Aktuality RSS

05.07.2019

Konstantin (Cyril) a Metoděj

(jjk) Konstantin (Cyril) a Metoděj
Svatí Konstantin (Cyril) a Metoděj jsou známí jako Slovanští věrozvěstové, kteří v tehdejší Velkomoravské říši pod roce 863, kdy zde na své misii pobývali, zavedli písmo hlaholici a jako bohoslužebný jazyk staroslověnštinu. Papež Jan Pavel II. oba bratry v roce 1980 prohlásil spolupatrony Evropy a vesměs se u nás a obecně v římské církvi slaví svátek Cyrila a Metoděje 5. července (ale svátek svatého Cyrila se slaví v pravoslavné církvi dne 14. února a svátek svatého Metoděje dne 6. dubna, tedy ve dny jejich úmrtí a společná slavnost se slaví v pravoslavné církvi dne 11. května).
>
 
04.07.2019

Přes léto budou létat všechny linky mezi Ruskem a Českou republikou

(red), www.mdcr.cz Přes léto budou létat všechny linky mezi Ruskem a Českou republikou
Ministerstva dopravy České republiky a Ruské federace se dohodla na zachování stávajícího stavu a rozsahu letového provozu. Do konce léta budou pokračovat v jednání s cílem diskutovat rámec další spolupráce pro budoucí období.
>
 
04.07.2019

Hotel a kamiony v Plané

(jjk), www.kraj-jihocesky.cz Hotel a kamiony v Plané
Českobudějovické letiště v Plané prošlo v posledních letech modernizací a přestavbou z vojenské letecké základny na civilní mezinárodní letiště. Kromě zázemí nezbytně nutného k provozu letiště, zůstala podstatná část areálu nevyužitá. V tomto prostoru se dlouhodobě uvažovalo o vybudování průmyslového areálu, nebo logistického případně obchodního centra. V červnu krajští radní a zastupitelé schválili vybudování víceúčelového centra služeb pro veřejnost a tranzitní dopravu, které vznikne v prostoru části bývalých kasáren, které nemají do budoucna prakticky žádné využití.    
>
 
03.07.2019

Plynuleji do Schengenu

(red), www.prg.aero Plynuleji do Schengenu
Cestující, kteří odlétají z Letiště Václava Havla Praha do zemí schengenského prostoru, nyní mají bez ohledu na typ zakoupené letenky možnost pohodlněji a plynuleji projít bezpečnostní kontrolou. Nově si totiž mohou zakoupit službu Security FastTrack, která je opravňuje využít v Terminálu 2 samostatný koridor pro přednostní vstup k bezpečnostní kontrole. Službu je možné pořídit přímo na letišti či online na internetových stránkách.
>
 
02.07.2019

Spor ve vzduchu mezi Prahou a Moskvou

(red), www.mdcr.cz Spor ve vzduchu mezi Prahou a Moskvou
V úterý 2.července 2019 byly dočasně přerušeny lety mezi Ruskou federací a Českou republikou, protože Ministerstvo dopravy České republiky zrušilo některá povolení ruským leteckým společnostem. Stalo se tak v odvětě za zrušení povolení pro přelet ruského území Českými aeroliniemi na lince Praha – Soul. Ještě v dopoledních hodinách se oba úřady dohodly na odložení zákazu o týden a na dalším jednání. 
>
 
02.07.2019

Hospodářské výsledky za rok 2018

(red), www.czechoslovakgroup.cz Hospodářské výsledky za rok 2018
Skupina Czechoslovak Group zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2018 z nichž je zřejmé, že tržby meziročně vzrostly téměř o polovinu. Holdingu Czechoslovak Group se daří v oblasti letectví, výroby speciální techniky, radarů i brzdových systémů. Mezi klíčové firmy, které ve skupině dosáhly významného růstu hospodářských výsledků, patří Eldis Pardubice, Excalibur Army, Tatra Defence vehicle, Dako-CZ, Česká letecká servisní, ale i slovenská část holdingu patřící do skupiny MSM Group.
>
 
01.07.2019

Spolupráce Kiwi.com s AeroCRS funguje

(red), www.bestcg.com Spolupráce Kiwi.com s AeroCRS funguje
Strategického partnerství, které v prvním čtvrtletí letošního roku uzavřely společnosti Kiwi.com a izraelský expert v oblasti leteckých technologií AeroCRS, využívá už dvacet leteckých společností. Ty mají díky němu přístup k unikátnímu algoritmu společnosti Kiwi.com a její distribuční síti, která denně provede více než devadesát milionů vyhledávání.
>
 
30.06.2019

Léto s Emirates

(red), www.bestcg.com Léto s Emirates
V následujících dvou prázdninových měsících představí společnost Emirates na vybraných trasách nové položky na sezónním menu. Šéfkuchaři společnosti Emirates se stále inspirují světovou gastronomií a za použití čerstvých sezónních surovin vytvářejí nová menu, která uspokojují širokou paletu chutí a tak i letní menu bude obohaceno o sezónní potraviny.
>
 
29.06.2019

V karlovarské nemocnici vznikne druhá plocha pro vrtulník

(red), www.kr-karlovarsky.cz V karlovarské nemocnici vznikne druhá plocha pro vrtulník
Nový heliport vznikne na místě staré budovy karlovarské nemocnice, na místě pitevny. Karlovarský kraj začne s demolicí nepoužívaných budov v areálu karlovarské nemocnice a jako první na řadu přijde bývalá patologie, která je ve špatném technickém stavu. Právě na jejím místě vznikne nový heliport.
>
 
28.06.2019

Českobudějovické letiště zahájilo zkušební provoz

text, foto: (red), www.airport-cb.cz, www.kraj-jihocesky.cz, www.c-budejovice.cz Českobudějovické letiště zahájilo zkušební provoz
Dne 26.června 2019 v 9,00 hodin zahájilo Jihočeské letiště České Budějovice zkušební provoz v režimu VFR den, tzn. podle pravidel letů za viditelnosti ve dne. Současně dochází k dočasné změně kódového značení letiště na 1B, tzn. že je povolen provoz letadel s rozpětím křídel maximálně 24 metrů. Na dráze a v ose přiblížení je instalováno světelné zabezpečovací zařízení a pro navigační služby je instalován přesný přibližovací systém ILS cat I. Nově instalovaná letecká pozemní zařízení zatím není možné využívat pro letecký provoz. Provoz letadel s proudovými motory není povolen.
>
 
27.06.2019

V Benešově budou rošty

(red), www.kr-stredocesky.cz V Benešově budou rošty
Zastupitelé Středočeského kraje podpořili projekt na zpevnění a osvětlení vzletových a přistávacích drah na letišti Benešov mezi Bystřicí a Nesvačily. Zastupitelé rozhodli o tom, že se Středočeský kraj bude na tomto projektu podílet sumou 21,28 milionu korun (včetně DPH), půl milionem korun přispějí i společnosti Letiště Benešov, F Air a Bemoair.
>
 
26.06.2019

Zkušebna leteckých motorů FS ČVUT v provozu

(red), www.fs.cvut.cz Zkušebna leteckých motorů FS ČVUT v provozu
Na letišti v Hradci Králové byla uvedena do provozu nová unikátní vrtulová zkušebna leteckých motorů Fakulty strojní ČVUT v Praze. Zkušebna v Hradci Králové je součástí souboru čtyř pozemních zkušeben leteckých motorů, které ČVUT buduje pro posílení vývojové a výzkumné infrastruktury v České republice a pro výuku budoucích leteckých expertů. Světová unikátnost spočívá v horizontálním proudění vzduchu zkušebnou, což simuluje skutečné proudění vzduchu na křídle letadla, a ve schopnosti odečítat velké množství dat řádově z tisíce senzorů umístěných na testovaných motorech v reálném čase.
>
 
25.06.2019

Vrtulníky Bell pro Českou republiku

(jjk), www.bestcg.com, www.army.cz Vrtulníky Bell pro Českou republiku
V pondělí 24.června 2019 zástupci americké společnosti Bell Helicopter představili nabízené vrtulníky Bell UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro českou armádu. Novinářům představil tyto stroje Robert T. Hastings ze společnosti Bell a zároveň ministr obrany Lubomír Metnar od velvyslance Stephena B. Kinga oficiálně převzal nabídky na dodávky dvanácti vrtulníků od americké vlády. 
>
 
24.06.2019

Liberec bude mít osvětlený heliport

(red), www.kraj-lbc.cz Liberec bude mít osvětlený heliport
Letecká záchranná služba sídlící na libereckém letišti dostane nový heliport. Naposledy došlo na modernizaci a výstavbu základny v roce 1999 a tak symbolicky po dvaceti letech se schválila další modernizace. Zdravotnická záchranná služba vypisuje veřejnou zakázku na firmu, která zhotoví nový heliport, který umožní i noční, tedy čtyřiadvacetihodinový provoz. Výstavbu nového heliportu, který umožní i noční přistání, odsouhlasila v těchto dnech rada Libereckého kraje. 
>
 
23.06.2019

POTKani se potkali u lesa Řáholce

text: (jjk), Josef Mezera, foto: Josef Mezera POTKani se potkali u lesa Řáholce
Už po šestadvacáté se slétli veteráni na setkání Plachtařského Oldtimer klubu a tentokrát se potkali v Rumcajsově kraji, u lesa Řáholce na jičínském letišti Vokšice. V Jičíně se potkala dvacítka historických kluzáků a zhruba dvojnásobný počet vzduchoplavců, včetně vzácné návštěvy plachtařů (a jejich kluzáků) z Slovinska a Chorvatska a víceméně tradičních účastníků od sousedů z Německa a Polska. První účastníci letošního sletu se začali sjíždět a slétávat od pátku 14.června 2019 a poslední naopak se na dohled lesa Řáholce pod Veliší nad Barborkou loučili v neděli 23.června 2019.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

13. - 20. července 2019

Plachtařský pohár Vysočiny 2019

Havlíčkův Brod
Plachtařská regionální soutěž na Vysočině, Letiště Havlíčkův Brod, www.aeroklubhb.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
13. - 21. července 2019

TCup 2019

Toužim - Přílezy
Plachtařská regionální soutěž, Letiště Toužim - Přílezy, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.aeroklubtouzim.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. července 2019 09:30-18:00

Vojenský den v Libořezích

Libořezy – Stříbřec
V areálu Leteckého muzea v Libořezích, ale i v celé obci se koná vojenský den za vojenských klubů a kromě stíhacích MiGů bude ke zhlédnutí i pozemní vojenská technika, Letecké muzeum Libořezy – Stříbřec, www.leteckemuzeumliborezy.cz
 
detail akce
výstava
 
20. července 2019 10:00-18:00

10. Brána Jižní Moravy

Miroslav - AirCon
Jubilejní desáté setkání ultralehkých letadel, Letiště Miroslav - AirCon, www.aircon-miroslav.cz
 
detail akce
slet
 
20. července 2019 10:00-18:00

6. kolo Navigačního Poháru Petra Tučka

Hradec Králové - Věkoše
Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky, Letiště Hradec Králové - Věkoše, www.laacr.cz/SvazUL/, www.lshk.cz
 
detail akce
soutěž - ULL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama