Aktuality RSS

01.11.2018

Ryanair od listopadu

(red), www.ryanair.com Ryanair od listopadu
Od 1. listopadu 2018 irská letecká společnost Ryanair mění pravidla týkající se příručních zavazadel na palubě letadla. S platností od toho dne se ruší možnost vzít si na palubu příruční zavazadlo do deseti kilogramů zadarmo. Společnost Ryanair toto rozhodnutí z první poloviny roku odůvodnila tím, že cestující s velkým množstvím zavazadel do deseti kilogramů zdržují provoz a jsou i příčinou častých zpoždění.
>
 
31.10.2018

První brněnská strojírna slaví dvakrát

(red), www.pbs.cz První brněnská strojírna slaví dvakrát

V těchto dnech uběhl sto let od vzniku Československa, ale První brněnská strojírna (PBS) vlastně může slavit rovnou dvakrát, protože je o dalších sto let starší než tato republika. První brněnská strojírna (PBS) je jednou z nejstarších strojíren v Evropě s historií delší, než má třeba Siemens, General Electric či pražská ČKD. Ačkoli v uplynulých dvou staletích prošla spoustou rozmanitých změn, dodnes je její značka spojována s pověstí stabilní, kvalitní a inovativní strojírenské firmy. 

>
 
30.10.2018

Zimní posila z Kanady

text: (jjk), foto: LetisteCR.cz Zimní posila z Kanady
V úterý 30.října 2018 přiletěla do Prahy zimní posila v barvách letecké společnosti Travel Service. V Praze, ale moc dlouho nepobude, protože se vydá nejprve do Ostravy a po té do Varšavy, protože bude sloužit v polské pobočce společnosti Travel Service a vozit turisty celou zimu až do 1.dubna 2019 převážně do exotických míst, například na letiště v Punta Cana v Dominikánské republice, na Zanzibar, na ostrov Krabi v Thajsku nebo do kubánských destinací Santa Clara, ostrov Cayo Coco a podobně.
>
 
30.10.2018

Z Brna do Bergama

(red), www.brno-airport.cz Z Brna do Bergama
V neděli 28.října 2018 irská letecká společnost Ryanair zahájila pravidelné spojení mezi brněnským mezinárodním letištěm v Tuřanech a italským Milánem, respektive Bergamem. Hned zahajovací let využilo sto sedmdesát jedna cestujících, kteří do Itálie odletěli a v opačném směru přiletělo z Bergama sto devadesát čtyři cestujících. Ryanair tak doplnil stávající pravidelnou linku z Brna na letiště Londýn – Stansted. 
>
 
29.10.2018

Devadesát pět let Československých, respektive Českých aerolinií

text,foto: (jjk), foto: Archiv autora (VEB VfV) Devadesát pět let Československých, respektive Českých aerolinií

Měsíc říjen roku 2018 je měsícem devadesátých pátých narozenin československého, respektive nynějšího českého vlajkového dopravce a je měsícem, kdy začala pravidelná letecká doprava mezi Prahou a Bratislavou. I když pokusy a nápady se zavedením nějaké pravidelné letecké dopravy byly v Československu už dřív, a i různé letecké firmy vznikaly a zanikaly, tak k tomu opravdu prvnímu historickému letu došlo až 29. října 1923. Na trase z Prahy do Bratislavy jí realizovala firma Československé státní aerolinie (ČSA) dvoumístným strojem Aero A-14 Brandenburg.

>
 
29.10.2018

Upozornění na zvýšení provozu na letišti Přerov – Bochoř

(red), www.prerov-airport.cz Upozornění na zvýšení provozu na letišti Přerov – Bochoř
Provozovatel letiště Přerov – Bochoř informuje o zvýšeném provozu na letišti 30.října až 8.listopadu, respektive 20. a 21.listopadu 2018 z důvodu výluky na letišti v Pardubicích. Na letišti budou probíhat výcvik a výsadky dvou vrtulníků Mi-17 a dvou vrtulníků Enstrom 480 a letounů L-410 a CASA C-295.
>
 
28.10.2018

Modeláři pod letňanskými střechou

text, foto: (jjk) Modeláři pod letňanskými střechou

Modelářskému veletrhu táhne na třicítku, protože už v roce 1992 se konal první ročník Model Hobby (viz. Model Hobby 92). Během těch téměř třiceti let se na, původně modelářskou akci, nabalily další výstavy, veletrhy a kontraktační prezentace a Model Hobby je jen jednou z několika akcí, které sice ještě nejsou tak dlouhověké, ale už se také pomalu stávají tradičními akcemi. I když tento prodejní a kontraktační modelářský veletrh se možná modelářům srdcařům může zdát trochu upozaděný mezi paralelními veletrhy a výstavami, i když tomu tak úplně není. Na druhou stranu, která podobná prezentace se dožila takové dlouhověkosti jako Model Hobby slavící své sedmadvacáté narozeniny od 25. do 28.října 2018.

>
 
28.10.2018

Po roce na Šimona a Judy biče schovejte, kyje řezejte, rukavice vyndejte…

(jjk) Po roce na Šimona a Judy biče schovejte, kyje řezejte, rukavice vyndejte…

…. a s řádně vyhrnutými rukávy začali 28. října 1918 členové Národního výboru v čele s Karlem Kramářem jednat v Ženevě s Edvardem Benešem jakožto představitelem protirakouského zahraničního odboje o podobě nového státního seskupení, tedy budoucího Československa. A hnedle po ránu, kolem deváté hodiny Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru zabavili Obilní ústav v Praze vzhledem k tomu, že hrozilo, že rakousko-uherská armáda obilí zabaví pro své potřeby. Následně přišla informace o kapitulaci Rakouska-Uherska, což vyvolalo v lidu obecném dojem, že současně s tím monarchie uznala i autonomii národů sdružených v říši a jejich právo na sebeurčení. V praxi to znamenalo, že obyvatelstvo vtrhlo do ulic, a kromě jásotu a oslavování vzniku staronového českého státu, likvidovalo symboly Rakousko-Uherska. Do Národního výboru jsou ten den přijmuti čtyři zástupci Horních Uher, neboli Slovenska a následně Národní výbor vydává i svůj první zákon a to „zákon o zřízení samostatného státu československého“. 

>
 
27.10.2018

Začíná zimní letový řád

(red), www.prg.aero Začíná zimní letový řád
V neděli 28. října 2018 vstupuje v platnost zimní letový řád. V jeho rámci se bude z pražského ruzyňského mezinárodního letiště létat do celkem sto čtrnácti destinací ve dvaačtyřiceti zemích světa. Mezi nimi také nově například do Belfastu, Marrákeše, Ammánu, Šardžá, Pisy, Splitu či Dubrovníku. Celkem nabídne během zimní sezóny Praha  letecká spojení do deseti nových destinací. 
>
 
26.10.2018

Upozornění na provoz 28.10.2018 v Praze a okolí

(red), www.lis.rlp.cz, www.prg.aero, www.prehlidka2018.army.cz Upozornění na provoz 28.10.2018 v Praze a okolí
V souvislosti s oslavami stého výročí republiky a vojenské přehlídky na Evropské třídě bude omezen provoz na mezinárodním letišti v Praze Ruzyni, tak na letišti Letňany. Dne 28. října 2018 v době od 13,30 do 15,00 bude ve vzdušném prostoru nad Prahou s prodloužením směrem k městu Slaný vyhlášen omezený prostor od země až do výšky 1 500 metrů a od 13,30 do 15,00 hodin bude uzavřeno Praha Ruzyně pro všechny vzlety a přistání a letiště Letňany bude uzavřeno pro veškerý provoz od 13,00 do 15,30 hodin.
>
 
25.10.2018

Nábor společnosti Emirates

(red), www.bestcg.com Nábor společnosti Emirates
Letecká společnost Emirates aktuálně hledá mezi zájemci z České republiky posily do svého týmu mezinárodního palubního personálu. Společnost Emirates se základnou v Dubaji vyhlásila v letošním roce náborové Open Days na 31. října a 26. listopadu 2018, konat se budou od osmi hodin ráno v hotelu Panorama na Praze 4. 
>
 
24.10.2018

Norská hybridní raketa

(red), www.esa.int Norská hybridní raketa
Na konci září vypustilo Norsko novou hybridní raketu s motorem, který kombinuje kapalné a pevné pohonné látky. První norská hybridní raketa dosáhla vesmíru, čímž demonstrovala možnosti tohoto nového pohonu po čistší, bezpečnější a flexibilnější starty malých nosičů. Po startu ze základny Andøya Space Center dosáhla devět metrů vysoká sondážní raketa Nucleus pětinásobku rychlosti zvuku. Během necelých tří minut pak vystoupala do výšky 107 kilometrů.
>
 
23.10.2018

Úspěšné předsednictví v Auditní komisi ESA

(red), www.nku.cz Úspěšné předsednictví v Auditní komisi ESA
Po roce skončilo české předsednictví v Auditní komisi Evropské kosmické agentury. Auditní komise je externím auditorem ESA, mezinárodní organizace se sídlem v Paříži s více než dvaceti členskými zeměmi, rozpočtem přesahujícím pět miliard eur, aktivitami za zhruba jedenáct miliard eur a více než dvěma tisíci zaměstnanci.
>
 
22.10.2018

Upozornění na zvýšení provozu na letišti Přerov – Bochoř

(red), www.prerov-airport.cz Upozornění na zvýšení provozu na letišti Přerov – Bochoř
Provozovatel letiště Přerov – Bochoř informuje o zvýšeném provozu na letišti 23. až 25. října 2018 z důvodu výluky na letišti v Pardubicích. Na letišti bude probíhat výcvik dvou vrtulníků Mi-17 a dvou vrtulníků Enstrom 480, výsadky v tomto termínu neprobíhají.
>
 
22.10.2018

Spolupráce s Lucemburskem ve vesmíru

(red), www.eco.etat.lu, www.mdcr.cz Spolupráce s Lucemburskem ve vesmíru

Lucembursko a Česká republika navázaly spolupráci v rámci průzkumu a využívání zdrojů z vesmíru. Vláda Lucemburského velkovévodství zastoupená místopředsedou vlády a ministrem hospodářství Étiennem Schneiderem a Česká republika zastoupená ministrem dopravy Danem Ťokem podepsali Memorandum o porozumění o spolupráci v rámci průzkumu a využívání zdrojů z vesmíru. 

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

16. - 17. února 2019

Parasem Beskydy

Javorový vrch, Beskydy
Odhazování záložek v blízkosti Flight Parku Javorový a workshopy, party stany a přednáškové místnosti Flight Parku Javorový, Flight Park Javorový vrch, Beskydy, www.elspeedo.cz, www.katusha.cz
 
detail akce
parašutismus
 
16. února 2019 19:30-23:59

XXVIII. reprezentační letecký ples

Praha 1 (Palác Lucerna)
Český svaz letectví z.s., společnost Aviatik s.r.o., ve spolupráci s Velitelstvím vzdušných sil AČR, LAA ČR, AeČR pořádají tradiční reprezentační letecký ples, hraje Orchestr Karla Vlacha, Praha 1 Nové město, Palác Lucerna, www.aviatik.cz, www.ticketpro.cz
 
detail akce
společenská akce
 
16. února 2019 20:00-23:59

VIII. Letecký ples

Rakovník
Letecký ples Aeroklubu Rakovník na téma „Z pohádky do pohádky“, hraje Ideal Band, vystoupí Lentilky Rakovník, slosování vstupenek o vyhlídkový let, Kulturní centrum Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.kulturnicentrum.cz
 
detail akce
společenská akce
 
21. února 2019 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jaroslav Špaček

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jaroslav Špaček – pplk.v.v., ředitel CLV Pardubice Povídání nejen o vrtulnících, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
22. - 23. února 2019

Modely

Praha - Letňany (PVA)

Prodejní výstava pro modeláře, Pražský veletržní areál PVA Letňany, www.rcmodely.cz

 
detail akce
výstava
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama