Aktuality RSS

07.02.2019

Půl milionu v Tuřanech

(red), www.brno-airport.cz Půl milionu v Tuřanech
Na mezinárodním letišti v Brně Tuřanech se v roce 2018 opět po několika letech podařilo překonat půl milionu odbavených cestujících. Podařilo se tak tuto hranici překonat poprvé po šesti letech. Naposledy se půlmilionová hranice podařila překonat v letech 2011 respektive 2012, kdy to byla 557 952 a následně 534 968 odbavených cestujících. Nejvíce se létalo o letních prázdninách, kdy během dvou měsíců prošlo přes brněnské letiště přes 225 tisíc lidí a celkově za celý rok to bylo 500 727 cestujících, což je zhruba o třicet tisíc víc než v roce 2017, kdy to bylo 470 285 cestujících. 
>
 
06.02.2019

Vedení Czech Airlines Technics kompletní

(red), www.csatechnics.com Vedení Czech Airlines Technics kompletní

Dceřiná firma společnosti Letiště Praha, Czech Airlines Technics (CSAT), která poskytuje služby v oblasti údržby a oprav letadel, jmenovala do svého vedení nového člena představenstva. Od druhé poloviny ledna 2019 jím stal Ing. Petr Doberský, který bude ve vedení firmy zodpovídat za oblast financí, rozvoje, nákupu a logistiky. Doplnil tak představenstvo po odchodu Ivana Pikla. Celá oblast údržby letadel přešla do kompetence současného místopředsedy představenstva Ing. Igora Zahradníčka již v prosinci loňského roku. 

>
 
05.02.2019

Letecká záchranná služba se vrací do původní podoby

(red), www.mzcr.cz Letecká záchranná služba se vrací do původní podoby
Leteckou záchrannou službu budou po roce 2020 zajišťovat kromě policie a armády také soukromé firmy. Odsouhlasila to na začátku prvního únorového týdne česká vláda a ustoupila tak od původního plánu, podle kterého měl vrtulníky LZS provozovat státní podnik, jak původně v září 2017 schválila tehdejší vláda. Důvodem jsou vysoké počáteční náklady na technologie i potřeba třiceti pilotů, které by se nepodařilo tak rychle vyškolit. Na původní variantě se shodly i Asociace krajů a Asociace zdravotnických záchranných služeb.
>
 
05.02.2019

Germania ukončila provoz

(red), www.flygermania.com Germania ukončila provoz
Německá letecká společnost Germania na svých internetových stránkách oznámila žádost o insolvenci jak společnosti Germania Fluggesellschaft, tak sesterských firem Germania Technik Brandenburg a Germania Flugdienste. Podle zprávy se ukončení činnosti mateřské společnosti netýká dceřiných společností Germania Flug ze Švýcarska a Bulgarian Eagle. Společnost Germania provozovala 37 letounů a mimo jiné byla jedním z největších zákazníků Czech Airlines Technics. 
>
 
05.02.2019

Karlovým Varům přibyli cestující

(red), www.airport-k-vary.cz Karlovým Varům přibyli cestující

Stotisícové počty odbavených cestujících jako v letech 2011 až 2013 jsou stále nedosažitelnou minulostí a ani statistiky z let 2007 až 2015 se ani zdaleka nepodařilo dohnat, ale po fatálním propadu v posledních dvou letech se podařilo v roce 2018 odvrátit klesající trend a přiblížit počet odbavených cestujících na karlovarském letišti, alespoň na dohled padesáti tisícům. V roce 2018 letiště Karlovy Vary v Olšových Vratech odbavilo celkem 45 003 cestujících, což představuje nárůst o 115 procent víc proti roku 2017. 

>
 
04.02.2019

Český systém na letišti v Timně

(red), www.czechoslovakgroup.cz Český systém na letišti v Timně
Ve druhé polovině ledna 2019 bylo zprovozněno nové letiště  Ilan and Assaf Ramon Airport v izraelské Timně. Letiště má nahradit zastaralé letiště v Ejlatu a je pojmenováno po prvním izraelském astronautovi, Ilanu Ramonovi, který v roce 2003 zahynul při havárii raketoplánu Columbia a jeho synovi Assafu Ramonovi, který zemřel v roce 2009 ve službě jako vojenský pilot v letounu F-16. ATM systém, který zajišťuje řízení letového provozu, pro letiště dodala česká společnost CS SOFT z rodiny Czechoslovak Group.
>
 
03.02.2019

Zkušební testy pro misi ExoMars 2020

(red), www.esa.int Zkušební testy pro misi ExoMars 2020
Navigační software určený pro misi ExoMars 2020 prošel v posledním období zkušebními jízdami, k nimž došlo na „martovské zahrádce“ ESA. Rover ESA ExoMars postupně navštíví několik lokalit a bude vrtat až dva metry pod povrch Marsu, kde má pátrat po zde zachovalých stopách minulého života.
>
 
02.02.2019

Podzim na Tchaj-wanu 1. Sekera na startu

text: (jjk), foto: M.H. Podzim na Tchaj-wanu 1. Sekera na startu
Posledních více než deset let se podrobné plánování návštěv Asie vždy vyplatilo a s větším či menším zpožděním na různých asijských letištích, se podařilo všechno stihnout. Zamrzí, když celé plány naruší hned komplikace v Praze. Cesta na Tchaj-wan v listopadu 2018 se zadrhla nečekaně hned na začátku na pražském ruzyňském letišti a tak cesta trvala o půl dne déle, než se předpokládalo a navíc s jiným letem z Hong-Kongu na Tchaj-wan a navíc i do jiného místa, než bylo původně plánováno.
>
 
02.02.2019

Bell v LOM Praha pokračuje

(red), www.bestcg.com Bell v LOM Praha pokračuje
Společnost Bell Helicopter (Textron) v těchto dnech oznámila prodloužení dohodu o spolupráci s podnikem LOM Praha. Jedná se o klíčové partnerství, jež je součástí účasti americké společnosti v tendru České republiky na dodání vojenských vrtulníků. Americký výrobce vrtulníků Bell Helicopter podepsal s tuzemskou společností LOM Praha dohodu o budoucí spolupráci na poskytování servisu v roce 2015.
>
 
01.02.2019

Marketingová kampaň pražského letiště

(red), www.prg.aero Marketingová kampaň pražského letiště

Nová marketingová kampaň Letiště Praha podpoří během celého letošního roku výjezdový cestovní ruch a celou řadu zajímavých destinací v Evropě. Konkrétně se jedná o místa v Chorvatsku, Itálii, Francii a Španělsku, kam se mohou cestující jednoduše dostat přímým spojením z Letiště Václava Havla Praha. Kampaň poběží v různých kanálech v průběhu roku, zejména v letní sezóně. První vizuály lákající k návštěvě vybraných měst jsou již od ledna k vidění v prostorách Terminálu 2. 

>
 
31.01.2019

Valor dosáhl pětisetkilometrové rychlosti

(red), www.bestcg.com Valor dosáhl pětisetkilometrové rychlosti
Po celoročním testování a po absolvování více než pětaosmdesáti letových hodinách dosáhl stroj Bell V-280 Valor v tomto týdnu více než pětisetkilometrové rychlosti. Společnost Bell nadále systematicky a úspěšně pracuje na rozšíření letové obálky přičemž konvertoplán opakovaně prokazuje, že významně překračuje výkon starších dopravních vrtulníků a že v rámci programu Future of Vertical Lift (FVL) přinese lepší schopnosti bojových strojů.
>
 
30.01.2019

ERA dodá systém pro HungaroControl

(red), www.era.aero ERA dodá systém pro HungaroControl

Výrobce leteckých sledovacích systémů pro vojenský i civilní sektor společnost ERA, která je členem skupiny Omnipol před několika dny podepsala smlouvu s maďarským řízením letového provozu HungaroControl na dodávku systému založeného na technologii ADS-B, který bude sledovat letový provoz ve vzdušném prostoru regionů Kőrishegy a Püspökladány. Systém má za úkol vylepšit pokrytí zajišťované standardním radarem. 

>
 
29.01.2019

Obnova techniky v Ostravě

(red), www.airport-ostrava.cz Obnova techniky v Ostravě
Moravskoslezský kraj poskytl v roce 2018 dotaci na krytí části nákladů na obnovu bezpečnostní techniky pro zajištění záchranné služby Letiště Leoše Janáčka Ostrava, bezpečnostního dispečinku a bezpečnosti letiště a pořízení technologií pro cestující se zdravotní handicapem a řešení mimořádných událostí na provozní ploše.
>
 
28.01.2019

Do Pobaltí se vrátí Gripeny

(red), www.army.cz Do Pobaltí se vrátí Gripeny
V pátek 25. ledna 2019 se v Praze na Vítkově uskutečnil slavnostní nástup českého kontingentu, který se vrátil z Lotyšska. Vojáci působili v sestavě bojového uskupení vedeného Kanadou na území Lotyšska v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence) a jednotku tvořili vojáci hranického 71. mechanizovaného praporu. A ve druhé polovině roku 2019 se opět na střežení vzdušného prostoru Pobaltí (Baltic Air Policing) budou podílet i české letouny JAS-39 Gripen, které zde působily už v letech 2009 a 2012.
>
 
27.01.2019

O létech a letech

Rozhovor s Luďkem Munzarem Letectví + kosmonautika 1/1969 O létech a letech
V sobotu 26.ledna 2019 zemřel v nedožitých osmdesáti šesti letech (narodil se 20. března 1933 v Nové Včelnici) český herec, ale i pilot a automobilový závodník Luděk Munzar. A takovou zvláštní shodou okolností 27.ledna 1969, tedy přesně před padesáti lety, vyšel v prvním čísle XLV. ročníku časopisu Letectví + kosmonautika rozhovor Libuše Kavanové s Luďkem Munzarem (a fotografiemi Karla Masojídka) pod názvem O létech a letech...
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

22. - 25. května 2019

26. Karlovarský pohár 2018

Toužim - Přílezy

Tradiční soutěž motorových akrobatických letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate, Advanced, Unlimited s mezinárodní účastí, Letiště Toužim - Přílezy, www.aeroklubtouzim.cz, www.aerobatic.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
23. - 25. května 2019

Mistrovství České republiky 2019 v přesném létání

Moravská Třebová - Staré Město
Mistrovství České republiky v přesném létání 2019 motorových letounů, Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.lkmk.com, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu
 
detail akce
soutěž - přesné létání
 
23. května 2019 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Filip Vojtášek

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Filip Vojtášek – letecký badatel, tvůrce stránek hloubkaři.cz Hloubkaři nad českými zeměmi, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
25. května 2019 10:00-18:00

2. Slet letadel Zenair

Strakonice
Letecký den s doprovodným programem, Letiště Strakonice, www.akstrakonice.cz
 
detail akce
slet
 
25. - 29. května 2019

Angle Camp with Anna Moxnes

Klatovy - Chaloupky
Angle Camp with Anna Moxnes – parašutistický tréninkový kemp, Letiště Klatovy – Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz
 
detail akce
parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama