Zajímavosti RSS

12.10.2013

Takový jeden jediný budulínek

text,foto: (jjk) Takový jeden jediný budulínek
Ačkoli už o letounu Airbus A340 jsem před nějakým časem psal (viz. Když přiletí jen přízemí…), na konci září do Prahy přiletěl letoun, který sice možná na první pohled se nijak moc nelišil od jiných strojů A340, ale přesto je to letoun raritní a unikátní. Je totiž (ač na to nevypadá) zcela jediným na celém světě. Je to jediná vyrobená verze stroje Airbus A340-8000 (A340-213X), který slouží vládní letce království Saudské Arábie Saudi Arabian Royal Flight označen imatrikulací HZ-HMS2 a výrobního čísla 204. Tento čtyřmotorový Airbus sice dnes slouží v Saudské Arábii (a je kromě standardního nátěru obdařen i sloganem God Bless You - Bůh vám žehnej), ale všechno mělo být původně jinak…
>
 
05.10.2013

Jako za první republiky

text,foto: (jjk) Jako za první republiky
Kdyby to bývalo bylo v dobách takzvané první republiky, tedy za meziválečného Československa, jednalo by se o vnitrostátní leteckou linku. Dnes se, ale jedná o mezinárodní spojení dvou států, které spolu ani nesousedí, protože mezi sebou mají ještě další třetí nezávislý stát. Nu ano, v těchto dnech se v Praze začal objevovat letoun ukrajinské letecké společnosti Motor Sič Airlines (Авіакомпанія Мотор Січ) Antonov An-140, který spojuje české hlavní město s ukrajinským Užhorodem. V dobách prvorepublikového Československa by to byl vnitrostátní spoj na Podkarpatskou Rus (dnes Zakarpatská oblast). A nejen tato společnost, ale i letoun, není v Praze zrovna obvyklým návštěvníkem. Pokud však bude linka rentabilní, bude možné letouny z Užhorodu potkávat na Ruzyni častěji. Zatím tedy dvakrát týdně.
>
 
29.09.2013

Svatý Václav v ráji uspal surikaty

text,foto: (jjk) Svatý Václav v ráji uspal surikaty
Byl vnukem Bořivoje a Ludmily a synem Vratislava I. a matkou Drahomíra. Je patronem Čech i Moravy, ale i třeba sládků. No jistě svatý Václav kníže český, který má v sobotu 28. září 2013 svátek. A světci blíž bylo mi vystoupati až na horu Milou tyčící se nad letištěm Raná a okolní krajinou. Jak známo tento vrch je odedávna rejdištěm všech možných létavců. Původně to byl jen ráj letců opeřených, posléze aviatiků na všech těch dřevěných vehiklech a po té i rogalistů a modelářů a nejnověji i paraglidistů. Před dvěma roky jsem v tomto leteckém ráji navštívil hemžení paraglidistů (viz. Když do ráje přijde podzim…), kterých tu tentokrát bylo jen několik, protože se tu konaly republikové závody modelářů v kategorii 3F3, ale i tak v ještě letním dni na svatého Václava, nedalo mi to a tak trochu svrchu shlédnout na krajinu a sledovat létavé přístroje všeho druhu…
>
 
28.09.2013

Basa se vrátila na nebe

Text: (jjk). Foto: Aleš Karban a archiv Basa se vrátila na nebe
V Otrokovicích bylo po druhé světové válce vyrobeno necelých osm stovek letounů, které byly v aeroklubech, ale i armádě velmi oblíbené a piloti tyto stroje familiérně překřtili „Basa“. Těchto letounů na světě dnes už létá jen několik málo kousků, ale ve druhé polovině září 2013 se po mnoha letech tento stroj opět zjevil na tuzemském nebi. A to jak k potěšení pamětníků, ale především těm, kteří se renovaci a opětovnému zprovoznění tohoto letounu podíleli. V Otrokovicích a posléze v Kroměříži na konci září 2013 létal letoun Zlin Z-381 se značkou OK-BSA a na čumáku s emblémem firmy Baťa.
>
 
23.09.2013

Traktorová přehlídka v Nasavrkách…

text, foto: VLa Traktorová přehlídka v Nasavrkách…
…letošní městské slavnosti se konaly v sobotu 21.září 2013. Program začínal krátce po desáté hodině srazem všech možných traktorů a zemědělské techniky na náměstí v Nasavrkách. Jako první se do čela spanilé jízdy řadili malí soukromníci s podomácku vyrobenými traktůrky, následovali historické stroje Zetor 25 a 50 a pak další stroje Zetor i s alegorickou výzdobou z dob socialismu až k novým traktorům Class a John Deere.
>
 
21.09.2013

Náhradník za „TurboDakotu“

text,foto: (jjk) Náhradník za „TurboDakotu“
Tak to původně mělo být o letounu, který se v Praze, ale vůbec v České republice objevil úplně poprvé, ale nakonec to bylo úplně jinak. Do prahy totiž přiletěl letoun DC3C, neboli jeho modernizovaná verze Basler BT-67 kanadské letecké společnosti Kenn Borek Air Ltd. Sídlící v Calgary. Jenže díky tomu, že letoun přiletěl od zhruba dvacet minut dřív než se předpokládalo, asi o dvě minuty jsem ho nestihl a tak bylo po „Dakotě“ s turbomotory. Ale chvíli na to přiletěla alespoň náhrada (i když slabá) v podobě letounu Embraer ERJ 135 nové letecké společnosti JetGo Australia. Pravda z Austrálie sem až zase tak často něco nelétá a tak i když letoun exotický úplně není, tak tato letecká společnost docela ano. Takže slabá, ale náhrada za „TurboDakotu“.  
>
 
15.09.2013

Hemžení modelářů

text, foto: VLa, [p.s., foto: (jjk)] Hemžení modelářů

Vybraní nejlepší piloti – modeláři z celé republiky s velkými modely letadel všech možných typů z různého období více jak stoleté tradice létání se představili v sobotu 14. září 2013 odpoledne na modelářském letišti Nesvačily, které jako jediné je i součástí velkého letiště Benešov – Nesvačily se statutem vnitrostátního veřejného a mezinárodního neveřejného letiště. I přes nádherné slunečné sobotní odpoledne babího léta, nebylo počasí – vítr pro piloty až tak ideální a jak říkají piloti nahoře to hází.

>
 
14.09.2013

Tak až za rok..a nebo za čtrnáct dní

text, foto: (jjk) Tak až za rok..a nebo za čtrnáct dní
Jak asi ti, kteří pravidelně navštěvují na někdejším letišti Zbraslav/Radotín, neboli nyní modelářském letišti Lipence letecký den Lipenecký obr, pochopili, v roce 2013 se tento oblíbený podnik nekonal. Důvodem bylo především zatopení letiště červnovými povodněmi. Ačkoli se domácí modeláři snažili všechno dát dohromady, tak velkou akci radši o rok přece jen odložili. Po náročném opravování zázemí už jaksi v září nezbyly síly všechno dodělat a zorganizovat. Zavzpomínat se tedy dá na akce minulé, a nebo navštívit 5. října 2013 akci zcela novou a to Drakiádu spojenou s prvním ročníkem Lipeneckých modelářských trhů.
>
 
07.09.2013

…když se leze z bahna… (nebo z Bahen)

text, foto: (jjk) …když se leze z bahna… (nebo z Bahen)
Letošní jaro začalo příšerně, do května skoro sněžilo a na počátku léta se přihnaly povodně. Množství všelijakých akcí tak bylo buď zcela zrušeno, a nebo přesunuto na nějaký klidnější termín s vyhlídkou, že se podaří vše během prázdnin připravit (a opravit eventuálně). Kromě muzejních nocí, které se v některých případech podařilo posunout na polovinu září, povodně z větších pozemních akcí narušily původní harmonogram Dne pozemního vojska Bahna 2013. Rozhodnuto tak bylo o posunutí letošního ročníku až na závěr srpna 2013 (kvůli tomu se také posunoval i termín Tankového dne). Kdo však na počátku léta spolu s Bahny uplaval a 31. srpen 2013 (tedy náhradní termín) nestihl, může ještě dva měsíce až do konce října Muzeum na demarkační linii v Rokycanech navštívit. …
>
 
01.09.2013

Třista třicet tři stříbrných stříkaček, aneb setkání po letech…

text,foto: (jjk) Třista třicet tři stříbrných stříkaček, aneb setkání po letech…
Kdo by se to nadál, že dojde po dlouhých (skoro dvaceti letech, ale přesněji po osmnácti) k setkání s vrtulníkem, který už dávno dolétal. Myslel jsem, že už je dávno kdesi ve sběru, nebo odložen v nějakém temném zákoutí. I kdepak. V roce 1995, když jsem pro tehdejší denník Telegraf psal článek o Letecké záchranné službě (viz. První pomoc se snesla z nebe), jsem fotil na pražském ruzyňském letišti policejní vrtulníky a mezi nimi i obstarožní Mi-2 B-2047. Tento konkrétní vrtulník byl vyřazen v roce 1996 a na dlouhá léta skončil v depozitáři Vojenského historického muzea. Jaké však překvapení, když jsem navštívil hasičské muzeum ve Zbirohu a mezi exponáty potkal opět Mi-2 B-2047, který vypadal téměř stejně jako před těmi necelými dvaceti lety. Milé setkání…
>
 
31.08.2013

…podotek k cestě na zámek a do podzámčí

text,foto: (jjk) …podotek k cestě na zámek a do podzámčí
Před časem vedla cesta na republikový šampionát do Radešína (viz. V zámku a v podzámčí) v balónovém létání. Na trase od Prahy je při trase samozřejmě letišť a ploch celá řada, včetně pracovních, neboli nouzových ploch a ne všechny jsou někde zaregistrované. A jsou tam i takové, kde se běžně létá (ačkoli to nejsou plochy registrované) a kde se i někdy nějaké ty drobnější akce odehrávají. Ale doposud se mi na tato „letiště“ dostat nepodařilo. Tedy cestou do Radešína jsem ze zvědavosti nakoukl na jedno takové letišťátko (i když žádný provoz tam nezastihl) a to na Šeborov jih.
Ono je hnedle vedle ještě letiště Šeborov sever, ale to se nepoužívá už delší dobu ani pro práškaře, protože se na něm momentálně pasou kravičky.
>
 
24.08.2013

Hnízdění Čmeláků…

text, foto: (jjk) Hnízdění Čmeláků…
Bývávaly doby, kdy se to agrochemickými stanicemi a hejny „Čmeláků“ hemžila obloha. Ty doby jsou dávno pryč a dnes je práškařských základen už jen několik. A protože za týden, tedy v sobotu 31. srpna 2013 je na letišti Chrudim letecký den u příležitosti pětasedmdesátého výročí otevření tohoto letiště, vybyla krátká příležitost se ještě na poloprázdné letiště, jen s čekajícími práškovacími letouny jedním okem podívat. Sídlí tu totiž jedna z firem, která se ještě agrochemickou činností u nás zabývá…
>
 
17.08.2013

A nakonec na kopec…za týden

text,foto: (jjk) A nakonec na kopec…za týden
Tak už se blíží další Vysokovský kopec techniky, který je za týden. Ale nikdy se mi zatím nepoštěstilo se dostat na letiště Náchod – Vysokov řekněme v ospalém letním provozu, kdy se jen vzduch tetelí a na letišti je ž podezřelý klid. Na to, že některá mnohem větší letiště jsou fatálně mrtvá i o víkendech, je zde, ve dvacátém roce od znovuobnovení letiště až překvapivě čilý provoz i ve všední dny. Možná je to i tím, že si místní létavci nemohou dostatečně užít svého „nového“ letošního přírůstku, kluzáku Scheibe Bergfalke III. OK-9360.
>
 
04.08.2013

Malév opět v provozu … v Kolíně

text,foto: (jjk) Malév opět v provozu … v Kolíně
Ačkoli maďarská letecká společnost Malév Hungarian Airlines (Magyar Légiközlekedési Vállalat) ukončila činnost už v únoru roku 2012, tedy před více než rokem, může někoho překvapit, že letoun v barvách Malévu v těchto dnech zahlédne na jednom středočeském letišti. No ano, je to jen pár dní co se stroj Malévu objevil na letišti Kolín. A někdo může být oprávněně překvapen. Ale ono to vlastně není nikterak velké překvapení, letoun Antonov An-2 totiž nepatří do flotily zaniklého maďarského vlajkového dopravce, ale ještě před několika dny byl členem Malév Aero Club, která už drahně let s „velkým“ Malévem nemá nic společného, jen stále nosí jeho název.
>
 
28.07.2013

Oldřichovský podvečer

text,foto: (jjk) Oldřichovský podvečer
Už v padesátých létech byla plocha mezi Klíčovem a Kumpolcem, východně od Oldřichova, u lesa, vyhrazena jako travnatý pás vojenského záložního letiště. Nemělo vlastně žádné zázemí, jen to byla taková louka pro případ, že by si vojáci potřebovali zalétat na trávě, nebo pro případ válečného konfliktu, aby letectvo mělo předpolí přímo na hranici s Německou spolkovou republikou. Regulérní letiště zde však vzniklo až po změně politických poměrů a po té, co se podařilo vypořádat všechny majetkové záležitosti a tak v sobotním podvečeru 27. července 2013 po návštěvě v Chebu (viz. Rozbřesk u Jesenického jezera) a zastávce v Mariánských Lázních (viz. Skláře: Klinická smrt…?) nebylo od věci se na letiště Tachov - Oldřichov, alespoň jedním okem podívat…
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

3. - 5. dubna 2020

Akce Záložka Vyškov

Vyškov
Přebalování padáku, seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na trenažéru, Letiště Vyškov, (antjan@email.cz), www.laacr.cz
 
detail akce
PGL
 
4. - 5. dubna 2020

Modelářský víkend

Mladá Boleslav - Bezděčín
Modelářský víkend pro mladé modeláře (cena 500,- Kč na osobu/víkend, v ceně je zahrnut materiál ke stavbě a po oba dva dny oběd a svačina), kteří si pod odborným dohledem postaví a odnesou domů funkční a létající model větroně, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
 
detail akce
společenská akce
 
4. - 5. dubna 2020

Víkend s Peřinou

Mokrůvky
Tradiční vzpomínkový víkend na morkůvského rodáka, pilota 2. světové války ve Francii a Velké Británii, generála Františka Peřinu s bohatým doprovodným programem, Mokrůvky, www.morkuvky.cz
 
detail akce
společenská akce
 
10. - 12. dubna 2020

Raná Cup – XC Česká liga PGL 2020

Raná u Loun – svah
1.kolo XC České ligy paraglidingu 2020 – 5.ročník Raná Cup, Letiště Raná u Loun – svah, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.svazpg.cz, www.pgweb.cz, www.xcontest.org
 
detail akce
soutěž - PGL
 
10. - 11. dubna 2020

Velikonoční pohár

Benešov - Bystřice/Nesvačily
Soutěž v letecké akrobacii kluzáků třídy Basic, Sportsman, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.gac-ramert.eu, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama