Akce a soutěže

29.07.2018 18:54

Nad Vysočinou opět kroužili plachtaři

text, foto: (jjk) Nad Vysočinou opět kroužili plachtaři
V roce 2012 si našli letňanští plachtaři detašované působiště na letišti v Havlíčkově Brodě, kde si postavili i vlastní hangár. A o rok později spolu se svými místními kolegy vytáhly své hejno kluzáků na takové malé, skoro rodinné, závody. V roce 2014 si soutěž zopakovali jako Plachtařský pohár Vysočiny za podstatně hojnější účasti v počtu pětačtyřiceti účastníků. Ve dnech 21. až 28. července 2018 se už letošního ročníku Plachtařského poháru Vysočiny účastnilo jednašedesát soutěžících.
K Havlíčkovu Brodu dlouhá léta patřilo vojenské letectvo, a posléze především vojenské vrtulníky. Ty se odstěhovaly před necelými pětadvaceti lety. Posledními vrtulníkáři, kteří na tomto letišti sídlili, byli ti, provozující Leteckou záchrannou službu a základnu Kryštof 17. Ta ukončila činnost k poslednímu dni roku 1994, a to i kvůli nedaleké základně v Jihlavě. Další čtvrtstoletí se havlíčkobrodské letiště v civilním provozu postupně modernizovalo a rozvíjelo v sousedství poněkud zanedbaného brownfieldu vojenského areálu, který je dnes už civilní rozvojovou zónou. S definitivním opuštěním bývalého vojenského areálu armádou se i uvolnily ruce městu, kraji i samotnému havlíčkobrodskému aeroklubu. Takže i mnohé změny spojené z modernizací letiště jsou dnes markantně viditelné.
Prakticky současně s tím se stěhovali do Havlíčkova Brodu plachtaři pražského aeroklubu. To bylo v roce 2012. Může to někomu připadat zvláštní, protože je to od Prahy poněkud z ruky. Ale zcela jistě tu mají mnohem více volnosti než nad Prahou, kde se kvůli všemožným omezením nedá plachtařský sport prakticky vůbec provozovat. Jak se ukázalo, rozhodnutí to bylo evidentně správné. Po dvou letech pobytu letňanských plachtařů v Havlíčkově Brodě se podařilo přilákat na závody více než čtyřicítku soutěžících (i když polovina startovního pole byla tvořena letci z „domácích“ Letňan a skutečné domácího Havlíčkova Brodu). A zatím co úvodního ročníku v roce 2013 se účastnili (až na dvě výjimky) jen plachtaři pořádajících aeroklubů z Havlíčkova Brodu a Letňan, ve druhém ročníku už byla k vidění letadla od Krnova či Břeclavi, přes Kolín, Mladou Boleslav, či Jaroměř až po Hosín.
Po pěti letech je z Plachtařského poháru Vysočiny 2018 už ve sportovním kalendáři, poměrně dobře etablovaná soutěž, které se zařadila po bok dalších regionálních plachtařských soutěží.
V roce 2018 se Havlíčkůvě Brodě soutěžilo mezi 21. a 28. červencem v klubové a kombinované třídě.
Klubové třídy se účastnilo 44 soutěžících a podařilo se odlétat sedm úloh. Zvítězil Petr Hofman (Praha-Letňany, ASW-15B), před Janem Zahrádkou (Hodkovice, Cirrus Std.) a Michalem Koďouskem (Jaromeř, LS-3 15m).
Kombinovanou třídu absolvovalo sedmnáct závodníků a stihlo se odlétat osm úloh. Zde byl nejlepší Jan Borůvka (Jičín, Ventus c 17,6m), druhý doletěl Josef Bušek (Hosín, DuoDiscus XT) a třetí Zdeněk Borůvka (Jičín, LS-8-18 15m).
 
Celkové výsledky jsou na obvyklém místě viz. www.soaringspot.com/cs/plachtarsky-pohar-vysociny-2018-havlickuv-brod-2018
 
 
text, foto: (jjk)
 

 

 
 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama