Zajímavosti RSS

04.10.2015

Výměna s nostalgií

text,foto: (jjk) Výměna s nostalgií

Kolik vody už uplynulo v říčkách a potůčcích kolem Suchdola, Dlouhé Lhoty, nebo Skalky napájejících Padrť, Nehetník, Hořčičku, nebo Nelibocký rybník. Kolik vody uplynulo od posledního leteckého dne na příbramském letišti, který se konával (až na několik výjimek) pravidel po prázdninách v měsíci září. Od roku 2012 už nějaká ta voda v potůčcích uplynula a ač se zde konají parašutistické soutěže, či firemní a prezentační akce, samotný letecký den, druhdy nadmíru populární, se na letišti Příbram – Dlouhá Lhota je už minulostí. A tak zhruba v podobném termínu, v době definitivně odcházejícího léta a přicházejícího podzimu, jsem si v Příbrami, takový malý soukromý letecký den z nostalgie udělal.

 

>
 
03.10.2015

...dovětek k té zmíněné nové ranské Elipse

text,foto: (jjk) ...dovětek k té zmíněné nové ranské Elipse

Při poslední návštěvě na Rané u Loun 27.září 2015, když se tam před týdnem vlastně uzavírala oficiálně sezona podzimním svahováním, li leckdo nemohl nevšimnout nového přírůstku na tomto letišti (Surikaty jsou už pod peřinou…). Tou novinkou je pozoruhodný letounek s ještě pozoruhodnějšími nosnými plochami, který si před nedávným časem ze Šumperka přelétl ranský aviatik (a také POTKan) Tomáš Barva. Alespoň několika málo větami zcela jistě stojí za to, něco si o tomto ryze tuzemském (a stále ještě vlastně novém) ultralehkém letounu říci.

 

>
 
02.10.2015

Draken má první letoun L-159

text: (red), www.aero.cz, foto: Vl.Cettl, M.Oros, www.AirZone.TV Draken má první letoun L-159

 

Ve středu 30. září 2015 letecká továrna Aero Vodochody Aerospace ve svém aerálu slavnostně předala americké společnosti Draken International první letoun Aero L-159 Alca. Do konce letošního roku 2015 by Aero Vodochody mělo svému americkému partnerovi předat osm jednomístných letounů, které budou sloužit ke komerčním aktivitám například i ve prospěch amerických ozbrojených sil a celkově Draken International převezme jednadvacet letounů. První zahraniční prodej Aero L-159 Alca se domlouval téměř tři roky.  

 

 

>
 
26.09.2015

Druhý pokus o Peking

text,foto: (jjk) Druhý pokus o Peking

Před pěti lety se v Praze na nedlouhou dobu začala objevovat na pravidelné (ale nákladní) lince z Čínské lidové republiky společnost Yangtze River Express z rodiny Hainan Air Group (HNA Group) tedy dceřiná, či sesterská firma Hainan Airlines. Společnost však v konkurenci s tchajwanskými China Airlines po několika letech tuto nákladní linku přerušila a už neobnovila. Ale ve středu 23.září 2015 se firma HNA Group na české nebe vrátila a to přímo v podobě svého „rodinného stříbra“ společnosti Hainan Airlines a s pravidelnou linkou mezi Pekingem a Prahou a také s cestujícími. Po dlouholetém spojení s Asií v nákladní letecké dopravě se tedy otevírá doprava osobní a jen budoucnost ukáže jak bude úspěšné.

 

>
 
19.09.2015

Další kamínek britské mozaiky

text,foto: (jjk) Další kamínek britské mozaiky
Letošní rok se v mnoha směrech a mnoha různými daty tak, či onak, dotýká kulatých výročí ukončení druhé světové války, či výročí nějak s druhou světovou válkou spjatých. Už jsme v souvislosti s těmito výročími byli na Pražském Hradě, v Dejvicích i u ruzyňského letiště. V předchozím roce i na pražském Klárově. Na pražská Klárov ozdobený okřídleným lvem, ale vedly kroky mnohých 15.září 2015, kdy zde byla slavnostně pokřtěna publikace 75. výročí letecké bitvy o Británii a československým letcům, na ní se podílejících.    
>
 
12.09.2015

…ale seznámíme se později

text: (jjk), foto: Kubíček Aircraft …ale seznámíme se později
Vždy když se z letištní plochy vznese nějaký nový vzduchoplavecký přístroj je to veliká sláva. Ale tu slávu předchází období testů, zkoušek a všelijakých dalších procedur. Takže sice se ve čtvrtek 10. září 2015 objevilo nad travnatou plochou medláneckého brněnského letiště zcela nové české (tedy moravské) letadélko, ale protože to byl teprve první vzlet, oficiální představení a seznámení bude následovat až o nějaký den, či týden později. Takže i když se podrobně s novým letounkem Kubíček Aircraft M-4 Irbis podrobně seznámíme oficiálně o něco později, určitě za krátkou zmínku vznik nového letounu stojí.
>
 
05.09.2015

Dejvická vzpomínka na Albion

text,foto: (jjk) Dejvická vzpomínka na Albion
Až do poloviny listopadu si na dejvickém „kulaťáku“, neboli Vítězném náměstí, které v průběhu minulého století několikrát změnilo své jméno, budou moci náhodní (ale i nenáhodní) kolemjdoucí připomenout osudy československých vojenských pilotů, kteří během druhé světové války bojovali v řadách britského královského letectva Royal Air Force. V pátek 4.září 2015 tam byla instalována výstava, která připomíná sedmdesáté páté výročí zapojení československých letců do takzvané „Bitvy o Británii.
>
 
29.08.2015

NESem vám noviny z daleké ciziny, aneb…

text,foto: (jjk), foto: V.P. NESem vám noviny z daleké ciziny, aneb…
…NESsí se vrací, aneb zastavení s lochNESkou. Možná si leckdo vzpomene, že v loňské letní sezoně se českou registrační značkou a ve flotile Českých aerolinií na půl roku objevil letoun ve velmi netradičních barvách letecké společnosti AirAsia, respektive, její malajské divize. Za celou dobu pobytu v České republice stroj létal v těchto červenobílých barvách a na podzim roku 2014 tuzemské aerolinie opustil a vrátil se na asijský kontinent. V těchto dnech se ovšem tento Airbus A320-216 podařilo ulovit v Indii, kde mimo jiné propaguje jednu z nejvýznamnějších osobností indické historie, kterým byl Jehangir Ratanji Dadabhoy Tata.
>
 
25.08.2015

Nový památník na ruzyňském letišti

text, foto: (jjk) Nový památník na ruzyňském letišti
Českoslovenští letci z Royal Air Force mají svůj nový památník věnovaný jejich návratu do Československa v srpnu roku 1945. V parčíku před budovou tzv. starého ruzyňského letiště byl v pondělí 24.srpna 2015 odhalen nový památník československým letcům sloužících v Royal Air Force (310., 312., 313. stíhací peruti s 311. bombardovací peruti). Pomník z dílny architekta Martina Zajíčka ze Slaného znázorňuje stíhací letouny Spitfire a do tvaru vítězné ho oblouku je obložený leštěnou žulou se znaky čtyř československých perutí, které byly součástí Royal Air Force. V britském královském letectvu sloužilo během druhé světové války dva a půl tisíce československých letců, z nichž 531 (podle jiných zdrojů  se nedožilo konce války.  
>
 
15.08.2015

Spitfire přistál na Hradčanech

text,foto: (jjk) Spitfire přistál na Hradčanech
Hodně neobvyklý pohled se naskytl v pátek 14. srpna a v sobotu 15. srpna 2015 návštěvníkům a turistům mířícím k Pražskému Hradu. Uprostřed Hradčanského náměstí na dohled sochy Tomáše G. Masaryka a Arcibiskupského paláce stál letoun ve vojenském maskování, s britskými kokardami a malou československou „vlaječkou“ ve tvaru výsostných znaků. Před Pražským Hradem se zjevil stíhací letoun Supermarine Spitfire Mk. IX, a jeho pobyt nebyl zcela samoúčelný, ale měl svůj symbolický důvod.
>
 
08.08.2015

Občasník od Pyrenejí

text,foto: (jjk) Občasník od Pyrenejí
Čas od času se u nás objeví společnost, která není nijak všeobecně známá, ač je to společnost evropská, z unijní země, jejíž vlajková letecký dopravce ve pravidelným návštěvníkem pražského mezinárodního letiště. Tak se v posledních dnech na ruzyňském letišti zjevil hnedle několikrát (na záskok) letoun, pro mnohé neznámé, a zdánlivě malé, portugalské letecké společnosti EuroAtlantic Airways. Letoun Boeing B767-300 této letecké společnosti zaskočil (mimo jiné i z důvodu kapacitního) za pravidelné návštěvníky vlajkového dopravce TAP Air Portugal, který k nám vypravuje vesměs menší typy letounů Airbus A320/319.
>
 
19.07.2015

Vzpomínka na první svět v Achumu

text: (jjk), L+K 3/72, reprofoto L+K 3/72 a archiv Vzpomínka na první svět v Achumu
Před nějakým časem se v České republice konal první tuzemský šampionát ve vrtulníkovém létání (viz. Točte se pardálové i s kyblíkem plným vody). V souvislosti s tím, že se koná v srpnu světové mistrovství v sousedním Polsku, kam zamíří, rovněž poprvé v historii, česká reprezentace, jsme si připomněli, když se v Polsku konalo mistrovství světa poprvé (viz. Byla a budou Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata…). Ale úplně poprvé se konalo Mistrovství světa ve vrtulníkovém létání už v roce 1971 na (tehdy západo)německém letišti Achum nedaleko Bückenburgu.
>
 
04.07.2015

Byla a budou Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata…

text: (jjk), L+K 2/82, reprofoto L+K 2/82 a archiv Byla a budou Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata…
Před týdnem skočilo historicky první Mistrovství České republiky ve vrtulníkovém létání (viz. Točte se pardálové i s kyblíkem plným vody), kterého se zúčastnili i polští vrtulníkáři, kteří v tomto sportu patří k jedněm z nejlepších na světě. Ostatně v Polsku má také vrtulníkový sport už poměrně dlouhou tradici a čas od času se u našich severních sousedů koná i světový šampionát v tomto odvětví. V Polsku se také bude v srpnu konat letošní už patnáctý světový šampionát, kterého by se měly poprvé účastnit i české posádky. Poprvé se však v Polsku konalo mistrovství světa, v pořadí čtvrté, konalo už v roce 1981, které přilákalo tribuny letiště v Piotrkowie Trybunalskim velké množství zvědavých diváků.
>
 
02.07.2015

Otesánek zase v Praze

(red), www.bestcg.com, foto: (jjk) Otesánek zase v Praze
Letecká společnost Emirates oslavila pět let v České republice speciálním jednorázovým letem 1.července 2015, kdy nasadila do Prahy letadlo Airbus A380. Společnost Emirates v České republice podporuje obchod a turismus již pět let. Od zahajovacího letu 1. července 2010 bylo na linku dvakrát nasazeno nové letadlo, čímž došlo k navýšení kapacity i zlepšení palubních služeb. V současné době je linka obsluhována letadlem Boeing 777-300ER a speciální přílet Airbusu A380, který z Dubaje přepravil 517 pasažérů, symbolizuje poděkování poptávce a věrnosti českých pasažérů. 
>
 
20.06.2015

Blíží se nám šmiglování....

text,foto: (jjk) Blíží se nám šmiglování....
Mnohým je jistě známé, že polsky se vrtulníku říká śmigłowiec. To proto, že polsky śmigło znamená vrtule. A to, že začínám tím „šmiglováním“ není tak úplně od věci. Ke své realizaci se každým dnem blíží nápad jednoho současného vojenského pilota, s nímž ony śmigłowiece přímo souvisejí. Je totiž pilotem polských víceúčelových vrtulníků PZL-Świdnik (dnes AgustaWestland Świdnik) W-3A Sokół českého vojenského letectva, které slouží u 243. vrtulníkové letka 24.zdl Praha Kbely. Tedy slíš na „odloučeném pracovišti“ Letecké záchranné služby na letišti Plzeň-Líně. On si totiž nadporučík ing.Eduard Malina před nějakým časem usmyslel, že uspořádá historicky první Mistrovství České republiky ve vrtulníkovém létání. A jak si usmyslel, tak také udělal a tak se za několik dnů, v sobotu 27.června 2015 bude soutěžně šmiglovat v Podhořanech.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

3. - 5. dubna 2020

Akce Záložka Vyškov

Vyškov
Přebalování padáku, seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na trenažéru, Letiště Vyškov, (antjan@email.cz), www.laacr.cz
 
detail akce
PGL
 
4. - 5. dubna 2020

Modelářský víkend

Mladá Boleslav - Bezděčín
Modelářský víkend pro mladé modeláře (cena 500,- Kč na osobu/víkend, v ceně je zahrnut materiál ke stavbě a po oba dva dny oběd a svačina), kteří si pod odborným dohledem postaví a odnesou domů funkční a létající model větroně, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
 
detail akce
společenská akce
 
4. - 5. dubna 2020

Víkend s Peřinou

Mokrůvky
Tradiční vzpomínkový víkend na morkůvského rodáka, pilota 2. světové války ve Francii a Velké Británii, generála Františka Peřinu s bohatým doprovodným programem, Mokrůvky, www.morkuvky.cz
 
detail akce
společenská akce
 
10. - 12. dubna 2020

Raná Cup – XC Česká liga PGL 2020

Raná u Loun – svah
1.kolo XC České ligy paraglidingu 2020 – 5.ročník Raná Cup, Letiště Raná u Loun – svah, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.svazpg.cz, www.pgweb.cz, www.xcontest.org
 
detail akce
soutěž - PGL
 
10. - 11. dubna 2020

Velikonoční pohár

Benešov - Bystřice/Nesvačily
Soutěž v letecké akrobacii kluzáků třídy Basic, Sportsman, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.gac-ramert.eu, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama