Zajímavosti RSS

29.11.2014

Tam kde se letos nedařilo…aneb vzpomínka na lepší časy

text,foto: (jjk) Tam kde se letos nedařilo…aneb vzpomínka na lepší časy
Během jednoho roku se nedá stihnout úplně všechno a všude. A tak se přihodilo, že některá letiště se sice navštívit podařilo, z nějakého důvodu jsem na něm nezastihl vůbec žádný provoz a ani žádný létající stroj. Ale když je ten závěr roku, možná je na místě dohnat všechny resty a kromě těch letišť, kde jsem jakýs takýs provoz zahlédl (ač se to netýkalo žádné konkrétní akce) zmínit i tak, kam se mi sice dorazit podařilo, ale víceméně zbytečně. Jedním z těch letišť, které je oficiálně už dva roky uzavřené, je severočeské letiště v Ústí nad Labem. Osud letiště se stále nějak řeší, ale to není úplně tím tématem na toto místo. Spíš bych chtěl vzpomenout na chvíle, kdy se tady létalo v letech nedávno minulých, ale i více vzdálených. Ačkoli jsem o tom na stránkách magazínu už psal, ale proč se neohlédnout za časy létacími, když vlastně není v poslední době o něčem vyloženě vzduchoplaveckém referovat.
>
 
23.11.2014

Tak jako taneček přes dvě pekla

text,foto: (jjk) Tak jako taneček přes dvě pekla
A i když to opravdu jednoho listopadového podvečera vypadalo trochu jako v pekle, zas tak pekelné to nebylo. Jenže v té souvislosti jsem zjistil, že v uplynulém roce jakýmsi nedopatřením vypadlo z navštívených letišť i jedno (ač jen krátce) navštívené. Ne, že by to byla známka tak trochu pekelné sklerózy, ale je to takové nemilé opomenutí. Takže se vlastně, jako takové omluvné splacení jistého restu, ta listopadová (trošku vizuálně pekelná) večerní krátká návštěva východočeského letiště v Podhořanech – Novém Dvoru docela hodí. A samozřejmě, že se nejedná o žádnou pohádku (Taneček přes dvě pekla je pohádka ze začátku osmdesátých let) i když zapadající slunce trochu pohádkově vypadá.   
>
 
22.11.2014

Už se nedočkal a sbohem a šáteček

text,foto: (jjk) Už se nedočkal a sbohem a šáteček
Ve druhé polovině listopadu uplyne sedm set čtyřicet let od první oficiální zmínky o městě Mělník. U města Mělníka také bývalo bylo letiště, které vlastně dvakrát vzniklo a dvakrát zaniklo a tohoto městského výročí se už nedočkalo, ačkoli se na něm ještě před dvěma roky poletovalo a to jak v podání modelářů, tak i letců větších letadélek. Ale tomu je už od listopadu 2012 nejspíš definitivní konec, ale vzhledem k tomu, že první listina v níž Přemysl Otakar II. dne 25. listopadu 1274 označuje Mělník za město (ač nepochybně vznikalo z podhradí a osady už o něco dříve, o hradu, či tvrze z jedenáctého století nemluvě) je možná v těchto dnes smysluplné si několika větami hořínské letiště připomenout.   
>
 
16.11.2014

…ještě drobounký Bedříškův podotek: „kachny“

text: (jjk), foto: (jjk), M.J. …ještě drobounký Bedříškův podotek: „kachny“
Když Bedříšek ukazoval „kachnu“ (viz. Bedříšku, proveď pány) American Aerolites Falcon XP v Chrudimi na výzvu profesora Žaluda inspektoru Trachtovi a praktikantu Hlaváčkovi, je třeba několika větami i cosi dodat. Už jen proto, že letouny této tzv. kachní koncepce v letu kachny opravdu připomínají a také, že se s těmito méně obvyklými letouny tu i tam na obloze, či na letištích potkáváme. Vlastně „kachnou“ už byl před více než sto lety letoun bratří Wrightů Flyer, ale i jako protiváhu lze zmínit i třeba dopravní nadzvukový Tupolev Tu-144, který svým způsobem také byl „kachnou“. A tyto „kachny“ ostatně v podobě letounu Saab JAS-39 Gripen létají i v našem vojenském letectvu.
>
 
15.11.2014

Bedříšku, proveď pány

text,foto: (jjk) Bedříšku, proveď pány
A Bedříšek na výzvu profesora Žaluda provede inspektora Trachtu a jeho pomocníka praktikanta Hlaváčka po farmě ukazujíc jim kachny. Scénou z filmu Rozpuštěný a vypuštěný z pera Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka (který mimochodem vznikl před třiceti lety v roce 1984) se tak trochu ještě vracíme k listopadovému loučení s letouny Zlin Z-50LX ve flotile akrobatické čtyřky z Jaroměře (Chrudimi) viz. Samhaim, aneb loučení Dušičkové (respektive A v březnu bude léto, protože je listopad) na letišti v Chrudimi. Kromě rozlučkového vystoupení skupiny Flying Bulls Aerobatics Team, která vyřazovala legendární akrobatické letouny, parašutistické doskočné a dalšího provozu, došlo i na jedno poněkud nečekané překvapení, které může do jisté míry evokovat „kachní“ scénu z výše zmíněného filmu. Na letišti se nenadále zjevilo „vajíčko z winglety“ (jak trefně kdosi poznamenal), tedy letounek American Aerolites Falcon XP tak zvané kachní koncepce.    
>
 
09.11.2014

Slunce milosrdné, jež by chtělo hřáti

text,foto: (jjk) Slunce milosrdné, jež by chtělo hřáti
Chtělo by se říci, že v dobách kdy mezi Zličínem a Chrášťany bývaly byly jen husté hvozdy lesů a strniska luk a polí se tady vesele létalo za doprovodu traktorového brblání hvězdicového devítiválce M-462 RF pohánějícího žlutého „Čmeláka“ Zlin (Let) Z-37. Ale dávno tomu a ani v těch dobách to s tím létáním nebylo až zase tak slavné. A tak by se dalo říci, že v posledních letech to létání, co jim síly stačí, dohánějí modeláři na malém letišti Sobínka, které kdysi bývalo plochou pro agrochemickou činnost. A chtělo by se také spolu s klasikem říci, že v sobotu 8. listopadu 2014 „Slunce milosrdné, jež by chtělo hřáti, stromů vrcholky již polobezlisté, chladný den má vůni hrdé rezignace, barvy rozkladu a lesky zlatisté“.
>
 
08.11.2014

A v březnu bude léto, protože je listopad

text,foto: (jjk) A v březnu bude léto, protože je listopad

Ačkoli je už měsíc padajícího listí, stále se odcházejícímu létu nechce definitivně odejít a tak to máme od tzv. Dušiček vlastně celý týden. Ale jak lidová pranostika praví jaké povětří jest v listopadu, takové má býti měsíce března roku budoucího. Je v tom jistá naděje, že zima nebude naštěstí nijak dlouhá. Ale právě na Svátek památky všech zesnulých se v Chrudimi odehrávalo loučení Flying Bulls Aerobatics Teamu z Jaroměře (pokračovatele „Chrudimské čtyřky“) s letouny Zlin Z-50LX a téma této události zabralo (včetně obrazového doprovodu) celý prostor článku Samhaim, aneb loučení Dušičkové. V ten den se, ale slétlo do Chrudimi vícero létajících aparátů z blízkého i vzdálenějšího okolí a kromě navijákového provozu i chrudimští parašutisté měli svou doskočnou a tak nelze opominout „doprovodný program“ loučení s „Padesátkami“.

 

 

>
 
02.11.2014

Samhaim, aneb loučení Dušičkové

text,foto: (jjk) Samhaim, aneb loučení Dušičkové
Keltský konec roku Samhaim připadá na noc z 31. října na 1. listopadu. Prolíná se se vzpomínkou na všechny zesnulé, což jsou lidově zvané Dušičky a tento svátek In commemoratione omnium fidelium defunctorum připadá na 2. listopad. Je to vlastně dohromady taková připomínka začátku a konce, uzavřeného kruhu. Symbolicky, s připomínkou začátku a konce, uzavírajícího se kruhu, se v první listopadový den roku 2014 uzavřela na letišti Chrudim jedna kapitola, jedné legendy. V Chrudimi to na počátku šedesátých let začalo a svým způsobem 1. listopadu 2014 i skončilo, přičemž se začíná odvíjet příběh nový, ale přece jenom trochu jiný. Slavná „Chrudimská čtyřka“, dnes sestava Flying Bulls Aerobatics Team (z Jaroměře) se definitivně rozloučila s československými (českými) letouny. Posledním tuzemským typem, který tento slavný akrobatický tým provozoval byl letoun Zlin Z-50LX.  
>
 
01.11.2014

Zesnulo léto do hrobu dáno siroty po něm zůstaly…

text,foto: (jjk) Zesnulo léto do hrobu dáno siroty po něm zůstaly…
…i přicházely každičkého rána a sluníčko své hledaly (to by se slovutný Karel Jaromír divil), i zželelo se slunci milých dítek…. a vtělila se v drobnolistý letní kvítek…(v listopadu rozený i zesnulý Erben by asi nechápal co se dá z jeho básně vyrobit). Ale prostřednictvím Karla Jaromíra Erbena vzniknuvší oslí můstek vlastně zabil dvě mouchy jednou ranou. Lze poněkud kostrbatě naznačit, že se letošní léto definitivně loučí a odchází, ale slunce se nechce tak lehce vzdát a ještě nějaký ten vlahý paprsek k zemi posílá a tak trochu i nějaký ten kvítek vykvete, třeba jen v podobě barevných padáků paraglidistů na letišti Panenský Týnec (ačkoli v tomto případě jde o další restík v podobě navštívených, ale nepublikovaných letišť v tomto roce).
>
 
25.10.2014

Mlhy jdou říjnovou oblohou…

text,foto: (jjk) Mlhy jdou říjnovou oblohou…
…v zimě haldy sněhu přinesou. Poslední říjnové dny nelákají svou sychravou mlžností zrovna ku létání (až na některé výjimky) a tudíž nezbývá nalepit některá bílá místa, která při cestování mezi loukami, betonovými, či asfaltovými plochami ještě zbyly z cest za jinými akcemi. Tak mezi těmi drobnými resty zbyla i ta letiště, která byla třeba v minulosti o něco hojněji navštěvovaná a nebo se v uplývajícím roce už nepodařila vtěsnat do cestovatelského kalendáře pravidelných událostí. Jedním z těch epizodně navštívených míst (ale zatím nijak nezačleněných) bylo před nějakým tím týdnem (kdy už se podzim nezadržitelně hlásil o slovo, ale listy ještě nezbarvil ze zelených, do červenožlutých barev) i letiště Bubovice u Berouna. Do výčtu navštívených míst v roce 2014, ale i tak, v krátkosti, patří.
>
 
19.10.2014

Slané léto na Venuši a opožděné překvapení

text,foto: (jjk) Slané léto na Venuši a opožděné překvapení
Na svatého Lukáše hojnost chleba i kaše, jak říká přísloví. Letos to v sobotu 18. října 2014 místo chleba a kaše, spíš ještě vypadalo na jeden z posledních skoro letních dnů a rtuť teploměru se šplhala do poměrně slušných výšin. Ačkoli se obloha nevařila podobně, jako když 18. října 1967 pronikla sovětská sonda Veněra 4 do atmosféry planety Venuše. Tam by plátěný kluzák, nebo i kdejaký jiný pozemský letoun asi stěží dlouho vydržel, ale tak třeba na letišti ve Slaném ještě s chutí využívali našeho příjemného tuzemského povětří a kroužili nad blízkým, či vzdálenějším okolím. Ale cumuly se nikterak nekumulily a tak plátěný Schleicher K-7 jen tak poskakoval dokola nad letištěm.     
>
 
18.10.2014

Nizozemci oslavili v říjnu narozeniny

text,foto: (jjk) Nizozemci oslavili v říjnu narozeniny
Poprvé se v na pražském letišti objevil letoun KLM Royal Dutch Airlines -  Koninklijke Luchtvaart Maatschappij v říjnu roku 1924. Tehdy to byl letoun Fokker F-VII a byl to pouhý rok po založení Československých státních aerolinií, které posléze zahájily pravidelné spojení mezi Československem a Nizozemím. Společnost KLM zavedla pravidelnou linku mezi Amsterodamem a Prahou v roce 1935 a to už byla tato nizozemská firma plně etablována na leteckém trhu a zůstala jí až do dnešních dnů. Je tak v podstatě nejstarší leteckou společností na světě, která ani nezměnila svůj název. Vznikla 7. října roku 1919 a tak v říjnu tohoto roku oslavila už úctyhodné devadesáté páté narozeniny. Za krátkou zmínku to stojí, protože letouny KLM (nebo dceřiné společnosti KLM CityHooper) pravidelně potkáváme každý den na pražském ruzyňském letišti.   
>
 
12.10.2014

V říjnu hodně žaludů oznamuje Voschod a Tchajkonauty

text,foto: (jjk) V říjnu hodně žaludů oznamuje Voschod a Tchajkonauty

Správně pranostika zní, že čím víc je v říjnu žaludů a bukvic, tím bude zimy víc. Ale to v neděli 12. října 2014 jaksi nebylo vidět. Žaludů a bukvic moc nikde k vidění nebylo a po podzimu ani památky. Léto se nevzdávalo, ačkoli sobotní mlžný opar zhatil cestu do Erpužic za vírníky (které se tam sice sletěly, ale bylo jich jen pět), přišla na řadu nouzová varianta. Modeláři zůstávají na volném povětří (než se přestěhují do hal a tělocvičen) tradičně o něco déle, než „velcí“ létavci a tak podle jejich kalendáře se ještě v říjnu a listopadu soutěží. Shodou okolností v neděli měli svůj Český pohár v kategoriích F1G, F1H, F1J (volných modelů) na kladenském letišti Velká Dobrá. Není to sice plnohodnotná náhrada za vírníkářský slet, ale od soboty diametrálně odlišné počasí, přece jenom, vyhnalo kromě modelářů na přívětivé povětří i letce z kladenského letiště.

>
 
11.10.2014

Možná byl kmotrem Metod Vlach a vzducholoď Italia

text: (jjk), foto: (jjk), (jdp) Možná byl kmotrem Metod Vlach a vzducholoď Italia
Když se v osmdesátých letech devatenáctého století v Říkovicích u Přerova narodil český průkopník letectví Metoděj Vlach, byly mezi Henčlovem a Bochoří ještě husté lesy. Když v dubnu roku 1928 nad Přerovem proletěla vzducholoď Italia, už se tři roky hovořilo o tom, že by kdesi, v místech, kde je ten řídnoucí les, mezi Henčlovem a Bochoří, mělo vzniknout letiště. Ale o deset let později už skoro stálo, tehdy nikoho nenapadlo, že se v průběhu dalších desetiletí změní k nepoznání a budou na něm burácet motory vojenských letounů a vrtulníků. Ale také, že mu na prahu nového tisíciletí bude hrozit reálně zánik. Místo mezi Henčlovem, Bochoří a Přerovem jakoby pokřtil Metod Vlach a vzducholoď Italia. Letiště Přerov – Bochoř nezaniklo, ale znovu začíná ožívat.
>
 
04.10.2014

Ještě jednou do Vodochod

text,foto: (jjk) Ještě jednou do Vodochod
Dvakrát jsme se vydali na letiště ve Vodochodech, při příležitosti představení dvou letounů v kategorii bussines jet a to Bombardier BD-100-1A10 Challenger 350 (viz. Není Challenger, jako Challenger) a Embraer EMB-505 Phenom 300 (viz. Tak trochu na domácí půdě), ale při této příležitosti by stálo za to se alespoň několika větami o tomto letišti i zmínit. Možná ho někteří zaznamenali v televizním seriálu Letící delfín (který byl natočen před pětadvaceti lety, ale premiéru měl až v roce 2013 v barrandovské televizi), ale spíš si leckteří pamatují nekonečné, více než třicet let trvající, burácení třech typů „Migů“, a Delfinů a Albatrosů, které se v továrně Aero vyráběly a letiště (jako vojenské tovární) ve dne a v noci využívaly…proti tomu je současný provoz (či případný budoucí civilně dopravní) oázou klidu a pokoje.  
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

3. - 5. dubna 2020

Akce Záložka Vyškov

Vyškov
Přebalování padáku, seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na trenažéru, Letiště Vyškov, (antjan@email.cz), www.laacr.cz
 
detail akce
PGL
 
4. - 5. dubna 2020

Modelářský víkend

Mladá Boleslav - Bezděčín
Modelářský víkend pro mladé modeláře (cena 500,- Kč na osobu/víkend, v ceně je zahrnut materiál ke stavbě a po oba dva dny oběd a svačina), kteří si pod odborným dohledem postaví a odnesou domů funkční a létající model větroně, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
 
detail akce
společenská akce
 
4. - 5. dubna 2020

Víkend s Peřinou

Mokrůvky
Tradiční vzpomínkový víkend na morkůvského rodáka, pilota 2. světové války ve Francii a Velké Británii, generála Františka Peřinu s bohatým doprovodným programem, Mokrůvky, www.morkuvky.cz
 
detail akce
společenská akce
 
10. - 12. dubna 2020

Raná Cup – XC Česká liga PGL 2020

Raná u Loun – svah
1.kolo XC České ligy paraglidingu 2020 – 5.ročník Raná Cup, Letiště Raná u Loun – svah, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.svazpg.cz, www.pgweb.cz, www.xcontest.org
 
detail akce
soutěž - PGL
 
10. - 11. dubna 2020

Velikonoční pohár

Benešov - Bystřice/Nesvačily
Soutěž v letecké akrobacii kluzáků třídy Basic, Sportsman, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.gac-ramert.eu, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama