Akce a soutěže

12.01.2019 22:30

Letňanský tunel jako předskokan sezony

text, foto: (jjk) Letňanský tunel jako předskokan sezony
Vzduchoplavecká sezona ještě víceméně je uložena k zimnímu spánku, ale přece jenom už jedna soutěž má za sebou republikový šampionát. V letňanském větrném tunelu se konalo 6. Otevřené Mistrovství České republiky v indoor skydivingu, které bylo zároveň nominačním závodem českých parašutistů na světový šampionát, který proběhne v dubnu ve Francii. Soutěže Czech Open 2019 ve třech disciplínách se 12.ledna 2019 zúčastnil i rekordní počet soutěžících z devíti zemí Evropy.      
Šesté Mistrovství České republiky v indoor skydivingu bylo zároveň nominační soutěží pro nadcházející Mistrovství světa ve Francii, které se koná v dubnu 2019. Šampionátu se zúčastnilo sedmnáct Formation Skydiving 4-Way týmů, jeden závodník v disciplíně Solo Freestyle Open, sedm závodníků v disciplíně Solo Freestyle Junior a šestnáct 2-Way Dynamic týmů. Celkově se účastnili parašutisté z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Belgie, Švédska, Španělska, Německa a Norska.
 
Solo Freestyle Open
 
1. Zé Miguel Abreu ESP
 
Solo Freestyle Junior
 
1. Kinga Bala POL
2. Tobiáš Chaloupka CZE
3. Karolína Henková CZE
 
Formation Skydiving 4-Way – A
 
1. MAD Team POL
2. Ladies Power POL
3. High Five CZE
 
Formation Skydiving 4-Way – AA
 
1. Flyspot One2Three POL
2. FS ONE BEL
3. HF Cubs CZE
 
Formation Skydiving 4-Way – AAA
 
1. Flying Circus CZE (Jakub Klapka, Martina Vaváčková, Lukáš Kadeřábek, Dagmar Bezděková)
2. Bad Boys CZE (Marian Jeziak, Jan Klapka a Václav Prokeš Jan Lukavec)
3. SKYDIVE UNIVERSITY SLOVAKIA SVK
 
2-Way Dynamic
 
1. Jakub Harrer & Jan Vantula ml.
2. Jan Turek & Čestmír Fryč
3. Jonáš Krása & Tobiáš Chaloupka
 
 
První „větrný tunel“ na území České republiky, neboli Skydive arena (dnes pod názvem Hurricane Factory Praha) byl otevřen v pražských Letňanech 1.května 2011, ale experimenty s tímto zařízením sahají do roku 1943. Tyto experimenty probíhaly na americké letecké základně Wright-Patterson Air Force Base nedaleko Daytonu v Ohiu. Tam se také o jednadvacet let později o první let člověka ve svislém aerodynamickém tunelu postaral Jack Tiffany. Firmou, která vyvinula první vertikální aerodynamický tunel pro rekreační účely byla kanadská společnost Aerodium Technologies z Quebecu v roce 1979 a nazvala ho "Levitationarium". Už v roce 1982 se autorovi této koncepce ve firmě Aerodium Jeanu St.Germainovi podařilo ve Spojených státech amerických realizovat první dva ryze komerční větrné tunely v Las Pegas a v Pigeon Forge. Laické publikum mohlo, ale například vidět parašutistu plachtícího v silném proudu vzduchu na závěrečném ceremoniálu Zimní olympijských her v Turíně v roce 2006, nebo v rámci expozice Expo 2010 v Šanghaji.
První profesionálního zařízení tohoto typu v pražských Letňanech vybudovala Strojírna Litvínov a projekt architektonicky připravil Juraj Sonlajtner. A jak bylo zmíněno byla Skydive arena otevřena 1.května 2011, a dnes nese název Hurricane Factory Praha.
 
Podrobnější výsledky této soutěže (ale i jiných podobných soutěží) lze najít na stránkách www.intimescoring.com.
 
text, foto: (jjk)
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama