Zajímavosti RSS

28.11.2015

Ještě jednou (nebo dvakrát) letos do muzea

text: (jjk), foto: M.B. Ještě jednou (nebo dvakrát) letos do muzea
Rok 2015 je první oficiální (i když ne úplně celou) výstavní sezonou mladoboleslavského leteckého muzea, které je pojmenováno po aviatikovi Metodějovi Vlachovi a vlastně funguje i tak trochu jako interaktivní atrakce. A tak také se do Mladé Boleslavi jednou letos vracíme, protože toto muzeum nejen, že je otevřeno celoročně, ale lze si sem zajít třeba i na koncert, nebo modelčiny chtivé ratolesti se tu mohou něčemu novému přiučit. Rok 2015, první rok fungování Vlachova muzea na letišti Mladá Boleslav – Bezděčín se chýlí ke konci, ale kdo ještě nestihl, může se zajít podívat třeba na jazzový koncert rovnou začátkem posledního měsíce prosince.   
>
 
22.11.2015

Na chvíli u Hanse Kudlicha

text, foto: (jjk) Na chvíli u Hanse Kudlicha
Hans Kudlich bývával poslancem říšského sněmu ve Vídni a v roce 1848 navrhl zrušení roboty. Od roku 1888 má (až na jisté období za minulého režimu) pomníček u Nové Vsi u Teplic. Tak se tak stráni a kopci říkalo od té doby Kudlichův a pod ním cvičili vojáci a po druhé světové válce i létali nějaký čas aviatici. Druzí jmenovaní se na začátku devadesátých let pod „Kudlichův kopec“ vrátili a létají tam dodnes. Nějak se mi zatím nedařilo teplické letiště navštívit za provozu a tak jsem letos alespoň stihl otevřené hangáry a v nich i místní aviatiky.
>
 
21.11.2015

U topolu, Na osice…. Hoškovice

text, foto: (jjk) U topolu, Na osice…. Hoškovice
Během sezony se leccos stihne, leccos nestihne, ale vždycky zbude něco na víc, co se aktuálně v prostředku sezony nestihne zužitkovat. Ale s koncem roku se sluší připomenout i ty návštěvy (někdy zcela jalové) kde se zdánlivě nic nedělo, protože by byla škoda je opominout. A tak se podařilo krátce před jednou bouřkou a lijavcem (v polovině léta) zachytit drobný plachtařský provoz na letišti Mnichovo Hradiště – Hoškovice, které by mělo a mohlo mít obrovský potenciál, ale proti předpokladům nemá a ani žádnou soutěž tu asi hned tak nepotkáme, tak tu čas plyne tak trochu pomalu.
>
 
15.11.2015

Zajdeme si na vlak na nádraží Petřiny

text,foto: (jjk) Zajdeme si na vlak na nádraží Petřiny

Na pražských Petřinách od letošního roku lze nastoupit do podzemní dráhy trasy A, která je situovaná přímo pod někdejším Priorem a dnes Obchodním centrem, a ve druhém patře tohoto objektu je od neděle 15.listopadu 2015 na 1500 m² plně v provozu několik funkčních modelových kolejišť několika rozměrů, muzeum vláčků, a dětský koutek (a i se tu promítají filmy ze železniční tématikou) a nějaké to občerstvení. Velcí i malí tak mají další místo kam nejen v zimě (když se moc nikde venku létat nedá) vyrazit a i když tam nikde nic nelétá (nejblíže ruzyňské letiště), tak vláčky měl v mládí snad skoro každý…  

 

>
 
14.11.2015

Stmívání za Višňovkou

text, foto: (jjk) Stmívání za Višňovkou
Listopad a listí padá, jen za předpokládaná zima stále nepřichází, ačkoli už 14.listopadu 2015 opravdu nebylo nejpříjemněji a kdo nemusel, nikam moc nos nevystrkával. A tak jako dovětek se ještě podíváme do Podhořan, kam jsme se letos podívali víckrát než v předchozích letech, k čemuž byl podstatný důvod v podobě zcela nově (u nás) založených závodů vrtulníků. Na konci října jsme se zde byli podívat na poslední letošní soutěži helikoptér a pak se zavřelo nebe a slunce zašlo kdesi za Višňovkou. Ale protože jsem se věnoval jen vrtulníkům už se nic dalšího na letišti Podhořany – Nový Dvůr sem nevešlo…tak až teď v polovině listopadu. 
>
 
08.11.2015

A i tak tam něco lítá…

text,foto: (jjk) A i tak tam něco lítá…

Zima se sice blíží jarními teplotami, ale stejně se dřív nebo později zeptá. A až se tedy zeptá a ona se tedy asi opravdu zeptá a nebude kam vyrazit třeba i se svými ratolestmi, které bude potřeba něčím zabavit nabízí se několik možností. Buď nějaké to muzeum, které je ovšem víceméně statickou záležitostí a nebo pak je možné se někam podívat na nějaké ty modeláře. Lze se zajít podívat i na interiérové létající modely, ale obdivovatelé techniky bez ohledu na věk (a i obdivovatelé létajících aparátů) zcela jistě nepohrdnou nějakými těmi mašinkami. A tak není nic jednoduššího, než se vypravit třeba do středočeských Peček k jedněm velmi aktivním modelářům, kteří jednou za měsíc pořádají i výstavy pro veřejnost, a i nějaké to letadélko se tam najde…

>
 
08.11.2015

Odešly do věčných lovišť nebeských

text, foto: (jjk) Odešly do věčných lovišť nebeských
V listopadu odešly do věčných lovišť dvě letecké společnosti, které se objevovaly tu i tam i v Praze, ale občasně i na jiných tuzemských letištích. Z nebe nad Evropou se vypařila rakouská společnost InterSky a estonský vlajkový dopravce Estonian Air, který se v posledních dnech objevoval v Praze častěji a to v pronájmu pro rakouský Austrian a také s letounem, který do prázdnin létal u druhého letos padlého pobaltského dopravce Air Lituanica.
>
 
07.11.2015

A taky si říkal Hurikán

text: (jjk) , foto: M.J. A taky si říkal Hurikán

Říkal si Hurikán, rychlý jak blesk, ulicí zahřmělo, pak jen slabý třesk…. Je text druhé sloky někdejšího hitu Dalibora Jandy. Vlastně když si člověk tenhle kousek přečte vytržen z kontextu, mohl by mít dojem, že se kdesi shůry snesl jako blesk z čistého nebe Hawker Hurricane, širokým bulvárem jakéhosi nejmenovaného německého města se prohnal jako blesk a jeho cílem jeho útoku byly zabarikádované jednotky wehrmachtu, nebo Schutzstaffel, a po té co se Hurricane opět vznesl vstříc nebesům, ulicí zahřmělo, a pak jen slabý třesk oznámil, že mise nějakého z pilotů Royal Air Force byla úspěšná. Ano dne 6.listopadu 2015 oslavil jeden z nejslavnějších bojových letounů nejen druhé světové války, ale celé více než stoleté historie letectví Hawker Hurricane.

 

>
 
31.10.2015

Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade…

text: (jjk), foto: M.B. Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade…

…a listí nepadá a nepadá a když padá, tak podezřele pomalu. To kdys v dávných a dřevních dobách létání bylo říjnové počasí nepoměrně nepříjemnější, rozmanitější a vlezlejší. Ale také není bez zajímavosti, že závěr měsíce října před sto pěti lety, kdy se vzduchoplavectví teprve pomalu, ale jistě rozšiřovalo, se létalo poměrně hodně v Mladé Boleslavi, v Bukovině, ve Vysočanech a na jiných místech tehdejšího Rakouska – Uherska. Takže kromě několika zajímavých výročí z druhé poloviny října 1910 (s doprovodem exponátů interaktivního leteckého mladoboleslavského muzea) si může připomenout i nějakou tu kuriozitu z říjnových dní počátků vzduchoplavby.  

 

>
 
30.10.2015

Čtyřicet let od zániku Inex Adria v Suchdole

text: (jjk), foto: archiv, aviation-safety.net, baaa-acro.com Čtyřicet let od zániku Inex Adria v Suchdole

Dne 30.října 1975 v 9 hodin a 20 minut nedaleko pražského ruzyňského letiště havaroval letoun jugoslávské letecké společnosti Inex Adria Aviopromet (dnes slovinský národní dopravce Adria Airways) McDonnell Douglas DC-9-32 YU-AJO se 120 cestujícími a členy posádky na palubě. Dne 30. října 1975 se z tehdejšího jugoslávského  letoviska Tivat (dnes černohorského) vypravil směrem do Prahy let JP 450 s pětičlennou posádkou (kapitán Miodrag S. Marovič a druhý pilot Jovan R. Popov a tři letušky) a 115 cestujícími, kteří se vraceli většinou z dovolené u moře.

>
 
24.10.2015

…stíny pozdního léta Na Ladech

text,foto: (jjk) …stíny pozdního léta Na Ladech

Tu i tam se v sobotní ráno (leckde i dopoledne, poledne a odpoledne) dne 24.října 2015 mlhy povalovaly a i některá ta letiště i tím mléčným sklem zahalily. Na Ladech, Za Čeřinkou, mezi Kozolupy a Bubovicemi se ovšem na návršní plošině mlžno rozfoukalo a sluníčko se pokusilo ještě vzpomenout na poslední (a letos mimořádně horké) léto. A tak to sice nebyly podle Vláčilova slavného filmu „Stíny horkého léta“, ale spíš jen stíny pozdního léta, kdy se nad Berounem mezi plachtařské provozy vklínilo i leccos jiného…   

>
 
18.10.2015

Mokré narozeniny v Rivoltu

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Mokré narozeniny v Rivoltu

Před několika týdny s italském Rivoltu, pod zataženou oblohou a za občasného deště proběhly letecké narozeniny jedné z nejslavnějších akrobatických skupin světa, která už pětapadesát let brázdí nejen nebe nad Apeninským poloostrovem s červeno-bílo-zelenými letouny ve služě u Aeronautica Militare. V italském letectvu (Regia Aeronautica) se sice o různé akrobatické kousky pokoušeli piloti už od dvacátých let dvacátého století, ale až relativně dlouhou po druhé světové válce v roce 1961 oficiálně akrobatická sestava vojenského letectva Itálie (Aeronautica Militare) Pattuglia Acrobatica Nazionale Frecce Tricolori (313° Gruppo Addestramento Acrobatico) absolvovala svou první sezonu. V roce 2015 je to tedy sezona pětapadesátá a ta byla oslavena na letišti v Rivoltu 5.září 2015.  

>
 
17.10.2015

Stovka a Aerovka před poslední zimou

text,foto: (jjk) Stovka a Aerovka před poslední zimou

V rámci otevřených dveří státního podniku LOM Praha 10. října 2015 se otevřel i areál tak zvané Staré Aerovky v těsné blízkosti letňanského letiště. Areál byl zpřístupněn už na začátku výstavní sezony 2015 (viz. Iskra a ti druzí ve Kbelích), ale od té doby se leccos změnilo. Areál díky podniku LOM Praha a Vojenskému historickému ústavu se pomalu, ale jistě mění v nové revitalizované výstavní prostory, které budou tematicky doplňovat stávající expozici kbelského leteckého muzea. Pokud se tedy nepokazí počasí, či něco jiného, tak v sezoně 2016 by snad už návštěvníci kbelského muzea měli mít i možnost nahlédnout do zcela nových výstavních prostor.

>
 
11.10.2015

Století od Breitfelda…a Daňka

text,foto: (jjk) Století od Breitfelda…a Daňka

S jiným jménem a na jiném místě, ale i dnes letecká továrna, která otevřela 10.října 2015 své dveře veřejnosti navazuje na stoletou tradici sahající do roku 1915 kdy na tehdejší periferii Prahy, v Karlíně, vznikla fabrika na výrobu leteckých motorů Hiero Breitfeld-Daněk. Dnešní státní podnik LOM Praha je nejviditelněji spjatý s opravami vrtulníků, které také byly k vidění nejen v rozebraném, či právě rekonstruovaném (generálkovaném) stavu uvnitř hangáru a na prostranství po starém hangáru (který byl ve špatném technickém stavu a tak byl před časem) ve kbelském areálu „na trojúhelníku“ mezi letňanským a vojenským kbelským letištěm.  

>
 
10.10.2015

První vlaštovka odlétá…

text,foto: (jjk) První vlaštovka odlétá…

Říká se, že první vlaštovka jaro nedělá, ale před pětadvaceti lety ta první vlaštovka (ještě v tehdejším Sovětském svazu) nejen, že udělala tehdy jaro na dosud monopolním trhu letecké dopravy, ale stala se i příkladem, ne který navázala řada dalších leteckých společností v Sovětském svazu, a po jeho rozpadu v Ruské federaci a ostatních nově (či staronově) samostatných státech. Tou první vlaštovkou byla letecká společnost Transaero (Трансаэро), která byla symbolem rozbourání monopolu Aeroflotu a postupem let se stala druhou největší (a první soukromou největší) leteckou společností v Rusku. Teď společnost Transaero jako první vlaštovka rozvoje soukromých leteckých dopravců odlétá do historie…

 

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

3. - 5. dubna 2020

Akce Záložka Vyškov

Vyškov
Přebalování padáku, seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na trenažéru, Letiště Vyškov, (antjan@email.cz), www.laacr.cz
 
detail akce
PGL
 
4. - 5. dubna 2020

Modelářský víkend

Mladá Boleslav - Bezděčín
Modelářský víkend pro mladé modeláře (cena 500,- Kč na osobu/víkend, v ceně je zahrnut materiál ke stavbě a po oba dva dny oběd a svačina), kteří si pod odborným dohledem postaví a odnesou domů funkční a létající model větroně, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
 
detail akce
společenská akce
 
4. - 5. dubna 2020

Víkend s Peřinou

Mokrůvky
Tradiční vzpomínkový víkend na morkůvského rodáka, pilota 2. světové války ve Francii a Velké Británii, generála Františka Peřinu s bohatým doprovodným programem, Mokrůvky, www.morkuvky.cz
 
detail akce
společenská akce
 
10. - 12. dubna 2020

Raná Cup – XC Česká liga PGL 2020

Raná u Loun – svah
1.kolo XC České ligy paraglidingu 2020 – 5.ročník Raná Cup, Letiště Raná u Loun – svah, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.svazpg.cz, www.pgweb.cz, www.xcontest.org
 
detail akce
soutěž - PGL
 
10. - 11. dubna 2020

Velikonoční pohár

Benešov - Bystřice/Nesvačily
Soutěž v letecké akrobacii kluzáků třídy Basic, Sportsman, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.gac-ramert.eu, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama