Akce a soutěže

21.04.2019 21:45

Bílá sobota nad Bystřicí

text, foto: (jjk) Bílá sobota nad Bystřicí

Na velikonoční „Bílou sobotu“ 20.dubna 2019 začala nad obcí Bystřice u Benešova nová sezona akrobatických soutěží. Akrobaté se probudili ze zimního spánku a ve skoro letním počasí se pustili neohroženě do závodění. Po půlroční přestávce se zde potkalo osmnáct pilotů, kteří se utkali o Velikonoční pohár na bezmotorových letounech, a to ve čtyřech kategoriích, Basic (nebo také Beginner), Sportsman, Intermediate a Advanced. Na tento relativně časný dubnový termín byla účast více než uspokojivá. To lze nejspíš přičíst i velmi vstřícnému povětří, které téměř už připomínalo letní sezonu. Díky tomu se také podařilo úspěšně odlétat celý naplánovaný program, kterým byla dvě soutěžní kola.

První ročník Velikonočního poháru se měl na domovském letišti Miloše Ramerta a jeho Glider Aerobatic Clubu konat už v loňském roce na přelomu března a dubna. Tehdy ovšem vrtkavé předjarní počasí bylo proti a soutěž zhatilo. A tak se soutěž přesunula nejprve na druhou polovinu dubna a nakonec se z Velikonočního poháru stal náborový akrobatický svatováclavský prodloužený víkend 28. až 30.září 2018. Takže se úvodní soutěží akrobatické sezony stal Velikonoční pohár v Benešově až v tomto roce. Navíc letos si jarní počasí s vyššími teplotami velmi pospíšilo, takže jak tréninkové lety v pátek 19.dubna, tak i ty soutěžní v sobotu 20.dubna 2019 proběhly přesně podle propozic. Nebylo ani nutné využít náhradního nedělního termínu.
Velikonoční pohár tedy přilákal, jak bylo zmíněno, na tuto roční dobu i velmi slušnou účast soutěžících. V začátečnické kategorii Basic (Beginner) soutěžili čtyři piloti, osm letců soupeřilo v kategorii Sportsman, a v kategoriích Intermediate a Advanced to bylo po třech akrobatech.
V kategorii Basic (Beginner) létali soutěžící na kluzáku Grob G103A Twin II (OK-0707) a zde zvítězil Aleš Veselý před Jiřím Vokurkou a Martinem Chovanem.
V nejobsazenější kategorii Sportsman, které se účastnilo osm závodníků zvítězil Tomáš Michálek, druhý byl Pavel Schoř (oba Schleicher ASK 21OK-7521) a třetí Martin Stránský (Let L-13AC Blaník OK-8812).
V kategorii Intermediate (kterou létali tři piloti) zvítězil Václav Sehnal     (Schleicher ASK 21 OK-7521) před Václavem Polívkou (Let L-13AC Blaník OK-8812) a Jiřím Krtičkou (Schleicher ASK 21 OK-7521).
A nakonec v kategorii Advanced, ve které si tři účastníci rozdělili všechna tři místa na stupních vítězů podobně jako v kategorii Intermediate, zvítězil Adam Klenka, před Jiřím Škárkou a Markem Veselým (všichni na MDM-1 Fox OK-7801).
V loňském roce byl první akrobatickou bezmotorovou soutěží Kolínský pohár, který se letos koná 4.května 2019. A po té se bezmotoroví akrobaté sejdou v Kyjově 17. až 19.května 2019 na Poháru Moravy a v Jindřichově Hradci 6. až 8.června 2019 na soutěži dvoumístných kluzáků, která se doposud konala každoročně ve Zbraslavicích.
Na tuto soutěž prakticky ihned navazuje společné Mistrovství České republiky v akrobacii motorových letounů (kategorie Unlimited, Advanced, Intermediate a Sportsman) i kluzáků (kategorií Advanced a Unlimited), které se koná v Chotěboři od 11. do 15.června 2019. A v červenci už čeká akrobaty na kluzácích v červenci Mistrovství světa v akrobacii kluzáků kategorií Advanced a Unlimited. To se koná v rumunské Devě od 18. do 28.července 2019.
Ale opakování je, jak se říká, matkou moudrosti, tak není od věci si ještě připomenout, že pro akrobaty na motorových letounech začíná sezona tradičně v Mostě, tedy Mosteckým pohárem, 3. až 5.května 2019. Tři týdny na to se koná už šestadvacátý ročník Karlovarského poháru, 22. až 26.května 2019 v Toužimi. A necelý měsíc po společném šampionátu v Chotěboři, v polovině června, už čeká nevýznamnější událost letecké akrobacie v České republice, kterou bude Mistrovství světa v akrobacii letounů kategorie Intermediate od 4. do 12.července 2019 na letišti v Břeclavi. 
 
Celkové a podrobné výsledky lze jako obvykle najít zde: https://acro-online.com/event/80/results#combined
 
 
text, foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama