce
 
28. - 29. září 2019

Bezmotorový akro víkend

Benešov - Bystřice/Nesvačily

Náborová akce pro potencionální bezmotorové letecké akrobaty „Looping Days“, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.gac-ramert.eu, www.aecr.cz

 
detail akce
akrobacie
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama