Akce a soutěže

16.06.2019 21:40

Po šesté se československé stroje slétly do Bezděčína

text: (jjk), foto: M.J. Po šesté se československé stroje slétly do Bezděčína
V Mladé Boleslavi se uskutečnil 15.června 2019 už po šesté Slet československých letadel. Slet to byl vlastně sedmý, pokud počítáme nultý ročník v Jindřichově Hradci. Kromě nultého ročníku se dalších pět ročníků uskutečnilo na českém území a jeden ročník v roce 2018 v Trnavě. V Mladé Boleslavi se potkalo pětašedesát letounů československé a české výroby a společnou formaci vytvořilo pětadvacet strojů.   
Možná si někdo vzpomene na slet Trenerů v Hranicích na Moravě a nebo na československé slety Vivatů v Táboře, ale teprve Slet československých letadel dosáhl úplně jiných rozměrů a jisté velkoleposti a „živé“ přehlídky letounů vyrobených v Československu po druhé světové válce.  
První setkání československých letadel se odehrálo v Jindřichově Hradci v roce 2013 na akci „Hradec Open“. Tehdy se účastnilo jedenáct letadel a společnou sestavu ve vzduchu jich utvořilo devět. Ale byl to jistý inspirativní základ. Na oficiálním prvním ročníku na ploše táborského letiště to vypadalo jako v sedmdesátých, či osmdesátých létech. Vedle sebe v dlouhých řadách stála téměř padesátka Otrokovicích Zlinů všech možných typů doplněná produkty kunovického Letu, choceňského Orličanu, či vodochodského Aera. První ročník v Táboře v roce 2014 už měl 48 účastníků z řad letadel české a československé výroby a formaci jich ve vzduchu utvořilo 27. Ve Vysokém Mýtě v roce 2015 se opět účast rozrostla a to na 56 a společnou formaci tvořilo 28 letadel. V roce 2016 se slétlo do Jičína 75 československých a českých letadel a formaci utvořilo 29 strojů stejně jako o rok později v Jaroměři, kde bylo 63 letounů tuzemské výroby. Zatím jedinou návštěvou Slovenska byla v roce 2018 Trnava, kde se setkalo rekordních 87 letadel,  ale sestavu jich utvořilo jen 23. A tedy letos se jich na zemi potkalo 65 a z nich na nebi při společném letu 25.   
Letouny se slétaly už v pátek 14.června a poslední účastníci opouštěli mladoboleslavské letiště v neděli 16.června 2019. Hlavní program letošního sletu se však odehrál v sobotu 15.června 2019. Během celého dne probíhaly přednášky, například Air Guru,  Jiřího Průši a Flying Revue, nebo panelová diskuze „Ženy čs. Letectví“ a dokument k výročí 100 let čs. letectví „Lípy z nebe“. V podvečer také došlo na vyhlašování soutěží, ocenění žen a předání ceny Jiřího Kobrleho Vladimíru Peroutkovi. A nad letištěm také kromě letu velkoskupiny československých letadel a přehlídky přilétávajících a odlétávajících letadel, došlo i na akrobatická vystoupení na československých, respektive českých letadel Zlin Z-50LS s Vladimírem Machulou, Zlin Z-142 s Karlem Vobořilem, Zlin Z-126 s Jiřím Havligerem a VT-7 Luňák s Romanem Šlapáčkem a další letecká vystoupení kluzáků VSO-10, Let L-13 Blaník a LG-130 Kmotr.
A vlastně hned po ukončení šestého ročníku sletu organizátoři mohou začít plánovat ročník sedmý a vybírat i letiště, kde se toto setkání odehraje.
 
Předchozí navštívené Slety čsl.letadel Když jsme táhli k Jaroměři, ať si nám to kdo chce věří …, Nad Jičínem opět zvedli ševci vojnu, Loučná holt není Úpa, ale i tak Viktorka skočila, Jedu cestou na Tábor přes pár údolí, přes pár hor… a mladoboleslavského letiště viz. Poslední letošní kotrmelce,   Vosí rojení na vysušené bezděčínské planiněRej historických strojů opět nad Bezděčínem a dříve viz. Velké tlusté překvapení nad Bezděčínem a Ředitel jihočeských strojíren, který se proslavil v Boleslavi a viz. Ještě jednou (nebo dvakrát) letos do muzeaKdyž dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade…Tak trochu poplach v oblacích bez Pana Tau; (viz. Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou (Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou roku), Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou (Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou rokuTrojice třicítky a třetí runda v BezděčíněVčera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh … a viz. Létají velikonoční vajíčka a o svatém Kvirinu je teplo …Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dalPáteční předkolo v BezděčíněPodesáté v Bezděčíně a Páteční předkolo v Bezděčíně (2006 Popáté v Mladé Boleslavi, 2008 7. Dobový letecký den v Mladé Boleslavi) a Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dal a viz. Koupání u Vlacha, aneb budou ze vzduchoplavců plavci?Pohár pro "Vosy" v BezděčíněDvě třetiny Metoděje bez Cyrila a skoro bez vítěze…a Vosy padaly jak zralé hrušky a Dovětek ke stovce mechanika Metoda.) 
 
text: (jjk), foto: Miloš Jenčík http://airfoto.jencik.net/

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama