Aktuality RSS

15.02.2019

Living Planet Symposium 2019

(red), www.czechspaceportal.cz Living Planet Symposium 2019
Evropská kosmická agentura (ESA) ve spolupráci s Evropskou komisí vypsala studentské granty pro účast na Symposiu Living Planet 2019, které proběhne v italském Miláně ve dnech ve dnech 13. – 17. května 2019. Symposium, které se koná jednou za tři roky je jednou z největších akcí Evropské kosmické agentury v oblasti pozorování Země. Poslední termín pro podání žádostí je 29. března 2019.
>
 
14.02.2019

Airbus ukončí výrobu A380 v roce 2021

text: (jjk), www.airbus.com, foto: (jjk) Airbus ukončí výrobu A380 v roce 2021
Společnost Airbus, v souvislosti se snížením objednávek letounu A380 leteckou společností Emirates o 39 letadel na 14 kusů do roku 2021, oznámila ukončení výroby tohoto stroje. V současné době společnost Airbus neregistruje žádné nové objednávky na A380 a proto k tomuto kroku přistoupila. Letečtí dopravci podle výrobce preferují v poslední době především úspornější a ekonomičtější dvoumotorové, ale i menší, letouny A330neo a A350. 
>
 
14.02.2019

Českobudějovická dráha se otevře dříve

text:(jjk), www.kraj-jihocesky.cz, foto: www.airport-cb.cz Českobudějovická dráha se otevře dříve
Vedení Jihočeského kraje oznámilo, že se 13.února 2019 dohodlo se zástupci společnosti Hochtief, která je zhotovitelem stavby Modernizace Letiště České Budějovice, na dřívějším převzetí již dokončeného díla. Konkrétně by se jednalo o vzletovou a přistávací dráhu, která by tak mohla být uvedena do zkušebního provozu. Společné jednání iniciovalo vedení kraje, který má na dřívějším zprovoznění letiště mimořádný zájem.    
>
 
14.02.2019

Memorandum Ministerstva obrany s VOP CZ

(red), www.vop.cz Memorandum Ministerstva obrany s VOP CZ

Na konci ledna podepsalo Ministerstvo obrany České republiky se státním podnikem VOP CZ z Šenova u Nového Jičína memorandum o spolupráci v rámci největší armádní zakázky v novodobé historii v celkovém objemu více než padesáti miliard korun. Připravovaný projekt na pořízení 210 kusů nových pásových obrněných vozidel má nahradit zastaralá vozidla BVP-2 sovětské výroby a proběhne na něj soutěž mezi čtyřmi zahraničními zbrojařskými koncerny. 

>
 
13.02.2019

ERA v Kyrgyzstánu

(red), www.era.aero ERA v Kyrgyzstánu
Pardubická společnost ERA (která je členem skupiny Omnipol) prošla úspěšně testy SAT a tím dokončila projekt instalace přehledového systému WAM pro řešení bezpečnosti letového provozu v nejvytíženějších částech vzdušného prostoru Kyrgyzstánu. Systém bude sledovat koncovou příletovou oblast mezinárodního letiště u města Osh a dva hlavní letové koridory vedoucí na hranice země, především vytížený vzdušný prostor směrem na Rusko.
>
 
12.02.2019

Kiwi.com v Petrohradě

(red), www.bestcg.com Kiwi.com v Petrohradě
Mezinárodní letiště Pulkovo v Petrohradě a český vyhledávač a prodejce letenek Kiwi.com uzavřeli strategické partnerství, které je vůbec prvním svého druhu v ruském leteckém průmyslu. Cílem partnerství je rozvoj inovací a zjednodušení letecké přepravy bez opakovaných check-inů, využívání přestupních terminálů a nutnosti opakovaného odbavení zavazadel pro navazující lety cestujících, kteří přestupují v Petrohradu a zároveň využívají vzájemně nespolupracující letecké společnosti. 
>
 
11.02.2019

China Eastern pětkrát Šanghaje

(red), www.prg.aero China Eastern pětkrát Šanghaje
Letecká společnost China Eastern Airlines od 6.května 2019 navýší počet letů na lince z Prahy do Šanghaje na pět týdně, a novým dnem tedy bude i pondělí. Pravidelně ta tuho trasu letecká společnost nasazuje letoun typu Airbus A330-200 v konfiguraci pro 262 cestujících. Lety ve čtvrtek a v neděli nelétají přímo ze Šanghaje, ale mají s mezipřistání v Sianu, který je známý především muzeem s terakotovou armádou.
>
 
10.02.2019

Ural Airlines zvyšuje počet letů mezi Jekatěrinburgem a Prahou

(red), www.prg.aero Ural Airlines zvyšuje počet letů mezi Jekatěrinburgem a Prahou
Letecká společnost Ural Airlines využila toho, že České aerolinie zrušily několik linek, včetně spojení mezi Prahou a Jekatěrinburgem a oznámila navýšení počtu letů na své pravidelné lince mezi těmito dvěma městy na šest dnů v týdnu. Od 6. března 2019 tak bude mezi Jekatěrinburgem a Prahou létat Airbus A320 společnosti Ural Airlines každý den v týdnu s výjimkou pondělí. 
>
 
09.02.2019

Stříbro z Abú Zabí

(red), www.martinsonka.cz, https://airrace.redbull.com/en Stříbro z Abú Zabí
V Abú Zabí začal 9.února 2019 nový ročník seriálu Red Bull Air Race 2019. V prvním závodě Red Bull Air Race 2019 zvítězil v kategorii Master Class Yoshihide Muroya z Japonska, druhý byl Martin Šonka a třetí Američan Michael Goulian a druhý český letec Petr Kopfstein obsadil desáté místo. V celkovém pořadí je po prvním závodě stejné pořadí.
>
 
09.02.2019

Jumbo brázdí oblohu už půlstoletí

text, foto: (jjk) Jumbo brázdí oblohu už půlstoletí
Dne 9. února 1969 v 11,34 hodin zkušební pilot Jack Waddell s druhým pilotem Briene Wyglem a palubním inženýrem Jesse Wallickem vznesli z letiště Paine Field v Everettu poprvé do vzduchu s prototypem letounu Boeing 747-121 s registrací N7470 (cn 20235), který nesl jméno „City of Everett“ a po hodinu a patnáct minut trvajícím letu úspěšně opět přistáli.
>
 
09.02.2019

Spolupráce Emirates a China Southern Airlines

(red), www.bestcg.com Spolupráce Emirates a China Southern Airlines
Letecká společnost Emirates a China Southern Airlines podepsaly memorandum o porozumění týkající se komplexní dohody o vzájemném codesharování. Spolupráce otevře oběma společnostem nové destinace pro cestující mířící do Číny, na Blízký východ a do Afriky. Jedná se o první partnerství Emirates uzavřené s čínskou leteckou společností a codesharová spolupráce s největší čínskou leteckou společností zahrnuje osmnáct letových tras v Číně, na Blízkém východě a v Africe.
>
 
08.02.2019

Mise Hera s českou účastí

(red), www.avcr.cz Mise Hera s českou účastí
Nanosatelit APEX, který v roce 2023 poletí do vesmíru společně s bezpilotní misí Hera Evropské kosmické agentury, si připíše hned několik prvenství. Mimo jiné půjde o první sondu, která bude autonomně operovat v blízkosti asteroidu a která bude využívat samostatně generovaný a automaticky zpřesňovaný model cílového tělesa. Přípravy vědecké náplně projektu APEX a jeho softwarového vybavení probíhají za klíčové účasti českých odborníků.
>
 
07.02.2019

Půl milionu v Tuřanech

(red), www.brno-airport.cz Půl milionu v Tuřanech
Na mezinárodním letišti v Brně Tuřanech se v roce 2018 opět po několika letech podařilo překonat půl milionu odbavených cestujících. Podařilo se tak tuto hranici překonat poprvé po šesti letech. Naposledy se půlmilionová hranice podařila překonat v letech 2011 respektive 2012, kdy to byla 557 952 a následně 534 968 odbavených cestujících. Nejvíce se létalo o letních prázdninách, kdy během dvou měsíců prošlo přes brněnské letiště přes 225 tisíc lidí a celkově za celý rok to bylo 500 727 cestujících, což je zhruba o třicet tisíc víc než v roce 2017, kdy to bylo 470 285 cestujících. 
>
 
06.02.2019

Vedení Czech Airlines Technics kompletní

(red), www.csatechnics.com Vedení Czech Airlines Technics kompletní

Dceřiná firma společnosti Letiště Praha, Czech Airlines Technics (CSAT), která poskytuje služby v oblasti údržby a oprav letadel, jmenovala do svého vedení nového člena představenstva. Od druhé poloviny ledna 2019 jím stal Ing. Petr Doberský, který bude ve vedení firmy zodpovídat za oblast financí, rozvoje, nákupu a logistiky. Doplnil tak představenstvo po odchodu Ivana Pikla. Celá oblast údržby letadel přešla do kompetence současného místopředsedy představenstva Ing. Igora Zahradníčka již v prosinci loňského roku. 

>
 
05.02.2019

Letecká záchranná služba se vrací do původní podoby

(red), www.mzcr.cz Letecká záchranná služba se vrací do původní podoby
Leteckou záchrannou službu budou po roce 2020 zajišťovat kromě policie a armády také soukromé firmy. Odsouhlasila to na začátku prvního únorového týdne česká vláda a ustoupila tak od původního plánu, podle kterého měl vrtulníky LZS provozovat státní podnik, jak původně v září 2017 schválila tehdejší vláda. Důvodem jsou vysoké počáteční náklady na technologie i potřeba třiceti pilotů, které by se nepodařilo tak rychle vyškolit. Na původní variantě se shodly i Asociace krajů a Asociace zdravotnických záchranných služeb.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

13. - 20. července 2019

Plachtařský pohár Vysočiny 2019

Havlíčkův Brod
Plachtařská regionální soutěž na Vysočině, Letiště Havlíčkův Brod, www.aeroklubhb.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
13. - 21. července 2019

TCup 2019

Toužim - Přílezy
Plachtařská regionální soutěž, Letiště Toužim - Přílezy, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.aeroklubtouzim.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. července 2019 09:30-18:00

Vojenský den v Libořezích

Libořezy – Stříbřec
V areálu Leteckého muzea v Libořezích, ale i v celé obci se koná vojenský den za vojenských klubů a kromě stíhacích MiGů bude ke zhlédnutí i pozemní vojenská technika, Letecké muzeum Libořezy – Stříbřec, www.leteckemuzeumliborezy.cz
 
detail akce
výstava
 
20. července 2019 10:00-18:00

10. Brána Jižní Moravy

Miroslav - AirCon
Jubilejní desáté setkání ultralehkých letadel, Letiště Miroslav - AirCon, www.aircon-miroslav.cz
 
detail akce
slet
 
20. července 2019 10:00-18:00

6. kolo Navigačního Poháru Petra Tučka

Hradec Králové - Věkoše
Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky, Letiště Hradec Králové - Věkoše, www.laacr.cz/SvazUL/, www.lshk.cz
 
detail akce
soutěž - ULL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama