Aktuality

10.04.2019 01:00

Dark Blade 2019

(red), www.army.cz Dark Blade 2019
V první polovině druhého dubnového týdne úterý seznámilo velení letectva veřejnost s bližšími informacemi o mezinárodním vrtulníkovému cvičení Dark Blade 2019, které se bude konat v květnu v České republice za účasti zástupců České republiky, Rakouska, Belgie, Německa, Maďarska, Itálie, Nizozemska, Polska a Slovinska. Třítýdenní cvičení má za úkol prohloubit mezinárodní interoperabilitu při přípravě a plánování letů s taktickým námětem, především se zaměřením na plánování misí COMAO (Composite Air Operations).
Velitel Vzdušných sil Armády České republiky generálmajor Petr Hromek k tomu uvedl: „Mezinárodní cvičení Dark Blade 2019 je pořádané pod záštitou Evropské obranné agentury. Je prvním svého druhu konaném na území ČR a je jedním z nejdůležitějších, které Vzdušné síly Armády České republiky v tomto roce organizují. Je příspěvkem České republiky ke zlepšení a prohloubení obranných schopností Evropské unie,“.
Cvičení se na území České republiky uskuteční na základě usnesení vlády České republiky číslo 817 ze dne 3. prosince 2018 v termínu od 9. května do 3. června 2019. Do cvičení bude zapojeno celkem třicet kusů letecké techniky včetně osmnácti zahraničních vrtulníků a 1 150 cvičících, z toho 350 příslušníků armád partnerských zemí z Belgie, Německo, Slovinsko, Polsko a Maďarsko. Itálie a Nizozemí se budou cvičení účastnit jako pozorovatelé.
„Vojenské cvičení Dark Blade 2019 umožní rozvinout interoperabilitu mezi partnery i mimo Severoatlantickou alianci a pomůže získat povědomí o schopnostech vrtulníkového letectva. Chtěli bychom procvičit široké spektrum činností, například mise COMAO, transportní lety, lety s brýlemi pro noční vidění nebo slaňování. Další neméně důležitou činností je procvičení procedur hostitelské podpory. Pro účely tohoto cvičení se hostitelské role pro jednotky AČR
i zahraničních armád ujala 22. základna vrtulníkového letectva,“ vysvětlil řídící cvičení plukovník Miroslav Svoboda.
Dalšími výcvikovými prostory kromě náměšťské vrtulníkové základny budou letiště Prostějov, vojenské újezdy Březina, Libavá a Boletice, letiště Bechyně a polygon 15. ženijního pluku. 
Více informací na www.lznamest.army.cz
 
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama