Akce a soutěže

29.07.2018 19:47

Návrat akrobatů do města kachlíků

text, foto: (jjk) Návrat akrobatů do města kachlíků
Na letišti v Rakovníku se po mnoha dlouhých letech konala opět akrobatická soutěž. Pamětníci možná vzpomenou na rok 1985, když zde proběhl Pohár časopisu Květy v letecké akrobacii. Od té doby se akrobaté o žádné medaile, nebo jiné hodnotné ceny, na tomto letišti nepotkali. To se stalo až v letošním roce, kdy se o Rakovnický pohár ve dnech 27.- 28.července 2018 utkalo třináct letců v kategoriích Sportsman, Intermediate a Advanced.
V soutěži časopisu Květy v roce 1985 se představily především letouny Zlin Z-526F a Z-526AFS a československá špička létala na speciálech Z-50L/LA/LS. Na konci července se v Rakovníku, ale objevily jen stroje Z-50M a Z-50LX. V hangáru se schovával ještě jeden Zlin Z-50LX Jiřího Pospíšila, který přesně před čtyřiceti lety, v roce 1978 vybojoval v Hosíně, v individuální soutěži bronzovou medaili na 9. Mistrovství světa v letecké akrobacii. Ten, ale ten se soutěže neúčastnil, protože Jiří Pospíšil se ujal role rozhodčího.
Poslední červencový víkend tak Aeroklub Rakovník a firma Skyleader Aircraft uspořádaly první ročník Rakovnického poháru v letecké akrobacii, která byla díky německému pilotovi Joachimu Weinbrenerovi i s mezinárodní účastí.
Kategorie Sportsman se účastnili čtyři piloti, mezi nimiž byl nejlepší Martin Vlček, před Markem Turínským (oba Decathlon OK-ACR) a bronzovým Petrem Handlíkem na Z-50LX OK-XRC.
V kategorii Intermediate létalo osm pilotů a zde byl nejlepší Michal Tvrzník, druhý Vít Ženíšek (oba Z-50M OK-TRM), a třetí Aleš Baumrukr (Christen Eagle OK-IGL).
Do kategorie Advanced se přihlásil pouze Jaromír Čihák (Extra 300L YL-VUP) a tak vlastně soutěžil pouze sám se sebou.
Uvidíme, jak se nová soutěž (nebo po třiceti pěti letech obnovená) ujme a zda se akrobaté v Rakovníku sejdou i příští ro, či v dalších následujících letech. Na letišti v Rakovníku se pravidelně konají soutěže v letecké rally, a v posledních letech se obnovila tradice leteckých dnů, tak i akrobatická soutěž by byla dalším atraktivním zpestřením.

text, foto: (jjk)