Aktuality

16.02.2019 19:30

BMI Regional ukončily provoz a končí tak linka z Brna do Mnichova

(red), www.kr-jihomoravsky.cz, www.flybmi.com BMI Regional ukončily provoz a končí tak linka z Brna do Mnichova
British Midland Regional Limited (BMI Regional, resp. flyBMI) ukončila o okamžitou platností 16.února 2019 veškerou činnost. Je to špatná zpráva pro brněnské letiště v Tuřanech, protože se ukončení činnosti společnosti týká i letů, které jsou provozovány z Brna do Mnichova. Ukončení činnosti této společnosti se netýká partnerské skotské letecké společnosti Loganair.
V této společnosti vydal prohlášení hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek: „V kontextu s Brexitem a také tím, co se v současnosti děje v leteckém byznysu, není krach BMI regional nic ojedinělého. Nicméně tato informace nás zaskočila. Již v lednu jsme poslali BMI dopis s dotazem, jestli chystaný Brexit bude mít nějaký vliv na jejich závazek veřejné služby, ve kterém pro Jihomoravský kraj zajišťuje linky Brno-Mnichov-Brno. Dříve než odpověď přišla z médií zpráva o zrušení všech linek a o krachu společnosti. Vzhledem k tomu, že kraj hradí společnosti náklady na provozování linek formou měsíčních záloh a následného vyúčtování, nepředpokládám, že to bude znamenat zásadní finanční ztrátu, ale přesnou částku musíme teprve vyčíslit. V pondělí budeme kontaktovat vedení společnosti a zvážíme další postup. Pro kraj to teď zejména znamená vybrat ve veřejné soutěži jinou společnost, která bude v letech do Mnichova pokračovat opět v závazku veřejné služby. Do té doby bude, bohužel, Brno bez leteckého spojení do Mnichova, ale doufáme, že se nám podaří tuto linku opět obnovit. Na jednání o dalších pravidelných linkách z Brna tato skutečnost nebude mít žádný vliv,“ řekl.
Linka Brno-Mnichov začala létat v roce 2015, v závazku veřejné služby pak od 1. května 2018 a počty spojů se rozšířily na dva denně v každém směru od pondělí do pátku, v neděli jeden pár spojů. Spoj do Mnichova využívalo zhruba 2 200 lidí měsíčně. Za rok 2018 Jihomoravský kraj zaplatil za provozování linky Brno-Mnichov-Brno letecké společnosti BMI Regional necelých 22 milionů korun.
British Midland Regional Limited (BMI Regional, resp. flyBMI) byla britskou regionální leteckou společností, která provozovala pravidelnou osobní dopravu ve Velké Británii a v Evropě na letišti East Midlands v severozápadním Leicestershire. Původně byla společnost dceřinou společností British Midland International, kterou 20. dubna 2012 koupila společnost Lufthansa, resp. společností International Airlines Group (IAG). BMI Regional se stala v květnu 2012 majetkem společnosti Sector Aviation Holdings a nakonec v srpnu 2015 skupinou Airline Investments Limited (AIL) spolu se skotskou společností Loganair.
V této souvislosti vydala společnost prohlášení pro své klienty: www.flybmi.com/en/press                 
 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama