Aktuality RSS

27.12.2019

Zrekonstruovaný pomník hrdinů druhé světové války

(red), www.prg.aero Zrekonstruovaný pomník hrdinů druhé světové války
Podnik Letiště Praha nechal na své náklady zrekonstruovat pomník obětem druhé světové války, který se své obnovené podoby dočkal po dlouhých třiačtyřiceti letech. Nový památník, který Kamenictví Skrbek vytesalo z české Vahlovické žuly, upomíná na významné hrdiny letectví. Ti se v bojích druhé světové války nejen zasloužili o vítězství Spojenců nad nacistickým Německem , ale i na vybudování civilního letectví u nás. Památník je umístěn v areálu JIH Letiště Praha naproti Úřadu civilního letectví (tedy tak zvaného „Starého letiště“). 
>
 
26.12.2019

Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří…

(jjk) Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří…
Svatí Štěpánové byli vlastně tři. Kromě Svatého Štěpána (Στέφανος), mučedníka žijícího v roce 1 až 35 (či 36, nebo 37, nebo 40) našeho letopočtu, to byl 23. papež Svatý Štěpán I., který svou funkci vykonával od 12. května 254 do 2. srpna 257, a třetím byl uherský král (Svatý) Štěpán I. (jehož předkřesťanské pohanské jméno bylo Vajk) z dynastie Arpádovců, zakladatel uherského státu, který do svého úřadu nastoupil v roce 1000, tedy před tisíci a šestnácti lety…
>
 
25.12.2019

Na Boží hod vánoční se nepracuje

(jjk) Na Boží hod vánoční se nepracuje

Na Boží hod vánoční by se nikde nemělo pracovat a všichni by měli zbožně rozjímat, a také ono se nic převratného v letectví nedělo, a si tedy patrně si to většina létavců vzala k srdci. Jen 25. prosince 1909 pražský deník Čas oznámil, že v Plzni Emanuel Kabát zhotovil úspěšně létající model letadla podle svého projektu. Jinde se, ale světnice ani zápraží se tento den nemetly a postele nestlaly. Nechodilo se ani po návštěvách a přišel-li přeci někdo, měl přinést koledu a popřát šťastných a veselých svátků narození Pána Krista. O božíhodové mši, zvané také „hrubá“ bývalo v kostele plno, zvlášť pak ve vinařských oblastech, kde se věřilo, že ozáří-li sluníčko během mše tvář pana faráře, předznamenává to hojnou úrodu dobrého vína. Tak ani my nebudeme pracovat… :-)

 

>
 
24.12.2019

Štědrý Humu humu Nuku nuku apua´a naděluje

(jjk) Štědrý Humu humu Nuku nuku apua´a naděluje

Opravdu štědrý Štědrý den měl 24.prosince 1915 průkopník české aviatiky, iniciátor vzniku pražského letiště ve Strašnicích a jeden z předních architektů výstavby československého vojenského letectva po roce 1918 Jindřich Kostrba. Na Štědrý den před pětadevádesáti lety Hptm.Kostrba získal, ještě co by příslušník rakouského letectva odznak polního pilota podle rozkazu PVBI Nr.214. A jako pilot byl během první světové války poměrně úspěšný, protože se mu během bojů podařilo sestřelit (potvrzeně) osm letounů nepřítele. Během války Kostrba létal na letounech Fokker A.III 03.51 a Hansa Brandenburg C.I 26.09. A po válce si naproti domu, kde bydlel (tehdy vila Vilhemina, č. p. 19, dnes ulice Ve stínu 1/192 u křižovatky s Černokosteleckou) zřídil ve Strašnicích, u tramvajové vozovny, vojenské letiště o rozměrech dvě stě krát padesát metrů. Hangárem byly stany na okraji letiště, velitelství kousek u hospody Na Vinici a „řídící věž“ mohl mít štábní kapitán Kostrba doma v pokoji, protože z okna vily bylo vidět přehledně na celé letiště. Letiště sice existovalo pouze jeden měsíc od začátku listopadu do 5. prosince 1918, ale svůj zápis do historie si rozhodně zaslouží, ale to je trochu jiná historie…

>
 
23.12.2019

Vánoční Red Wings z Pardubic

(red), www.airport-pardubice.cz Vánoční Red Wings z Pardubic
Z pardubického letiště od neděle 22.prosince 2019 do 8.ledna 2020 létá vánoční a novoroční linka do Moskvy, kterou provozuje letecká společnost Red Wings. Red Wings nabízí lety do Moskvy kolem začátku nového roku, kdy je velká poptávka ruské klientely. Kromě této linky je provozováno i několik charterových letů do Petrohradu, které realizuje společnost Rossiya, ale a tyto linky se volně letenky neprodávají.
>
 
22.12.2019

Průzkumné komplety LOV-Pz pro armádu

(red), www.vtusp.cz Průzkumné komplety LOV-Pz pro armádu
Státní podnik Vojenský technický ústav dodá nejpozději do začátku roku 2022, tedy do sedmadvaceti měsíců od prosince 2019, výzbroj jednotek dělostřeleckého průzkumu Armády České republiky o další průzkumné komplety LOV-Pz. Smlouvu o zakázce podepsali v prosinci náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany České republiky Filip Říha a ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva.
>
 
21.12.2019

Závěr Turboletího roku

(red), www.let.cz Závěr Turboletího roku
Několik strojů z kunovické továrny Aircraft Industrie opustilo Českou republiku v závěru roku a zamířilo ke svým novým majitelům a provozovatelům. Všechny stroje zamířily na východ, posledními byly 12.prosince 2019 dva letouny L-410 UVP-E20 pro společnost Gazpromavia a doplnily tím předchozí dodávky pro Aeroservis, Siberian Light Aviation a Zhezkazgan-Air.
>
 
20.12.2019

SunExpress na jaře do Izmiru

(red), www.prg.aero SunExpress na jaře do Izmiru
Letecká společnost SunExpress, kterou společně provozují letecké společnosti Lufthansa a Turkish Airlines, oznámila spuštění nového spojení mezi Prahou a  tureckým Izmirem. Linka bude cestujícím k dispozici od příští letní sezóny jednou týdně a to od 30. května 2020 každou sobotu letadly typu Boeing 737-800NG v konfiguraci pro 189 cestujících. SunExpress od loňského června provozuje linku z Prahy do Antalye, do které v reakci na vyšší poptávku cestujících navýší příští rok frekvenci na tři lety týdně.
>
 
19.12.2019

American Airlines i v zimě do Filadelfie

(red), www.prg.aero American Airlines i v zimě do Filadelfie
Americká letecká společnost American Airlines prodlouží provoz své sezónní linky mezi pražským ruzyňským letištěm a mezinárodním letištěm ve Filadelfii o deset týdnů. Linka tak bude v provozu od 8. května 2020 až do 6. ledna 2021. Prodloužení provozu tak přidá dalších sedmdesát letů a bude moci na lince mezi oběma městy obsloužit dalších třicet tisíc cestujících.
>
 
18.12.2019

Nové depo a produktovod

(red), www.prg.aero Nové depo a produktovod
Letiště Praha otevřelo nové depo autocisteren s maximální kapacitou třicet čtyři parkovacích míst a nový přibližně dva a půl kilometru dlouhý podzemní potrubní systém pro dodávky leteckých pohonných hmot, tzv. produktovod. Nový komplex staveb umožňuje efektivnější odbavení letadel a poskytuje komfortní zázemí pro manipulaci s leteckými pohonnými hmotami podle nejnovějších bezpečnostních a provozních standardů velkých mezinárodních letišť. 
>
 
17.12.2019

Armáda bude mít další dva letouny CASA

(red), www.army.cz Armáda bude mít další dva letouny CASA
V pondělí 16. prosince 2019 podepsali zástupci Ministerstva obrany České republiky a společnosti Airbus Defence and Space, S. A. smlouvu na dodávku dvou nových taktických transportních letounů CASA C-295MW v letech 2020 a 2021 a současně s tím i smlouvu na modernizaci stávajících čtyř letounů stejného typu ve verzi C-295M, kterými česká armáda disponuje od roku 2010.
>
 
15.12.2019

Armáda má poslední L-159T1 po pravidelné opravě

(red), www.aero.cz Armáda má poslední L-159T1 po pravidelné opravě
Vzdušné síly Armády České republiky převzaly od letecké továrny Aero Vodochody Aerospace poslední z pěti dvoumístných letounů L-159T1 po pravidelné údržbě PP2000. V současné době disponuje 21. základna taktického letectva Čáslav celkem osmi dvoumístnými pokročilými cvičnými a lehkými bojovými letouny Aero L-159, z toho pěti L-159T1+ a třemi L-159T2 dodanými na jaře letošního roku.
>
 
14.12.2019

Sedmnáct milionů

(red), www.prg.aero Sedmnáct milionů
Počtvrté v řadě padl na Letišti Václava Havla Praha historický rekord. Počet odbavených cestujících dosáhl dnes před polednem hranice sedmnácti milionů v rámci jednoho kalendářního roku. Na dosavadních výsledcích za rok 2019 má velký podíl rozvoj přímých leteckých spojení, včetně dálkových linek, kterých je v provozu nejvíce v novodobé historii, stále vyšší obsazenost letadel i navyšování kapacit na stávajících linkách. Mezi nejoblíbenější destinace patří dlouhodobě Londýn, Amsterdam, Moskva nebo Paříž.
>
 
13.12.2019

Vrtulníky potvrzeny

(red), www.army.cz Vrtulníky potvrzeny
V centrále amerického ministerstva obrany stvrdili ve čtvrtek 12. prosince 2019 ministři obrany Lubomír Metnar a Marek Esper nákup vrtulníků Bell UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro české vojenské letectvo. Mezivládní dohoda mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými se týká nákupu osmi víceúčelových vrtulníků Bell UH-1Y Venom a čtyř bitevních AH-1Z Viper s tím, že by do konce roku 2023 měly být všechny vrtulníky ve výzbroji české armády.
>
 
12.12.2019

Z Ostravy do Varšavy častěji

(red), www.msk.cz Z Ostravy do Varšavy častěji
Zastupitelé Moravskoslezského kraje rozhodli o tom, že pravidelná linka z Letiště Leoše Janáčka Ostrava na Mezinárodní letiště Frédérika Chopina ve Varšavě bude létat častěji, než původně zamýšleli. Schválili i finanční podporu pravidelného leteckého spojení s tímto významným mezinárodním dopravním uzlem.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

3. - 11. července 2020

13. FL 2020 Adrenalin Grand Prix

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky
13. ročník tradiční plachtařské regionální soutěže, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.fl2020.akfrydlant.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
4. - 7. července 2020

Krkonoše open - Česká liga XC PGL 2020

Krkonoše - Černá hora
Česká liga paraglidingu XC 2020 - Ligový závod, FAI 2, startoviště Černá hora, Kozákov, Zvičina, www.dovzduchu.cz, www.svazpg.cz, www.pgweb.cz
 
detail akce
soutěž - PGL
 
10. - 11. července 2020

Rakovnický Skyleader pohár

Rakovník
Regionální soutěž v letecké akrobacii motorových letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate a Advanced, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.letamevtom.cz, www.skyleader.aero
 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
11. července 2020 10:00-18:00

6. kolo Navigačního Poháru Petra Tučka

Hradec Králové - Věkoše
Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky, Letiště Hradec Králové - Věkoše, www.laacr.cz/SvazUL/, www.laacr.cz, www.lshk.cz
 
detail akce
soutěž - ULL
 
11. července 2020 13:00-18:00

Den otevřených dveří hangáru

Praha - Točná
Den otevřených dveří hangáru s historickými letadly Letiště Praha – Točná, www.tocna.cz, www.facebook.com/tocnaairport/
 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama